SİTE SAĞ REKLAM ALANI

GREV MIREV

Lütfen, filler tepişirken çimenlerin ezilmesine izin vermeyiniz ey halkım!..

04 Ocak 2019 15:20 makaleler 701
İnanılmaz bir kavram kargaşası içerisinde yüzüyoruz. Kimin ne olduğu, neyi savunduğu, ne zaman yön değiştireceği hiç belli olmuyor.
Eskiden böyle değildi. Çizgiler net ve keskindi. Sağcısı harbi sağcı, solcusu adam gibi solcuydu. Ortanın solu, sağın ortası falan sonradan çıktı. Sizden olmayanları tarif ederken bile tek kelime yetiyordu. Ya "faşist”tiler ya "komünist”… 
Şimdi öyle mi ya?..
Ulusalcılar, Ilımlı İslamcılar, sosyal demokratlar, ikinci cumhuriyetçiler, liberal demokratlar… say babam say bitmiyor. Yelpazenin her kanadı kendi içinde palazlanmaya başlayınca hemen mitoz bölünmeye uğruyor, yeni akımlar, yeni ideolojiler pörtleyiveriyor.
Yok yok; söylem, eylem ya da ideoloji farklılığından değil elbette. Tamamen duygusal, tamamen koltuk yetmezliği bunun tek sebebi. Herkes memleketi kendi önderliğinde, kendi ekibiyle yönetmezse selamete ulaşamayacağımızı düşünüyor.
Hal böyle olunca da, askerden çok general, eylem adamından çok fikir adamı, pratikten çok teori ile karşı karşıya kalıyoruz. 
Yani "akıl veren çok; yapacak, yaptıracak adam yok”!..
***
Ne yazacaktık, nerelere geldi konu…
Neyse, dönelim başa:
İZBAN işçileri grevde. Uzun süredir çözülemeyen, İzmir'in zaten karman çorman olan trafiğini kangrene çeviren bir süreç yaşanıyor. İşveren başka açıklama yapıyor, işçiyi yalanlıyor; işçiler başka şey söylüyor, işvereni yalanlıyor…
Bu durumda ne beklersiniz?
Genelde işin içine sendika, emek, işçi hakkı girdiğinde CHP'nin işçiden yana, hükümette olan Ak Parti'nin ise işverenden yana tavır sergilemesi gerek değil mi?
Değil işte…
CHP'li Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yani İZBAN'ın yüzde 50 ortağı, "bu işe ben karışmıyorum, bu sefer TCDD çözsün” deyip kenara çekildi. Çözüm süreci uzayıp anlaşma sağlanamayınca da bütün CHP cenahı "bu işte kasıt var, işçiler seçim öncesi fırsatçılık yapıyor” mealinde söylenirken, Ak Parti tarafı işçi yanlısı görünerek CHP'ye yükleniyor.
Yani anlayacağınız, İZBAN grevi, iki parti tarafında da "algı operasyonu”na dönüştürülmüş durumda.
Peki halk bunu fark etmiyor mu?
İzmir, diğer şehirlerden farklıdır. İzmir halkı bilinçlidir, kendisine söylenene değil, bildiğine, gördüğüne göre değerlendirmesini bilir. 
Halkın gördüğü gerçekler ne mi? Şöyle ki;
1) CHP yanlış yapıyor. Ak Parti'nin böyle bir oyunu varsa bile, eleştirilmesi gereken hakkını arayan İZBAN işçisi değil, sendikadır. Emeğinin karşılığını istemek, o işçilerin analarının ak sütü gibi helaldir. "Hadi gari, bu kadar süre grev yaptınız, sesinizi duyurdunuz, vatandaşı mağdur etmeyin, işinizin başına dönün, size verilene razı olun” demek mantıklı değil.
2) Ak Parti yanlış yapıyor. Sendika ile sözleşme pazarlığını yapan taraf İZBAN'ın ikinci ortağı TCDD, yani Ulaştırma Bakanlığı'dır. Dolayısıyla, bu grevin sona ermediği her günün en büyük sorumlusu mevcut hükümettir.
3) Sendika yanlış yapıyor. Vatandaşın mağduriyetini en aza indirgemek için belediyenin eski çalışanlarla belirli saatlerde vermeye çalıştığı hizmeti mahkeme kararıyla engelleyerek halkla işçiyi karşı karşıya bıraktı. Oysa amaç halkı değil, işvereni köşeye sıkıştırmak olmalı, buna göre eylem planı ortaya konmalı.
***
Ak Parti geçtiğimiz dönemlerde de, seçim öncesi belediyeyi kötülemek için buna benzer hamleler yapmıştı. 
Olumlu sonuç alabildi mi?
Hayır!
Demek ki, Ak parti kurmayları akıllanmamış, hala benzer ayak oyunlarıyla İzmir halkının aklını çelebileceğini düşünüyor. Oysa İzmir halkı ulaşımda yaşadığı sıkıntı dolayısıyla ne kadar kızgın olursa olsun biliyor ki, bu sürecin uzamasında rol oynayan sac ayaklarından biri de TCDD'dir, Ulaştırma Bakanlığı'dır, hükümettir.
CHP'liler de rahat olsun. "Bir kısım medya”olayı tüm çıplaklığıyla vermiyor olabilir ama sosyal medya ve yerel medya kuruluşları hala gördüğünü, olduğu gibi aktarmaya devam ediyor. Vatandaş da doğru bilgi edinme hakkını zaten büyük ölçüde artık bu kanallardan gideriyor, büyük gazete ve tv kanallarını sadece magazin haberleri ve dizi izlemek için kullanıyor.
***
Yerel seçim öncesi karşılıklı bu tür salvolar normal karşılanabilir. Atalarımız dememiş mi zaten "suç samur kürk olsa kimse üstüne almaz” diye?.. 
Suçlu kim diye soracak olursak…
İZBAN grevinde CHP, Ak Parti, sendika, TCDD, belediye, Ulaştırma Bakanlığı'nın topyekun hepsi suçlu olabilir.
Burada suç yaftalayamayacağınız tek kitle vardır; o da emeğinin karşılığını isteyen İZBAN çalışanlarıdır.
Lütfen, filler tepişirken çimenlerin ezilmesine izin vermeyiniz ey halkım!..