SİTE SAĞ REKLAM ALANI

YA HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ, YA ÜSTÜNLERİN HUKUKU…

Geçen sefer 104 personelin işten atılmasıyla başlayan sürecin bu kez daha profesyonelce yürütüleceğini düşünüyoruz.

08 Nisan 2019 18:17 makaleler 627
…Ve mazbatalar alındı.
Kazananı kazanmayanı, asili yedeğiyle belediye meclis üyeleri ve belediye başkanı mazbatasını İlçe Seçim Kurulu'ndan teslim aldı, resmen göreve başlamış oldu.
Kimi selam ve dua ile, kimi Atatürk Anıtı önünde saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde vatandaşlarıyla, partilileriyle bir arada kutladı.
Her ne kadar mevcut başkan yeniden seçilmiş olsa da, adettendir, ilk üç ay yeni ekibin kurulması, görev dağılımı ve gelecek beş yılın planlanması gibi işlerle uğraşılacağından, çok katı muhalefet yapmayız basın camiası olarak. 
Geçen sefer 104 personelin işten atılmasıyla başlayan sürecin bu kez daha profesyonelce yürütüleceğini düşünüyoruz. En azından toplu işten çıkarma yerine üçerli beşerli gruplar halinde ve zamana yayılarak yapılacaktır bu işlem. Yine de gözümüz kulağımız belediyenin üzerinde olacak.
Gelelim beklentilere ve durum değerlendirmesine:
Seçimler bittiğine göre, siyasi partilerin kurmayları takkelerini önlerine koyup nerde hata yaptıklarını, nerede doğru hareket ettiklerini ölçüp biçeceklerdir öncelikle. Bu doğrultuda bazılarına ağır faturaların kesilmesi kaçınılmaz. Ak Parti'de İl ve İlçe, CHP'de İlçe başkan ve yönetiminde köklü değişiklikler göz kırpıyor. Bu "bahar temizliği” kimleri götürür, kimleri getirir hep birlikte göreceğiz.
Yani 'seçim bitti, uzun süre rahatız' diyemeyecek hiç kimse. Hatta MHP içinde dahi köklü olmasa da bir takım revizyon sinyalleri kendini gösteriyor. 
Erken kalkan yol alır, temizliği çabuk bitiren önümüzdeki genel seçime ve genel seçimle birlikte olası erken yerel seçime daha iyi hazırlanır.
Belediye Meclisi'ne gelecek olursak…
Aşağı tükürsen Ak Parti, yukarı tükürsen CHP arasında kalmış bir belediye başkanı var karşımızda. Meclis çoğunluğu yeterli olmadığı için kendisi için sıkıntılı geçecek bu süreci geçen dönem olduğu gibi transferlerle, pardon, partisinden istifa edecek CHP'li Meclis Üyeleriyle rahatlatmaya çalışması olasıdır. 
Ha, bu CHP bu kez aynı pilavı yer mi derseniz, bence yemez. Geçen dönem partisinden istifa edenlere karşı birkaç basın açıklaması dışında çok sert söylemler olmadı ama bu kez, partisine ve oy aldığı seçmene ihanet edecek olan meclis üyesi sokakta yürürken Aliağalıların yüzüne bakmaya utanacak hale gelecektir.
Tabii bu ihtimali Ak Parti-MHP ittifakının devam etmesi halinde değerlendiriyoruz. Aksi halde zaten CHP'den transfer edilecek bir iki ismin hiçbir değeri olmayacaktır. Ak Parti'den seçilip meclise giren üyeler tekrar partilerine dönerse, bir de üstüne iki üç ay sonra Reis'le Bahçeli'nin arası bozulur da ittifak sona ererse, yandı gülüm keten helva…
Öyle bir durumda, çoğu devlet ve kamu yatırımlarından oluşan projeleri garantiye almak için Belediye Başkanı kendisini MHP'li meclis üyeleriyle birlikte Ak Parti'ye transfer edebilir.
Neyse, bunlara zaten önümüzdeki yakın dönem içerisinde bol bol değineceğiz. Benim merak ettiğim başka bir şey var asıl…
Eğer yanlış bilmiyorsam, mazbatalar alınıp görev devir teslimi yapıldıktan sonra 5 gün içerisinde Belediye Meclisi'nin toplantıya çağırılması gerek. 
Meclisin ilk yapacağı iş ne olacak?
Görev dağılımı ve komisyonların oluşturulmasının haricinde, meclisi bekleyen en önemli görev Aliağa Belediyesi'nin 2018 yılı Denetim Komisyonu Raporu…
CHP Belediye Başkan Adayı Özcan Durmaz'ın seçimlerin son bir haftasında yolsuzluk ve usulsüzlüklerini basın aracılığıyla kamuoyuna aktardığı bu rapor oylanacak. 
Müfettiş beyanlarına göre başta ihale kanunu olmak üzere yasaya aykırı pek çok hususun yer aldığı komisyon raporu, çoğunluğunu CHP'li üyelerin oluşturduğu Meclis oturumunda oylanacak. 
Eğer bu rapor aklanırsa, CHP kendi kendini yalanlamış olacak. Aklanmazsa, Belediye Başkanı'nın meclis kararı doğrultusunda suç duyurusunda bulunup kendisini şikayet etmesi gerekecek.
Yani demem o ki, Denetim Komisyonu Raporu'nun oylanacağı meclis toplantısı, önümüzdeki beş yılın Aliağa için neler getireceğini açık seçik ortaya koyacaktır.
Satılan, satılmayan, saf değiştiren meclis üyesi olacak mı; Ak Parti ile MHP'nin, CHP ile İyi Parti'nin ittifakı sürecek mi; Aliağa'da hukukun üstünlüğü mü yoksa üstünlerin hukuku mu galip gelecek, çok yakında göreceğiz…
Haydi bakalım…
Yeni tur, yeni şans!..