EŞSİZ VE KARŞILIKSIZ HİZMET

Bölgesel yerel gazete haberleri, köşe yazıları, son dakika haberleri, Türkiye ve Ege gündemi, İzmir, İzmir bölgesinin en köklü internet gazetesi Poyraz Gazetesi.

16 Mayıs 2019 18:38 makaleler 539
Televizyonlarda veya radyolarda duyduğumuz şehit ve yaralı haberleri hepimizi derinden üzüyor. Bu bir gerçek. Peki üzüyor tamam da , biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak ne yapıyoruz. Burada şehit olan asker, polis, Güvenlik Korucuları'nın ailelerinin neler çektiğini, gazilerimizin neler yaşadığını kaç saat veya gün düşünüyoruz acaba.

Hayatlarının baharında canlarını hiçe sayarak uzuvlarını, sağlıklarını ve yaşam rahatlıklarını feda eden Ana kuzusu kahraman Gazilerimizin, genç yaşlarında yatağa ve tekerlekli sandalyeye bağımlı kalmalarına hiç birimizin gönlü razı olmuyor ama soru şu NE YAPIYORUZ !!!

Tıp ve teknoloji her geçen gün ilerliyor ve yaratılan çağdaş imkanlar ile birçok gazimiz yeniden hayata tutunabiliyor.

İşte bu noktada bizim görevimiz bu gazilerimize bu eşsiz imkanları sağlayan kişi ve kuruluşlara elimizden gelen desteği vermek olmalı. Nasıl mı vereceğiz?

1995 yılının Mart ayında icra edilen ve dünya kamuoyunun da yakından izlediği, iç güvenlik harekatı ve yürütülen operasyon, ülkede büyük takdirle karşılanmıştı ve Ankara Gazeteciler Cemiyeti tarafından başlatılan ve Türkiye Radyo Televizyon kurumu tarafından da desteklenen bir maddi yardım kampanyası düzenlenmişti.

Türk halkının, ordusuna her zaman gösterdiği şükran duygusu; bu girişimi kendiliğinden ve gönüllü olarak bütün ülkeyi ve yurt dışındaki vatandaşlarımızı kapsayan "Haydi Türkiye Mehmetçikle ELELE” kampanyası haline dönüştürmüştü.

Türkiye'yi tek bir vücut, tek bir yürek haline getiren bu kampanyada, 56 saat gibi kısa bir sürede, milletimizin gönlünden kopan yardımlar bir çığ gibi büyüyerek 2,7 trilyon TL.na (60,8 Milyon ABD Doları) ulaşmıştı.

İşte, bu bağışlar ile, ülke savunması ve terörle mücadele esnasında yaralanan veya uzvunu kaybeden TSK personeli için hizmet verecek ve onları tekrar sağlıklı yaşamlarına döndürecek modern bir Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi (Gaziler Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi) yapıldı ve hedeflenen bu yüce amacın bir vakıf eliyle gerçekleştirilmesinin ve yaşatılmasının daha uygun olacağının değerlendirilmesi üzerine dönemin; Genelkurmay Başkanı, Kuvvetleri Komutanları ve Jandarma Genel Komutanı'nın oluşturduğu Kurucu Heyet tarafından "TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ ELELE VAKFI” 21 Nisan 1996 tarihli Resmi Gazetede ilan edilerek kuruldu.

Birçoğumuz şehit ve yaralı haberlerini dinliyor, üzülüyor ama günlük hayatımıza devam etmek zorunda kalıyoruz. Ama bunları sürekli takip eden ve anında müdahaleler ile sürekli yanlarında olan Vakıflarımız var.

İşte bu vakıfların en başında TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ ELELE VAKFI www.elele.org.tr gelmektedir.

Türk Silahlı Kuvvetleri Elele Vakfı tarafından milletimizin yardımlarıyla yaptırılan TSK Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi Merkezi sahip olduğu kurumsal yapısı, yeni teknolojik cihazları, uyguladığı bilimsel tedavi yöntemleri ve ortaya koyduğu hizmetler

ile sadece ülkemizin değil dünyanın en önde gelen rehabilitasyon merkezi olma özelliğini de taşımaktadır.

Başta gaziler olmak üzere sivil vatandaşlara da hizmet veren Merkez, bu yönüyle aslında Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Türk milleti ve kendi özüyle bütünleşmesinin en somut örneğini de teşkil etmektedir. Merkezde 2000 yılından bu yana 232 bin 853 kişi tedavi hizmetlerinden yararlanmıştır.

TSK Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi (Gaziler Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi) kompleksi içerisinde ;

· 200 Yataklı Omurilik ve Ortopedik Rehabilitasyon Hastanesi

· 50 Yataklı Devamlı Bakım Evi

· 50 Yataklı Hasta Misafirhanesi

· Meşguliyet Tedavisi ve Mesleki Rehabilitasyon Üniteleri

· Sosyal Yaşam Tesisleri

· Kapalı ve Açık Spor sahaları ile rekreasyon alanları

· İdari Birimler

Bulunmaktadır.

Gazilerimizin tedavileri ile bedensel ve ruhsal rehabilitasyonunu sağlamak maksadıyla ihtiyaç duyulan en etkin tıbbi cihazlar Vakıf tarafından tedarik edilmektedir.

Bugüne kadar tedarik edilen sistem ve cihazları örneklemek gerekirse;

· Omurilik hasarına bağlı olarak ayakta durma yeteneğini yitiren gazilerimizin tedavisini sağlamak üzere Ayakta Dik Konumlandırma Cihazı,

· Görme Engelli gazilerimiz için Ekran okuma programına sahip bilgisayarlar ve yazıcıları söyleyebiliriz.

Ayrıca;

Gaziler Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi görmekte olan gazilerimizin sosyal rehabilitasyonlarını sağlamak maksadıyla 45.000 m2 alanda kurulan GAZİ UYUMEVİ'nin yaptırılması için gerekli mali kaynağın tüm finansmanı da TSK ELELE VAKFI tarafından karşılanmıştır.

Gazilerimizin ruhsal ve bedensel olarak hayata hazırlanması ve rehabilitasyonlarının sağlanması için hayırsever Türk Halkının bağışları ile Gazi Uyum Evi arazisi içinde olimpik niteliklere sahip 19 Eylül Spor Tesisleri inşa edilerek, Gazilerimizin hizmetine sunulmuştur. 1.8 milyon TL' ye inşa edilen ve tüm finansmanı TSK ELELE Vakfı tarafından karşılanan tesiste 300 kişilik kapalı tribünü olan ampute futbol, açık okçuluk sahası ve ülkemizde ilk kez yapılan görme engelliler için atışı içeren havalı silah elektronik atış poligonu, iki katlı toplam 900 m2 kullanım alanına sahip tesis binası bulunmaktadır.

Bilkent/Ankara'da, yaklaşık 40,8 milyon TL harcanarak Vakıf tarafından inşa ettirilen 250 Kişi Kapasiteli TSK Ankara Özel Bakım Merkezi, 30 Haziran 2008 tarihinde TSK Sağlık Komutanlığına teslim edilmiştir. Söz konusu merkezin milli bütçeden

karşılanamayan araç, gereç ve malzeme ihtiyaçları için Vakıfça destek sağlanmaktadır.

Ağustos 2003'ten itibaren hizmet veren TSK Elele Vakfı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri 30 Haziran 2013 tarihinde TSK Sağlık Vakfı'nın tasfiye edilmesinin ardından TSK Elele Vakfı tarafından işletilmeye başlanmıştır.

TSK Elele Vakfı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde 573 Sayılı Kanun Hükmündeki Kararname' de tanımlanan özel eğitime gereksinimi olan çocuklara eğitim verilmektedir. Kurulduğu günden bugüne merkezler; yaşıtlarından farklı, yetersizliklere sahip, özel eğitime gereksinimi olan tüm çocuklara ve onların ailelerine hizmet vermektedir. Ayrıca öğrenciler ile farklı eğitim ortamlarında bulunan öğretmenler için de özel eğitim destek hizmetleri sunulmaktadır.

Ankara GATA Yerleşkesi ve Ankara Güvercinlik'te olmak üzere hizmet veren 2 merkezde ; Milli Eğitim Bakanlığı'nın müfredat programına göre ve Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulunca Onaylanmış;

· Zihin Engelliler Destek Eğitim Programı,

· Yaygın Gelişimsel Bozukluklar Destek Eğitim Programı,

· Özel Öğrenme Güçlüğü Destek Eğitim Programı,

· İşitme Engelli Bireyler Destek Eğitim Programı,

· Bedensel Engelli Bireyler Destek Eğitim Programı uygulanmaktadır.

Tüm bu hizmetlere ek olarak; Vakıf tarafından gazilerimizin ruhsal ve bedensel esenliklerine destek olmak, sosyal yaşama uyumlarını hızlandırmak ve boş zamanlarını değerlendirmek amacı ile saz ve gitar temin edilerek müzikle uğraşmaları için imkan yaratılmıştır.

Tüm bu bizlerin bireysel olarak yapmayı çok istediğimiz ancak bireysel gücümüzün yetmediği eşsiz hizmetler, TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ ELELE VAKFI www.elele.org.tr tarafından mükemmel bir şekilde verilmektedir.

Bu hizmetlere gerek maddi gerekse de manevi katkıda bulunmak bizler için bir görevdir. Ve asil milletimiz bu katkıyı tüm sevgisiyle sağlamaktadır.

Vakfın bu eşsiz faaliyetlerinin devamının sağlayabilmek için yapacağımız bağışlarımız ile destek sağlamamız çok büyük önem arz etmektedir.

İçinde bulunduğumuz mübarek aylarda ve müteakiben Ramazan Bayramı öncesinde vereceğiniz fitre ve zekatlarınız ile Engelliler Okulumuzun ve Gaziler Hastanemizin ihtiyaçları karşılanabilecektir.

TSK Elele Vakfı'nın, sorumluluk duygusu ile hareket ederek ekip ruhu ile çalışan personeline destek vermek ve onların moral motivasyonunu en üst seviyeye çıkarmak Türk Milletinin asli görevidir.

Moral ve motivasyonu üst düzeyde olan Vakıf personeli de her zaman ki gibi gazilerimize ve engelli çocuklarımıza yapabileceğinin en iyisini yapmaya devam edecektir.

Haydi dostlar, açık olan eliniz ve gönül gözünüz ile gazilerimiz ve engelli çocuklarımız için yardımlarımızı esirgemeyelim. Bağışlarınız için TSK Elele Vakfı Hesap Numaraları aşağıda belirtilmiştir.

Bağış Hesap Numaraları(TL) BANKA ŞUBE IBAN NO

T.C.ZİRAAT BANKASI

A.Ş. BAŞKENT ANKARA TR250001001683390259905189

T.VAKIFLAR BANKASI

T.A.O KOLEJ TR150001500158007288774545

T.HALK BANKASI A.Ş. K.ESAT TR290001200921600016000013

ING BANK A.Ş. CEBECİ TR320009900505050500100006

T.İŞ BANKASI A.Ş. ANKARA TR550006400000142006000000

YAPI VE KREDİ BANKASI

A.Ş. ÖZEL BANKACILIK TR470006701000000001000001

T.GARANTİ BANKASI ANAFARTALAR TR280006200071100006299431

AKBANK KÜÇÜK ESAT TR490004600101888000066182

ŞEKERBANK GAZİOSMANPAŞA TR500005901950130195002554

TSK ELELE VAKFI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Adres: Ziya Gökalp Cad. Ataç-2 Sokak 43/8 Kızılay ANKARA

Tel: 0312 431 99 36 Fax: 0312 431 07 36

e-posta: elele@elele.org.tr www.elele.org.tr