SİTE SAĞ REKLAM ALANI

KONUT VE İŞYERİ KİRA GELİRLERİNİN BEYAN EDİLMESİ

Bölgesel yerel gazete haberleri, köşe yazıları, son dakika haberleri, Türkiye ve Ege gündemi, İzmir, İzmir bölgesinin en köklü internet gazetesi Poyraz Gazetesi.

18 Mart 2020 11:18 makaleler 3830

Merhabalar sevgili okurlarım. Yazıma başlamadan evvel; Kurtuluş Savaşı için, milli birliktelik ve milli güven oluşturduğuna inandığım Çanakkale Savaşı'nın, şehit düşen 55 bin 801 vatan evladını başta Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere saygı ve sevgi ile anıyor, kurdukları bu güzel Cumhuriyete ve ilkelerine layıkıyla sahip çıkamayan bir kişi olarak önlerinde büyük bir üzüntü ile eğiliyorum.

Bu haftaki yazımı, konutlarını kiraya veren kişilerin, buradan elde ettikleri kira gelirlerinin vergilendirilmesi için yapmaları gereken hususlara ayırdım.

Hepimizin bildiği gibi bir önceki yıl içerisinde kiraya verilen konutlardan, her yıl tespit edilerek açıklanan bedelin üzerinde elde edilen kira gelirleri vergiye tabidir. Bunun içinde öncelikle beyanname vermek gerekmektedir. Bu konuyu biraz daha açarsak;

2019 yılı içerisinde toplam 5.400 TL üzerinde konut kirası elde edenlerin; en son 31 Mart akşamına kadar beyanname vermeleri gerekmektedir. Bu tutarın altında olanların beyanname vermesine gerek yoktur.

Bu beyannamelerin Maliye'ye ulaştırılması için birçok yöntem vardır. Beyannameler;

1 Vergi dairesine gidilerek elden verilebilir,

2. Posta ile de gönderilebilir.

3. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet sitesindeki (gib.gov.tr) 'Hazır Beyan Sistemi' ne girilip ilgili form doldurularak verilebilir.

Beyannamelerin, mükellefin bağlı olduğu yani ikametgâhının bulunduğu vergi dairesine verilmesi gerekmektedir.

Beyanname; eğer normal (adi) posta ile gönderiliyorsa postaya veriliş tarihi değil, postanın vergi dairesine ulaştığı tarih, taahhütlü posta ile gönderilmesi durumunda ise; postaya veriliş tarihi dikkate alınmaktadır.

60 yaş üzeri mükellefler ile engelli mükelleflerden yaşlılığı, engeli veya hastalığı nedeniyle vergi dairesine gidemeyecek durumda olanlar için, Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) evden beyanname alma hizmeti sağlamaktadır. Belirtilen şartları taşıyan mükellefler, bağlı oldukları vergi dairesini veya Türkiye genelinde Vergi İletişim Merkezi'ni (VİMER - 444 0 189) arayarak randevu isteyebilmektedir.

Yurt dışında ikamet eden gurbetçilerimizin ; 2019'da elde ettiği konut kira gelirleri 5.400 lirayı aşanlarının da beyanname vermesi gerekmektedir.

İşyeri kirası elde edildiğinde; üzerinden stopaj yapılmış olması koşuluyla, kira tutarı ne kadar olursa olsun beyanname vermeleri gerekli değildir. Dolayısıyla vergi de ödemeyeceklerdir.

Her beyanname veren için vergi ödemesi söz konusu değildir. Elde edilen kira gelirinden; istisna, gider ve indirimler düşüldüğünde, ödenecek gelir vergisi çıkmayabilir. Ancak; beyanname veren her mülk sahibinin, her durumda beyannamenin damga vergisini ödemesi gerekmektedir. Bu tutar; 2020 yılı için; 89,10 TL olarak belirlenmiştir.

Peki; beyannamelerin onaylanmasını müteakip, ödemeler ne şekilde yapılacaktır;

Vergilerin tek seferde ödenebilmesi imkanı olduğu gibi, iki taksitte de ödenme imkanı mevcuttur. Taksitli ödemenin tercih edilmesi durumunda; ilk taksit 31 Mart 2020 tarihine kadar, ikinci taksit 31 Temmuz 2020 tarihine kadar ödenebilecektir. Ödemeler; Vergi dairesi veznesine yapılabildiği gibi, anlaşmalı bankalara ve gib.gov.tr adresinden banka kartları ve kredi kartları ile de ödenebilmektedir.

Kira gelirleri beyan edilmez ya da eksik beyan edilirse; konut kira gelirleri için 5.400 lira olan istisna hakkı kaybolur. Beyan edilmeyen veya eksik beyan edilen gelir tutarı üzerinden gelir vergisi hesaplanır ve verginin bir katı tutarında vergi ziyaı cezası kesilir. Aylık yüzde 1,6 oranında gecikme faizi hesaplanır. Vergi Usul Kanunu'nda beyanname vermeyenler için iki kat 1. derece usulsüzlük cezası da öngörülmektedir.

Her türlü sorularınızı, sorunlarınızı ve görüşlerinizi benim ile paylaşabilirsiniz.

Saygılarımla