TARLA VE ARSA ALIMLARINDA KAR ETTİREN/ETTİRECEK ARSA YATIRIM SIRLARI

Bölgesel yerel gazete haberleri, köşe yazıları, son dakika haberleri, Türkiye ve Ege gündemi, İzmir, İzmir bölgesinin en köklü internet gazetesi Poyraz Gazetesi.

30 Ağustos 2019 12:41 makaleler 712
İyi haftalar sevgili okurlarım. Öncelikle 30 AĞUSTOS ZAFER Bayramınızı en candan dileklerimle kutluyor ve sadece bu güzel vatanı düşman işgalinden kurtararak bizlere emanet eden başta Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere tüm silah arkadaşlarına minnetlerimi sunuyorum.. Bu hafta sizlere gerek yatırımlarda gerekse de arsa/konut alımlarında dikkat etmeniz gereken hususlarla aydınlatmaya ayırdım. Birinci konumuz;

Tarla ve Arsa alımlarında kar ettiren/ettirecek arsa yatırım sırları...

Öncelikle herkesin merak ettiği arsa ve tarla yatırımı mantıklı mıdır?

Toprak yatırımı tartışmasız en kazandıran gayrimenkul yatırımlarının başında gelir. Ancak sanılanın aksine toprak yatırımı üzerinde dikkatle çalışılması gereken bir yatırım aracıdır. Unutmayın çok fazla kazanç getiren her yatırım ürünü bir o kadar da risk barındırır. Karlı bir yatırım için nelere dikkat etmek gerektiğini sizlerle paylaşıyorum.

KAZANÇLI BİR TOPRAK YATIRIMININ 11 SIRRI

1) Doğru Fiyattan Alım Yapın: Mal alınırken kazanılır deyimi en çok toprak alımları için geçerlidir. Doğru fiyattan alınmış bir toprak asla kaybettirmez. Unutmayın yatırım kazancınızı alış fiyatınız belirler.

2) Şehrin Gelişen Aksını Takip Edin: Gelişim aksi yönündeki toprak yatırımı her zaman diğer bölgelerdeki yatırımlardan daha fazla kazandırır. Bunun için iyi bir araştırmanın yanısıra, gelişimi iyi okuyabilmek de oldukça önemlidir.

3) İmar Planlarını Okuyun: Doğru bir ürün alımı yapabilmek için imar planlarını çok ciddi bir şekilde incelemek gerekir. Bu konuda bilginiz yoksa mutlaka bir uzman yardımı alın.

4) Ateşli Alıcı Olmayın: Bir duyum almış olabilirsiniz; aynı bölgede çok kazanmış bir arkadaşınız olabilir. Asla ateşli alıcı olmayın. Unutmayın toprak asla bitmez ve de her zaman kazandırır. Ateşli alıcılar hata yaparlar en kötüsü de pahalı alım yaparlar.

5) Planlarınızı 3 zaman diliminde yapın: Toprak yatırımcısı iseniz mutlaka tavsiyem kısa,orta ve uzun vadeli planlarda alımlar yaparak riski dağıtın; kar marjınızı artırın. Kısa vadede ucuz alın hızlı satın.. Orta vadede proje bölgesinden alın,değerlendirin ve satın. Uzun vadede büyük kazançlar hedefleyin.

6) Merkezi boşverin çevresine odaklanın: Gelişim merkezinde rantın büyüdüğü yerde risklerde o oranda artar. Kamulaştırma riskini iyi düşünün. Bu nedenle gelişimin merkezinden değil çevresinden alım yapın. Metrekare fiyatları ucuz olanları tercih edin. Gelişim ivme yönünün görerek alım yapılacak çevreyi belirleyin.

7) Kaçırdıklarınıza üzülmeyin: Ateşli alıcı olmak ne kadar kötüyse, kaçan ürün için canını sıkmakta o kadar kötüdür. Unutmayın her zaman doğru toprak yatırımı vardır. Kaçana üzülmek yerine fırsata odaklanın.

8) Bölge Gelişim Planlarını iyi inceleyin: Gelişim planları ürününüze en fazla değer katacak parametlerin başında gelir. Belediye , kamu vs planlarını iyi takip edin.

9) Resmi İşlemlerinize Dikkat Edin: "Ticaret ayrıdır, dostluk ayrı” sözünü asla unutmayın. Kapora vermeden önce iyi düşünün. Tapu işlemlerinize özen gösterin. Aldıktan sonra araştırma yapmayın. Yabancılar avukatlık hizmetini en çok anlaşma öncesinde alırlar; başları da ağrımaz. Bizler ise hiçbirşeyi okumadan imzalar sonra avukat ile durumu çözmeye çalışırız.

10) Satış Zamanını iyi Belirleyin: Satış için çok acele de etmeyin geç de kalmayın. Toprak yatırımlarının artışta olduğu ve de resesif geçen dönemleri vardır. Resesif dönemlerin başında iseniz satabilirsiniz. Ama sonuna geldiğinizde bekleyin tekrar artışa geçtiği maksimum noktada satışı gerçekletirin.

Kendinize Güvenilir Bir Emlak Yatırım Danışmanı Bulun: Unutmayın bu adımı başta yaparsanız diğer on adımı sizin için en iyi şekilde planlayıp, yapacak bir uzmanınız olacaktır.

İkinci konumuz ise;

Markalı projelerden konut alırken dikkat edilecek hususlar ;

TAPUDA İMZALAYIN!

Satış sözleşmesini tapuda ya da noterde yapmalısınız. Bunun dışında herhangi bir yerde sözleşme imzalamak risklidir. O yüzden ev ödemelerini banka havalesi yoluyla yapım ve sözleşmeyi tapu ya da noterde imzalayın.

KAT MÜLKİYETİNİ SEÇİN

Kat irtifaklı değil de, kat mülkiyet tapulu evleri almanızı öneririz.

YÖNETİM PLANINA DİKKAT

Yeni projeden ev alacaklar yapının yönetim planını mutlaka okusun. Sözleşme yaparken yönetim planını incelemeden imza atarsanız, ileride sorunlarla karşılaştığınızda itiraz etme şansınız azalıp Bu sorunlar nelerdir derseniz, örnek verelim.

Yüksek aidat, ortak alanların kullanımı, hizmetlerden yararlanma noktasında hoşunuza gitmeyecek uygulamalarla karşılaşmamak içir tüm bunların yazılı olduğu yönetim planını okumanızda fayda var.

DENETLEME ÖNEMLİ

Denetlemek derken kastettiğimiz şu; inşaat projesinin mimari projeye uygunluğunun denetlenmesi önem arz eder. Çoğunlukla bu konularda vatandaşların bilgisi yeterli değildir. O yüzden bir uzmandan yardım alarak, vaziyet planı, mimari proje gibi belgeleri inceletin deriz.

HANGİ ŞİRKET YAPIYOR?

Projeyi yapan inşaat şirketi, tüm bu maddelerin en önemlisi. Neden mi? Daha önceki projelerinde müşterilerini mağdur etmeyen şirket muhtemelen diğer projelerinde de etmez. Siz siz olun, şirketin geçmiş projelerini gidip yerinde inceleyin ve kararınızı öyle verin.

KONUTUMU GEÇ TESLİM ETME RİSKİNE ÖNLEM ALIN

Şirketler, sözleşmede yazılan tarihte evi teslim etmezlerse, alıcının zararlarını karşılamakla yükümlüdür. Sözleşmede yazılı olan maddeler sizin aleyhinize gibi olsa da hakkınızı arayabilirsiniz.

Her türlü sorularınızı ve sorunlarınızı benim ile paylaşabilirsiniz.