SİTE SAĞ REKLAM ALANI

ADAYI SEVERKEN DİĞERLERİNİ YIPRATMAYIN

Dananın kuyruğu koptu kopacak. Şunun şurasında ne kaldı. Ülke de heyecanlı ama biz Bakırçay havzası ile ilgili olduğumuzdan kendi büyükşehrimize bakalım.

03 Aralık 2018 17:54 makaleler 542
Ak Parti, MHP'nin aday çıkarmayacağı İzmir'de Nihat Zeybekçi'yi Büyükşehir adayı olarak açıkladı ve topu CHP'ye attı. CHP topu henüz oyuna sokmadı. Tunç Soyer, Tuncay Özkan bir de sonradan oyuna giren Alaattin Yüksel namı diğer halefin selefi yarışın adayları diye çok büyük bir inanç var. Bir de kendini kenar oyuncusu olarak kabul etmeyen Aziz Kocaoğlu var tabi. İsim açıklanıncaya kadar CHP İzmir gibi kuvvetli olduğu yerde bile huzurla bir aday açıklayabilmekten uzak. Aziz Kocaoğlu Alaattin Yüksel'i sever; sever ama son dakika mı sahaya sürer?!. Yadırgandı.

Ak Parti teşkilatı da aday olarak Aydın Şengül'e odaklanmışken golü yemiş olmasına rağmen Zeybekçi etrafında derhal toparlanmaya başladı. Ama bu arada Aydın Şengül'e destek vereceğiz derken paylaştıkları "Dün de bu gün de yarın da” paylaşımları ile aslında Aydın Şengül'ü yıprattılar, merkeze karşı duruşu varmış hissi uyandırdılar. Bıyığını kesmesi bile hem alkış hem tebessümle karşılandı. Yani severken yanlış yönlendirdiler.

Büyükşehir adayını açıklamış Ak Parti'de ilçelerdeki aday adayları sıranın kendilerine geldiğinin bilinciyle hareket ve çalışmalarını bir tık daha arttırdılar. Ama o ne? Bazı yerlerde ittifak sorunu yokken, bazı ilçelerde sırıtıyor. Doluya koyuyorsun olmuyor, boşa koyuyorsun dolmuyor. İşler de karışıyor. Reisin Arjantin'den gelmesini dört gözle bekleyen aday adayları çalışsınlar mı, beklesinler mi bilemez haldeler.

Sorunsuz ilçeler arasında Menemen, Foça, Kınık ittifakın nimetleri için gün sayarken Aliağa, Bergama ve Dikili iki elleri hesap makinasında hesap üstüne hesap yaparak gün öldürüyorlar. Hele bir de "belki buralardan aday çıkarmayacağız” dedikodusu bazı adaylarda yelkenleri suya indirdi.

Sizin bu siyasi karmaşa içinde ittifakın olası adaylarından birini sevmeniz diğer ittifak partisinin adayını yıpratmaya yol açıyorsa ortalık karışacak demektir. Hele; "nasıl olsa ittifak var benim adayım seçilecek diğer parti adaylarından bize ne? Ne olurlarsa olsunlar” anlayışı yol su elektrik olarak size geri gelecektir, hiç merak etmeyin.

Kızdırılmış adayların nasıl tepki vereceği hiçbir zaman belli olmaz; siyasette hiç olmaz. Kimi çalışmayarak kimi başka yerden aday çıkarak tepkisini gösterir. Olmaz demeyin olacaktır. Bence siz gelin sevdiğiniz adayı tutarken diğer adayı yıpratmayın ki size karşı bilenmesin.

Bizde siyaset tabanı merkezden idare edildiği için çoğu zaman ilçelerdeki dinamikler için doğru yorumlama yapamaz. Bu dinamikleri göz önüne almadan alınacak aday kararı da sizi yenilgiye götürebilir.

CHP bir uzatma olmazsa İzmir'de kaybedilen 8 ilçenin adayını 6 Aralık günü yapacağı MYK toplantısından sonra açıklayacak beklentisi hâkim. Buradaki adaylar sürecin uzamasından sıkılmış vaziyetteler. Açıklamanın uzaması hiç de iyi sonuçlara yol açmıyor. Çok sayıda aday adayı olması bu karışıklığın ilk sebebi ama açıklamanın uzaması esas sebep olarak görülecektir. Zaman daralıyor açıklanacak adayın genel çalışmalara başlamadan önce onlarca adaylık bekleyen diğer arkadaşlarını yanına alması gerekecek. Bu da akşamdan sabaha halledilebilecek bir şey değil.

Ak Parti Büyükşehir'i hallettiği için İlçeleri açıklamaya önümüzdeki hafta başlayabilir ancak adaylar ittifakların hangi ilçelerde nasıl olacağını bilemedikleri için çalışma tempolarını düşürdüler bizden söylemesi.

Bu seçimlerde MHP yine en rahat parti. İbre onlardan yana. Genel Merkezde Devlet Bahçeli çalışıyor, onlar kaymağını yiyorlar. Bugünlerin kıymetini bilsinler. 3 büyük şehirde aday çıkarmama kararı Ak Parti tarafından kendilerine yapılacak jestlerin yolunu açtı. İyi kullanmaları lazım. Aliağa'da Serkan Acar, Bergama'da Dr. Yalçın Koçyiğit, Dikili'de Buğra Akın hem ittifak anlaşmasını hem de seçimlerin akıbetini belirleyecek kişiler.

Bu hafta da bu kadar önümüzdeki sayıda artık ilan edilmiş adayları konuşmak üzere hoşça kalın. Saygılarımla….