SİTE SAĞ REKLAM ALANI

B PLANI

Cumhur İttifakı 31 Mart 2019 seçimlerinde yok.

30 Ekim 2018 12:02 makaleler 516
Cumhur İttifakı 31 Mart 2019 seçimlerinde yok. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; kimine göre konuşulanların siniri ile kimine göre siyasi manevra olarak yerelde Cumhur ittifakını bitirdiler. Bana göre ise olması gereken oldu.

Niçin olduğunu bir kenara bırakıp şimdi ne olacak ona bakalım.

Birincisi partiler ve aday adayları hemen "B” planına geçtiler. Tabi ki hazırlıklı olanlar. Hazırlıklı olmayanlar hala neden oldu, olmasaydı tartışmasındalar…

Nedir bu "B” Planları dersek; üst seviyeler için tabanın sesine kulak verme, aday adayları için 'ortak gösterilen aday olamayacağıma göre kendi ipimi kendim keseyim' çalışmalarıdır. Millet ittifakı bu durumda resmi olarak yapılamayacak ama benim görüşüm bu cephenin aralarında sandık anlaşması yapabileceği yönündedir. Cumhur ittifakı yapılmayacak denildiği için bu gurupta sandık ittifakı olanaksız bir rüyadır.

Aliağa'da ortak adaylıklarda İlçe yönetimlerinde ismi geçenler, ki bu arkadaşlar MHP'den Serkan Acar ve Ak Parti'den Tansu Kaya ile Eda Kılıç idi. Bu yeni durum karşısında Zülküf Koçoğlu, Aydın Şimşek, Yaşar Akbulut, Kazım Ulaş, Kazım Sayın ve Gürcan Alkan isimleri Ak Parti tabanı tarafından yukarıdaki isimlere eklendi. Serkan Acar her durumda tek olarak 2019 yerel seçimlerinin adayıdır. CHP'de yarışan Özcan Durmaz, Barış Eroğlu, Erol Güngör, Osman Murat, Remzi Özcan, Ulviye Öztürk ve Ümit Devran bir taraftan aday ilan edilebilme çalışmalarını yaparken bir taraftan da yarışacakları MHP'den Serkan Acarın yanına Ak Parti'den kim gelecek araştırması yapıyorlar.

Kuvvetli olasılıkla adaylık ipini göğüsleyecek olan aday adayları kimler diye merak ediyorsunuz ya, aslında bunu öğrenmenin çok kolay bir yöntemi var. Yardımcı olmaya çalışayım.

Biraz siyasetle uğraşan 3 kişiye sorun; "sizce 3 partinin adayları kimler olabilir?”

Size söyledikleri ilk isim üç kişiden ikisinde aynı isimle başlıyorsa bilin ki en şanslı aday odur. Mesela MHP için Serkan Acar, Ak Parti için Zülküf Koçoğlu, CHP için Özcan Durmaz dediler bilin ki yarışta bu isimler olacaktır. Tabi ki isimler Serkan Acar haricinde değişiklik gösterebilir. Çok çalışan Aydın Şimşek, kavgasız olalım diyenlerde Erol Güngör gibi isimleri de duyacaksınız. Bazıları için zaten "Aday olmayacağım demişti”, bazıları için "O aslında örgütün içinden”, "O olmalı” sözleri de karşınıza çıkacak.

Siz ne kadar çok kişiyle konuşursanız o kadar doğru hedefe yaklaşmış olacaksınız. Bence en doğru anket şekli budur. Kafanızdaki soru işaretlerine en doğru yanıt bulacağınız sistem de budur.

CHP'de aday adaylığı süresi bitti. 1 Aralık memurlar için en son gün olarak ilan edildi. Dün elimize Bakırçay bölgesinin toplam müracaat sayıları geldi. Hayli enteresan durumlar var. Mesela Kınık'ta sadece bir kişi Belediye Başkan aday adaylığı için müracaat ederken meclis üyeliğine hiç başvuru yok. Dikili'de 11 Belediye Başkan aday adayı olurken Foça'da 58 Belediye Meclis Üyeliği müracaatı yapıldı. Bakırçay bölgesinde bulunan 6 ilçede 35 Belediye Başkan aday adaylığı, 185 de Belediye Meclis Üyeliği aday adaylığı müracaatı yapıldı.

Makaleyi burada bitirelim yoksa bana ayrılan bölüme yazı sığmayacak. Bakırçay havzası başta olmak üzere bütün ülke yaşayanlarımızın 29 Ekim CUMHURİYET BAYRAMI'nı kutluyorum. Saygılarımla…