SİTE SAĞ REKLAM ALANI

DSP ŞİMDİ DEĞİL DAHA ÖNCE KONUŞULMALIYDI

Bölgesel yerel gazete haberleri, köşe yazıları, son dakika haberleri, Türkiye ve Ege gündemi, İzmir, İzmir bölgesinin en köklü internet gazetesi Poyraz Gazetesi.

21 Şubat 2019 11:06 makaleler 623
Bülent Ecevit'in kurduğu ve üç kez iktidara taşıdığı Demokratik Sol Parti (DSP) yerel seçime gidilirken, özellikle muhalefet partilerinde kendilerine 'adaylık' için yer bulamayan isimlere kapılarını açması nedeniyle bir kez daha gündemde.

CHP'den ayrılan Mustafa Sarıgül, eski HDP milletvekili Celal Doğan'ın da aralarında bulunduğu birçok ismi aday gösterme kararı alan DSP'ye 'küskünler partisi' diyen de var, 'bir bölen' eleştirisi yönelten de. DSP'den Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Celal Doğan'a göre ise 'ittifak dışlanmışları'nın buluştuğu parti.

Genel Başkan Önder Aksakal ise durumu; Artık, DSP bir toparlayan parti modunda Türkiye siyasetinde. MHP'den de, Büyük Birlik Partisi'nden (BBP) de bize katılanlar var, AK Parti'den de. Mesela Marmara Ereğlisi adayımız AK Parti'den bize geçti. Antalya Serik adayımız, 3 dönem MHP'den belediye başkanlığı yapmış bir isim. Antalya Aksu adayımız, son yerel seçimlerde BBP'den aday olmuş bir arkadaşımız. CHP'den de var. Aynı istikamete bakan, Atatürkçü olduğunu söyleyen, demokrat olduğunu söyleyen insanların, kendi bulundukları mecrada sığınacakları bir yer bulması neden yadırganır, bunu çözebilmiş değilim.

Yani bu insanları sokağa mı atalım ya da MHP'nin, AKP'nin kucağına mı atalım? CHP'den Demokrat Parti'ye (DP) giden mevcut belediye başkanları var, örneğin Aydın Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan CHP'li. DP'ye gitti, hiç konuşuluyor mu? Hiç duymadınız, konuşturmuyorlar çünkü. Fethiye'nin Ölüdeniz Belediye Başkanı AK Parti'ye geçti. Hiç kimse bunu konuşmuyor diyor.

Bu açıklamalara baktığımızda CHP seçimler öncesi DSP ile görüşmedi mi? Sorusu aklımıza geliyor. Öyle ya sonuçta ikisi de sol parti sag ile ittifak yapıncaya kadar birbirleri ile anlaşma yapamazlar mı?

Önder Aksakal buna binaen; Bize intikal eden bir olay yok. Net! Partilerin ittifakla ilgili görüşmelerini ilk başta ikinci, üçüncü adamlar konuşur? Onlar sürdürür

eyvallah. Ama bu niyet önce genel başkanlar arasında konuşulur, evet uygun yapalım derseniz, o zaman CHP'den, DSP'den şu şu arkadaşlar otursunlar şartları değerlendirsinler denir. Böyle bir şey zinhar olmadı diye basın açıklaması yapıyor.

Benim bu takvimden anladıgım şu oluyor o zaman. 1- Adaylar CHP'de her yerde iyi tespit edilemiyor (ki kızgın küskünler çıkıyor) 2- DSP aslında diğer adaylar için geçerli bir parti (bakınız yukarıda Önder Aksakal açıklaması) 3- DSP şimdi değil de CHP tarafından daha önce görüşülmesi gereken bir parti.

Kalın sağlıcakla saygılarımla…