SİTE SAĞ REKLAM ALANI

ADAY ARKADAŞLARIM RAKİBİM DEĞİL REFİKLERİMDİR

Sedat Sarı'dan görkemli basın açıklaması

04 Nisan 2018 19:22 aliaga 1743
ADAY ARKADAŞLARIM RAKİBİM DEĞİL REFİKLERİMDİR
Sedat Sarı'dan görkemli basın açıklaması

Seçimlere sayılı günler kala Aliağa Ticaret Odası Meclis Üyesi ve Meclis Başkanvekili Sedat Sarı, basınla bir araya gelerek adaylığını duyurdu. Listesinde yer alan Aliağa'nın tanınmış iş adamları ile birlikte basın toplantısı gerçekleştiren Sedat Sarı, ” Şimdi Değişim Zamanı, Haydi Aliağa ” Dedi.

Aliağa Ticaret Odası Meclis Başkan Vekili Sedat Sarı da 11 Nisan'da başlayacak olan seçimlerde Ticaret Odası Başkanlığına adaylığını açıkladı. Aliağa iş dünyasından yoğun katılımın olduğu bir basın toplantısı düzenleyen Sarı'nın toplantıyı yaptığı alan “Şimdi değişim zamanı, haydi Aliağa!”, “Şimdi tam zamanı, haydi Aliağa!” ve “O güç sensin, haydi Aliağa!” yazılı afişlerle süslendi. Sedat Sarı, adaylığını duyurduğu basın açıklamasında, “Hedefi olmayan insanlar akıntıya kapılmış yaprak gibidir. Akıntı onları nereye sürüklerse oraya doğru giderler. Eğer bir hedefi varsa insanın ve hedefin adı fayda sağlamak, ilişkileri güçlendirmek, daha fazla üretmek ise bunun temel şartı yeterli donanıma ve doğru ekiplere sahip olmaktır. Cesur insanlar her daim yaydaki ok gibidir. Bilgisel donanım tamamlandıkça yaydaki ok da o kadar gerilmiş demektir. Yani, ne kadar fazla bilgi, o kadar büyük hedefler.” dedi.

“ADAY ARKADAŞLARIM RAKİBİM DEĞİL REFİKLERİMDİR”

Aliağa Ticaret Odası yönetim kurulu başkanlığına birçok arkadaşının aday olduğunu, bunun da demokrasinin bir parçası olduğunu kaydeden Başkan Adayı Sedat Sarı, “Aday olan arkadaşlarım yıllardır karşılıklı ticaretimizin, sohbetlerimizin olduğu insanlardır. Bundandır ki onlar, rakiplerimiz değil bizlerin refikleridir.” ifadelerini kullandı.

“ALİAĞA'YI ULUSAL VE ULUSLAR ARASI CAZİBE MERKEZİ HALİNE GETİRECEĞİZ”

Endüstri ve ticaret merkezi olan Aliağa'yı ekibiyle birlikte ulusal ve uluslararası cazibe merkezi haline getireceklerini belirten Sedat Sarı vizyonlarını ana hatlarıyla şöyle sıraladı: “Ayrışmadan, bir olup hep birlikte sinerji oluşturmak. Üretmek, adaletle bölüşmek tüm üyelerimize en fazla faydayı sağlamak. Kadın girişimcilerimizi iş dünyasında daha da güçlü kılacak projelere dâhil etmek. Her seçim döneminde meclis üyesi kadrolarda revizyona gidilerek, hem düşük performanslı arkadaşların dinlenmesini sağlamak, hem de yeni nesil yönetici adaylarının önünü açmak. Birçok uluslararası firmanın da iştiraklerinin bulunduğu Aliağa'da, dünya ölçeğinde markalar ortaya çıkaracak yollar açmak. Üyelerimize yeni ufuklar açabilmek, yetkinliğimiz dâhilindeki her konuda çözüm bulmak. Tüm Sivil Toplum Kuruluşları(STK), belediye, siyasi partiler ve mülki makamlarla daha güçlü ilişkiler geliştirerek ortak projeler üretmek. Günümüzde eksikliği en fazla hissedilen ara eleman ihtiyacını karşılayacak eğitim projeleri üretmek. Arabuluculuk hizmetini odamız bünyesinde hayata geçirerek, işçi-işveren anlaşmazlıklarının mahkeme koridorları yerine odamızda ve çok daha kısa sürede çözüme kavuşturacak alt yapıyı kurmak. Ulusal ve uluslararası birçok hibe programının sunduğu desteklerden üyelerimizin daha fazla faydalanabilmesi ve bunun sürekliliğini sağlamak için odamız bünyesinde uzman bir kadronun hizmet vermesini sağlamak, olacaktır.”Dedi.

“SESİMİZE SES, GÜCÜMÜZE GÜÇ KATMANIZI İSTİYORUZ”

Mevcut durumu daha farklı bir şekilde inşa etmek istediklerini, inşa edecekleri yeni anlayışın temelinin sevgi ve güven, çatısının hoşgörü olmasını istediklerini belirten Sedat Sarı, “Bu coğrafyanın toprakları hep hoşgörü ve biz olmaya dair duygularla gönüllerimize güç vermiştir. 103.yılını kutladığımız Çanakkale Savaşı da zaten biz olmanın gücüyle kazanılmış bir zaferdir. Mazeret üretmeden, ana başlıklarla ifade ettiğim hedeflerimizi en iyi şekilde gerçekleştireceğimize inancımız tamdır. Bizler; daha iyi hizmet, daha yaşanabilir Aliağa, paydaşlarına en iyi hizmeti sunacak yönetimi oluşturarak bir yolculuğa çıktık. Bu yolculukta en büyük gücümüz kıymetli üyelerimizin bizlere olan inancı ve destekleri olacaktır. Her oy bizim için kutsaldır. Vereceğiniz desteklerle sesimize ses, gücümüze güç katmanızı istiyoruz.” dedi.

“ARTIK EYLEME GEÇME ZAMANI”

Büyük ve yeni ticaret kenti olacak Aliağa'yı inşa edecek onlarca tacir, ticaret erbabı ve girişimcinin ortak değeri olan Aliağa Ticaret Odası'nın, bu büyük değişime geçmişin tecrübe mirasını yarınlara taşıyacak yeni yönetimle kavuşacağını vurgulayan Sedat Sarı, “Bizim ilçemize, şehrimize, ülkemize borcumuz var. Bunu bastığımız yer kadar fayda sağlayarak eyleme geçirmek, gereklilik değil mecburiyetimizdir. Hayal ile hedef arasındaki tek fark eylemdir. Biz hayallerimize sizleri de ortak ettik, artık eyleme geçmek zamanı dedik ve 11 Nisan'da yapılacak Ticaret Odası seçimlerine aday olmaya karar verdik. Allah çıktığımız bu kutlu yolda bizleri muzaffer eylesin.” diye konuştu.

“ADAY OLACAĞIMI 4,5 YIL ÖNCE ADNAN SAKA'YA SÖYLEDİM”

Programa katılan basın mensuplarının sorularını da cevaplayan Sedat Sarı, yaklaşık 4,5 yıldır sahada birçok ticaret erbabıyla fikir alışverişi içerisinde olduğunu, bu sürecin sonunda ortaya çıkan tabloya göre de mevcut yönetimin üyelerle kaynaşma ortamını sağlayamadığını söyledi. Ticaret Odası Başkanlığına aday olmaya ne zaman karar verdiği konusuna da açıklık getiren Sarı, “4,5 yıl önce Sayın Başkan Adnan Saka'yı aradım ve randevu istedim. Sağ olsun kabul etti. Kendisine, sokaktaki insanların nabzını tutmaya çalıştığımı ve insanların bu güne kadarki hizmetlerinden dolayı teşekkür ettiklerini ama zirvede ve tadında bırakmasında fayda olduğunu söylediklerini ilettim. Benim de aynı kanaatte olduğunu belirttim. Önümüzdeki dönem, yani 2014'teki oda seçiminde yönetimine girmek istediğimi, bu işi mutfağında öğrenmek istediğimi, akabinde de o dönemin sonunda, yani bu gün için eğer kendimi yeterli görürsem, sokakta yaptığım istişarelerde bana bir teveccüh olduğunu hissedersem aday olmak istediğimi söyledim. ‘Ben de zaten aday olmayacağım, buyurun demokratik bir şekilde, kadrolarınızla, projelerinizle yarışın' demenizi istiyorum dedim. ‘Bu birinci beklentim, ama oldu da aday olmayı düşünürseniz o zaman da rakip olacağız. Bu şartlar altında beni yönetiminize alır mısınız dedim.'Bu bir özgüvendir. Ama içerisinde bir kötü duygu yok. O da buna rağmen beni yönetimine aldı ve 4,5 yıl beraber çalışma imkânımız oldu. Ben bu işin mutfağında yetişmiş oldum. Bu gün burada karşınızdaysam, bu 4,5 yıl önce verilmiş bir kararın bu gün vücuda gelmiş halidir.” ifadelerini kullandı.

“ÇOK İYİ JOKEY OLMAK İÇİN ÖNCE AT OLMAK GEREKMİYOR”

Son günlerde kamuoyunda bazı söylemlerin olduğunu belirten basın mensupları bunlardan birinin de ‘Daha yönetim kurulu kararında bile imzası olmayan arkadaşlar nasıl aday olamaya karar veriyorlar, ben bunu anlamıyorum' söylemlerinin olduğunu belirten basın mensuplarının sorusuna Sedat Sarı şöyle cevap verdi: “Bizim burada bulunmamızdaki ana hedef kendimizi tanıtmak ve takdim etmek. Dolayısıyla işin o tarafına girdiğimizde söylenebilecek çok şey var. Bizim böyle konulara girme tercihimiz yok. Fakat tabi ki bu konuyla ilgili soru gelirse de yanıtlamakla mükellefiz. Burada bulunma amacımızın bir diğer sebebi siz değerli basın mensuplarını sorularına cevap vermek. Kaynağını çok bilmemekle birlikte “Daha yönetim kurulu kararında bile imzası olmayan arkadaşlar nasıl aday olamaya karar veriyorlar, ben bunu anlamıyorum' diye buna benzer bir cümle sarf edilmiş. Eğer edilmemişse adı geçen ya da algı oluşturan kişilerden özür diliyorum. Çünkü bizzat duyduğum şey değil ama sık sık karşıma geliyor. Bu bildiğimiz dayatmadır, bu bildiğimiz korku kültürü oluşturmadır. Ben varsam her şey olur. Eğer ben yoksam her şey bozulur. Böyle bir anlayışa kesinlikle karşıyız. Birçok gencimiz var. Her biri kendini geliştirmiş gerek eğitimiyle gerekse iş dünyasındaki gayretleriyle iyi şeyler ortaya koymuşlar. Ama bir insanın kriteri sadece bir koltukta oturmak olmamalı. Şu anda birçok arkadaşımızı burada bugüne kadar belli koltuklarda görmediniz ama soruyorum hangimizi yetersiz görebilirsiniz? Herhangi bir konuda hepimiz son derece yeterliyiz. Bir söz var bilmiyorum ne kadar uyar? ‘Çok iyi jokey olmak için önce at olmak gerekmiyor' bunu belirtmek isterim.”

Konuşmasını tüm İslam Âlemi'nin Regaip kandilini ve mübarek üç aylarını tebrik ederek sonlandıran Sarı, ekibi ve destekçileriyle birlikte çektirdiği fotoğraf sonrası toplantı sona erdi.

SEDAT SARI KİMDİR?

1969 yılından bugüne Aliağa'da yaşan bir ailenin ferdidir. 1981 yılında Aliağa Atatürk İlkokulu'ndan, 1987 yılında ise Aliağa Lisesi'nden mezun olmuştur. Üniversite eğitimine 1987 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde başlamış, 1991 yılında üniversiteden mezun olmuştur. Afyon'da yedek subay olarak askerlik görevini yerine getirmiş, 1994 yıllında iş hayatına atılmıştır. 1994-1998 yılları arasında Tüpraş'ta bakım ve onarım müteahtilerinde şantiye şefliği ve taşeronluk yaparak başladığı iş hayatına,1998-2004 yılları arasında Çebitaş Demir Çelik haddehane ve yardımcı işletmeler şefliği, 2004-2009'da Aliağa Belediyesi Danışmanlığında görev almıştır. 2006 yılında kurmuş olduğu mühendislik bürosunda, ısıtma-soğutma ve projelendirme konularında satış ve taahhüt işlerine devam etmektedir. İş hayatının yanında Aliağa Ticaret Odası'nda 2014 seçimlerine kadar Meslek Komitesi Üyesi ve Başkanı – 2014 yılından bugüne kadar Aliağa Ticaret Odası Meclis Üyesi ve Meclis Başkanvekilliği, 2016'dan bugüne ise ALOSBİ müteşebbis Heyeti Üyesi olarak görev almaktadır.
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER