SİTE SAĞ REKLAM ALANI

ADEM ŞİMŞEK BURASI ALİAĞA DENİZDE İŞ VAR DEDİ

İstihdam Seferberliği 2019 kapsamında başlatılan kampanyaya İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi'nden tam destek…

19 Mart 2019 11:04 aliaga 395
ADEM ŞİMŞEK BURASI ALİAĞA DENİZDE İŞ VAR DEDİ
İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi İstihdam Seferberliği için kolları sıvadı. "Burası Aliağa Burada İş Var! Denizde İş Var” sloganıyla kampanyaya dahil olan DTO Aliağa Şube Başkanı Adem Şimşek basın mensuplarıyla bir araya geldiği kahvaltıda kampanyanın detaylarını paylaştı. 
21 Ocak'taki TOBB Türkiye Ekonomi Şurası'nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın iş dünyasına yeni bir istihdam seferberliği çağrısında bulunduğunu hatırlatan Şimşek "Sayın Cumhurbaşkanımızın bu çağrısının ardından Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ve TOBB Başkanımız 2 hafta boyunca yoğun bir şekilde çalışarak istihdam teşviklerini hazırladılar.
Bunlara yönelik yasal düzenleme de hızla Meclisten geçti ve Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 25 Şubat 2019 tarihinde TOBB Başkanımızın ev sahipliğinde Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ile Oda ve Borsa Başkanlarımızın ve TOBB Sektör Meclisi Başkanlarımızın katılımıyla "Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla İstihdam Seferberliği 2019 kampanyası başlatıldı. Biz de Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi olarak, Denizde İş Var diyerek bu kampanyaya dâhil olduk.” dedi. 
"DÜZENİ BOZMA İSTİHDAMI KORU”
İstihdam Seferberliği 2019 kapsamında sekiz farklı teşvikin iş dünyasına sunulduğunu söyleyen İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şube Başkanı Adem Şimşek "Ben size bunlardan özellikle çok önemli gördüğüm ikisinden bahsedeceğim. Birincisi; Nisan ayı sonuna kadar sağlayacağınız her ilave istihdamın tam 3 ay boyunca ücretini, sigorta primlerini ve vergisini devlet karşılıyor. Bu 3 ay boyunca işverenin maliyeti sıfır. 2.021 TL ücret ve 1.113 TL sigorta ve vergiler olmak üzere 3.134 TL'yi devletimiz karşılamış olacak. İşveren cebinden sıfır maliyetle yeni bir işsiz kardeşimizi işe almış olacak. Devamındaki 9 ay boyunca da devletimiz sigorta primlerini ve vergileri ödemeye devam edecek. Yani aylık 1.113 TL'yi devletimiz karşılayacak. Biz işverenler olarak sadece çalıştırdığımız kardeşimize ücretini ödeyeceğiz.  İş alınacak kişi kadın, genç ve engelli ise 9 aylık süre 15 aya kadar uzamış olacak. Yine imalat sanayi ve bilişim sektöründe aylık 1.113 TL olan prim ve vergi teşviki 2.712 TL olarak verilecek. Buradan iş dünyasına çağrıda bulunuyorum. Gelin bu tarihi teşvikten yararlanın. Böyle bir teşviki hayata geçirdiği için hükümetimize çok teşekkür ediyoruz. İkincisi de; herhangi bir sebeple işinde sıkıntı yaşayan girişimcilerimiz için çok önemli bir destek getirildi. Böylece Devletimiz sıkıntılı günümüzde de yanımızda olduğunu bir kez daha gösteriyor. Eğer bir işveren işlerinde sıkıntı yaşadıysa, faaliyetleri durmuş ya da azalmışsa;çalışanlarının maaşı 3 ay boyunca Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında İşsizlik Sigortası Fonu'ndan ödeniyor. Yani burada devletimiz işverene diyor ki, düzenini bozma, istihdamı koru.” diye konuştu. 
Teşvikler konusunda iş insanlarına, şirket sahiplerine ve muhasebecilere büyük görevler düştüğünü hatırlatan Başkan Şimşek bu kampanya süreci boyunca toplantıların devam edeceğini, kampanyaya destek veren üyelerin ödüllendirileceğini ve tıpkı 2017 seferberliğinde olduğu gibi bu gün de kamu ve özel sektörün el ele vermesi gerektiğini belirtti. 
"BU TOPRAKLARDA BEREKETİ VE UMUDU HİÇ KAYBETMEDİK”
İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şube Başkanı Adem Şimşek sözlerini "Aliağa, Türkiye ekonomisine yüzde 11'lik bir katma değer sağlayan ve bu katma değerle birlikte sanayi ve ticaret alanında tüm yatırımcıların ilgi odağına gelmiş en değerli ilçelerimizden biridir. Bu değeri son yıllarda yapılan liman yatırımlarıyla birlikte atağa kalkarak sürdürmeye devam ediyor.Türkiye dış ticaret hacminin yüzde 5.8'i Aliağa'da oluşuyor. Ege Bölgesi ihracatının yüzde 48'i buradan yapılıyor. Türkiye'nin tek Petro-kimya tesisi, tek gemi söküm bölgesi ilçemiz sınırları içerisinde. Bu veriler altında ciddi bir istihdama da sahip. Devletimizin vermiş olduğu teşviklerle daha da artacağına inancım tamdır. Dünün en çok kazananları, Türkiye'ye yatırım yapanlar, Türkiye'de istihdam sağlayanlar oldu. Yarının en çok kazananları da, bugün Türkiye'ye yatırım yapanlar, insanımıza istihdam sağlayanlar olacak. Bu topraklarda bereketi ve umudu hiç kaybetmedik, kaybetmeyeceğiz.  Bu topraklarda, bu ülkenin denizlerinde bereket var, umut var. Burada iş var, Burada aş var, Burada gelecek var.” diyerek tamamladı. 

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER