SİTE SOL REKLAM ALANI
SİTE SAĞ REKLAM ALANI

ADNAN SAKA'DAN YAŞANAN SÜRECE AÇIKLAMA GELDİ

‘Asılsız iddialarda bulunanlara karşı hakkımı arayacağım'

09 Nisan 2018 18:48 aliaga 1066
ADNAN SAKA'DAN YAŞANAN SÜRECE AÇIKLAMA GELDİ
Aliağa Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine, 30 Mart günü gözaltına alınan ve aynı gün evinde ve Aliağa Ticaret Odası'nda hâkim kararına istinaden aramalar yapılan ALTO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka gözaltına alınma nedenleri üzerine açıklamalarda bulundu. 
Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka bu güne kadar sessizliğini korurken bu gün bir açıklama yaparak; “hem yaşananlar hem de Aliağa Ticaret Odası idare edilme süreci hakkında kamuoyunda dolaşan söylentilere cevap verme ihtiyacı hâsıl olmuştur” diyerek konuştu:
-“Öncelikle belirtmek isterim ki; hakkımda başlatılan soruşturmanın, FETÖ/PDY terör örgütü kapsamındaki soruşturmanın bir parçası niteliğinde olduğu, şahsımla ilgili özel bir uygulama olmadığı kanısındayım. FETÖ/PDY terör örgütü kapsamında yürütülen hukuki sürecin geldiği nokta itibariyle, gerek şahsım ve gerek Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptığım Aliağa Ticaret Odası ile ilgili bazı asılsız ithamlar neticesinde adli makamlarca, ifademe gerek duyulduğu kanaatindeyim. Yine gözaltı süreci içinde hukuki prosedür ne ise o uygulanmıştır. Süreç içinde şahsımla ilgili adli makam ve kolluk güçlerince en küçük bir olumsuz davranış içinde bulunulmamıştır.” dedi. 
‘Asılsız iddialarda bulunanlara karşı hakkımı arayacağım'
Saka, oda seçimlerine az bir zaman kala olumsuz algı oluşturmak isteğiyle kendisi ve Ticaret Odası hakkında asılsız iddialar çıkarıldığını ve iddialardan haberdar olduğunu belirterek “Gerek şahsım ve gerek 1991 yılından bu yana kurucuları arasında yer aldığım ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptığım Aliağa Ticaret Odası ile ilgili malum kişi tarafından Oda seçimlerine çok az bir zaman kala hakkımda olumsuz bir yargı yaratmak amacıyla bazı asılsız ithamlarda bulunulduğunu öğrenmem beni ziyadesiyle üzmüştür.” Şeklinde konuştu. Soruşturma süreci nedeniyle ithamlara yanıt vermeyeceğini belirten Saka, süreç sona erdiği zaman bu ithamlarda bulunan kişi ve kişilere karşı hukuk çerçevesinde hakkını arayacağının altını çizdi. 
‘Ticaret Odası üyeleri arasında dil, din, ırk ve cinsiyet ayrımı yapmamıştır'
Kendisini yakından tanıyan herkes için ‘Bana kefil olacaklarına inanıyorum' diyen Adnan Saka “Ben de herkes gibi geçmişimi sırtımda taşıyorum. İnanıyorum ki sırtımda taşıdığım geçmişim beni üzerime atılacak her türlü iftiradan, asılsız suç isnadından koruyacaktır. Beni yakından tanıyan, geçmişimi bilen Aliağalıların bu yönde bana kefil olacağına inanıyorum. Aliağa Ticaret Odası'nda kurulduğundan bu yana görev üstlenen yöneticiler; üyelerimiz arasında dil, din, ırk, cinsiyet ayrımı yapmamıştır. Yönetim organlarında görev üstlenilmesinde de aynı şekilde hiç ayrımcılığa tabi tutulmamışlardır. Oda işlemlerinde tabi olduğumuz kanun ile ‘Oda Muamelat Yönetmeliği' ve ‘Ticaret Sicili Yönetmeliği' hükümleri doğrultusunda faaliyetler yürütülmüştür. Odamızın yetkili organları kararı olmadan hiçbir iş ve işlem yapılmamıştır.” dedi. 
‘Asıl üzüntüm Aliağa Ticaret Odası hakkında yapılan asılsız ithamlar yüzünden…'
Asıl üzüntüsünün Aliağa Ticaret Odası hakkında yapılan asılsız ithamlar yüzünden olduğunu söyleyen Saka, Aliağa Ticaret Odası'nın, birçok ilin ve Aliağa'dan daha büyük ilçelerin de önünde A sınıfına sahip bir oda olarak TOBB nezdinde ayrıcalıklı bir yere sahip olduğunu vurguladı. Buna ulaşabilmek için yurt içi ve yurt dışı birçok fuara katılmaları gerekmesine rağmen bunu başardıklarını ifade eden Adnan Saka “Oda işlemlerinin yürütülmesinde bazı kriterlere ulaşmamız gerekiyordu, bunları sağladık. TOBB öncülüğünde yapılan yurt içi ve yurt dışı fuar gezilerine, sempozyum, seminer etkinliklerine Oda olarak katıldık. Üyelerimizin de katılmasını teşvik ettik. İşimizi gücümüzü bir yana bırakıp TOBB tarafından organize edilen tüm toplantılara katıldık. Hatta o kadar ki TOBB tarafından organize edilen ve Cumhurbaşkanı ile Başbakanın katıldığı toplantılarda İzmir ili, ilçelerinde faaliyet gösteren Ticaret Odaları adına görüş bildirme görevi Aliağa Ticaret Odası Başkanı sıfatıyla bana verildiğinde; orada bölgemizin ve Aliağa'nın sorunlarını dile getirmeye çalıştık.” sözleriyle yürüttükleri faaliyetleri hatırlattı.
‘Bu duruma maruz kalmamın müsebbibi olanları affetmeyeceğim'
Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka “Yönetim olarak bizler tüm bunları yapmaya çalışırken üzülerek söylüyorum; içimizde yer alan bazı kişilerin içine asılsız ithamlarda sıkıştırarak tüm bu faaliyetlerimizi birer suç unsuru imiş gibi şikâyet konusu yapması süreci bu hale getirmiş; dünya görüşümle, şahsi ve aile yaşantımla uzak yakın ilgisi alakası olmayan ve olmasıda mümkün olmayan FETÖ/PDY terör örgütü kapsamında yürütülen soruşturmada ifade veren kişi konumuna sokmuştur. Bu duruma maruz bırakılmamın müsebbibi olanları hiçbir zaman affetmeyeceğim.” şeklinde konuştu.
Oda seçimlerinde kendi meslek komitesinden meclis üyesi adayı olduğunu da söyleyerek “Oda seçimlerimize bir gün kala bu konuda daha fazla açıklama yapmayı uygun görmemekteyim. Ancak; kendi meslek komitemden, Aliağa Ticaret Odası Meclisi'nde olmam gerektiğini düşündüğüm için meslek komitemde meclis üyesi adayıyım. Aliağa Ticaret Odası seçimlerinin karşılıklı anlayış ve kardeşlik içerisinde geçmesini, seçimlerimizin odamız ve tüm üyelerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyor, herkese saygılar sunuyorum.” dedi.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER