SİTE SAĞ REKLAM ALANI

AHMET OKTAY "TÜPRAŞ VE KİPLAS 4 BİN 300 İŞÇİSİNE RÜŞVET TEKLİF ETTİ"

Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay "Tüpraş'ın temsilcisi KİPLAS 4 bin 300 işçisine rüşvet teklif etti" dedi.

08 Nisan 2019 13:35 aliaga 1220
AHMET OKTAY
Petrol-İş Sendikası TÜPRAŞ'ta uyarı eylemlerine devam ediyor. Petrol-İş Sendikası ile Koç Holding Temsilcisi KİPLAS arasında devam eden TÜPRAŞ TİS sürecii'nde işverenin sıfır zam teklif etmesi üzerine işçiler uyarı eylemi gerçekleştirdi. Kırıkkale, Batman, Kocaeli ve İzmir- Aliağa Rafinerilerinde bu sabah aynı anda gerçekleştirilen uyarı eylemlerinde Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay TÜPRAŞ'ın teklifini eleştirerek "TÜPRAŞ ve KİPLAS 4 bin 300 işçisine rüşvet teklif ediyor” dedi. 
"YAPMIŞ OLDUKLARI TEKLİF DEĞİL RÜŞVETTİR”
TÜPRAŞ işvereni ve işçilerin temsilcisi Petrol-İş Sendikası ile devam eden TİS görüşmelerinde işverenin tüm çalışanlara ilk altı ay birer maaş ekstra para vermeyi teklif ettiğini dile getiren Şube Başkanı Oktay "Bakın kök ücrete, saat ücretine, fazla mesaiye, vardiya primine, ikramiyelere yansımayan bir teklif… Bunun adı TÜPRAŞ işvereninin KİPLAS'tan aldığı icazetle 4 bin 300 TÜPRAŞ işçisine rüşvet teklif ediyor demektir. Alsınlar o rüşveti başlarına çalsınlar. Bizim talebimiz bellidir. Bu teklifin karşısında bizim teklifimizi revize etmemizi istediler. Biz bunu kabul etmiyoruz. Yapmış oldukları bir teklif değil rüşvettir” dedi. 
Ahmet Oktay'ın açıklamaları esnasında TÜPRAŞ işçilerinden "Biz onlara bir maaşımızı verelim, onlar bize zam versin” "Bizlere sadaka vermek istiyorlar, yazıklar olsun” sesleri yükseldi. 
"İŞVERENİN TAVRI ÇALIŞMA BARIŞINA ZARAR VERMEKTEDİR”
Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay'ın sabah vardiyasındaki işçilere yaptığı bilgilendirme konuşmasının ardından Petrol-İş Sendikası'nın dört şubeyle ortak hazırladığı açıklamayı TÜPRAŞ İzmir İşyeri Baştemsilcisi Veysel İnce okudu. İnce ""Petrol-İş ve TÜPRAŞ işçisi olarak bu teklifleri baştan reddetmiş, bu tavrımızı geçtiğimiz günlerde dört rafineride yaptığımız eylemlerle ortaya koymuştuk. Ücret teklifinde önerilen zam sistemi TÜPRAŞ'ta önceki müzakere dönemlerinde önerilmeyen ve işyeri kültürüne asla uymayan bir tekliftir. İşverenin uzlaşmaz tutumu ve alışılmadık tekliflerle müzakere sürecini tıkayan ısrarları, çalışma barışına büyük bir zarar vermektedir” dedi.
İnce, "TÜPRAŞ müzakerelerinde gelinen aşamada 60 günlük süre içinde taraflarca anlaşmaya varılamadığından resmi ara bulucu tayini başvurusunda bulunulmuştur. TÜPRAŞ gibi bir işyerinde sözleşmenin Yüksek Hakem Kuruluna (YHK) gitmesi düşünülemez ve buradan bir çözüm çıkması beklenemez. Sendikamız gerekli hassasiyeti göstererek ve sorumlu bir tavırla son toplantıda müzakerelerin sürmesini istemiş ve masada kalınmasını açıkça beyan etmiştir. TÜPRAŞ'ın bugün sahip olduğu sinerji ve güçlü konumuna ulaşmasını sağlayan şirketin gelenek ve değerleri, oturmuş çalışma düzeni ve endüstri ilişkilerinde karşılıklı anlayış çerçevesinde oluşan çalışma barışıdır. Bu değerlerin tesis edilmesinde en büyük paya sahip olan işçi kesimi olarak, işvereni müzakere sürecinde yaşanan sorunların çözülmesi ve yine bu değerlere uygun biçimde anlaşmaya varılması konusunda derhal adım atmaya çağırıyoruz.” diyerek basın açıklamasını sonlandırdı. 
İşçiler öğle saatlerine kadar süren uyarı eylemlerinin ardından sloganlar eşliğinde yürüyerek iş başı yaptı.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER