ALİAĞA BELEDİYESİNDEN TARIMSAL KALKINMAYA DESTEK

ALİAĞA'DA GÜZEL ŞEYLER OLUYOR… SOFRAYA SAĞLIKLI ÜRÜN SUNMAK İÇİN ALİAĞA BELEDİYESİ ARAZİYİ TAHSİS EDİP YATIRIMLARI GERÇEKLEŞTİRDİ.

14 Mayıs 2020 13:44 aliaga 457
ALİAĞA BELEDİYESİNDEN TARIMSAL KALKINMAYA DESTEK
ALİAĞA BELEDİYESİ'NDEN TARIMSAL KALKINMAYA DESTEK.

ALİAĞA'DA GÜZEL ŞEYLER OLUYOR… SOFRAYA SAĞLIKLI ÜRÜN SUNMAK İÇİN ALİAĞA BELEDİYESİ ARAZİYİ TAHSİS EDİP YATIRIMLARI GERÇEKLEŞTİRDİ. ALİAĞA'LI KADINLAR BELEDİYENİN DESTEĞİYLE TARLAYI EKTİ. BELEDİYE EKİPLERİ MEYVE FİDANLARI DİKTİ. 27 BİN METREKARELİK ARAZİDEKİ FAALİYETLER, ALİAĞA'DA YERLİ ÜRETİME VE TARIMA İLGİYİ ARTTIRIYOR.

ALİAĞA BELEDİYESİ'NDEN TARIMSAL KALKINMAYA DESTEK.

ALİAĞA KADIN GİRİŞİMİ ÜRETİM VE İŞLETME KOOPERATİFİ VE ALİAĞA BELEDİYESİ, ATALIK TOHUM İLE TARLADAN SOFRAYA SAĞLIKLI ÜRÜNLER ÜRETİYOR.

Küresel Koronavirüs salgını dünyada tarımsal üretimin önemini yeniden hatırlattı. Küresel ısınma, iklim değişiklikleri ve son yıllarda küresel ölçekte yaşanan virüs salgınlarında tarladan sofraya uzanan zincirin her bir halkasını daha da sağlamlaştırmak büyük önem taşıyor.
İzmir'in en verimli ve bereketli topraklarına sahip yerlerden olan Aliağamızda tarımın yeniden canlandırılması için Aliağa Belediyesi tarafından başlatılan çalışmalarda sevindirici gelişmeler yaşanıyor. Belediyemiz tarafından son yıllarda tarımsal kalkınma, köylerin canlandırılması, atalık tohumların yaşatılması, tarımın yeniden cazip bir üretim alanına dönüştürülmesi amacıyla sürdürülen projeler virüs sürecinde daha çok anlam kazandı.

8 BİN SEBZE FİDESİ TOPRAKLA BULUŞTU
Aliağa Belediyesi ilk olarak geçtiğimiz yıl Çaltılıdere Mahallesi sınırları içinde büyük bir alanda Aliağa Fidanlığı-Tarımsal Üretim Ve Araştırma Tesisini kurdu. Kadınların tarımsal faaliyetlere yönelmesi amacıyla Aliağa Kadın Girişimi Üretim Ve İşletme Kooperatifiyle işbirliğinde 27 bin m2lik alanda sebze üretimi başladı. Aliağa köylerinde atalık tohumları araştıran ve bu konuda bir envanter oluşturma çalışmalarını sürdüren Aliağa Belediyesi ekipleri, geçtiğimiz hafta Kooperatif ile birlikte 2 bin adedi atalık ve yerli olmak üzere 3 bin adet domates ve biber fidesi dikimi gerçekleştirdi. Bu hafta da 5 bin adet atalık tohumdan üretilen kavun, karpuz, salatalık, biber, patlıcan fideleri toprakla buluşturuldu.

500 MEYVE FİDANI DA DİKİLDİ
Tamamen organik üretimin yapıldığı arazinin bir bölümüne belediye ekiplerince daha önce 6-8 yaşları arasında 40 adet armut, 37 adet şeftali, 45 adet ayva, 20 adet badem, 55 adet kiraz, 68 adet erik, 40 adet vişne, 50 adet kayısı, 55 adet elma, 30 adet incir ve 60 adet dut olmak üzere toplam 500 adet meyve ağacı dikildi.
Aliağa Belediye başkanı Serkan Acar'ın büyük önem verdiği atalık tohum ile doğal ve yerli ürünlerin üretimi konusunda çalışmalar devam ederken Aliağalı kadın çiftçiler ile başlatılan doğal tarım faaliyetleri ilk ürünlerini verdi. Ürünler ilaçlama yapılmadan tamamen doğal yollarla yetiştirildi. Proje, kadınların sosyal hayata katılımını ve istihdamını desteklerken bir yandan da Aliağa halkına sağlıklı ve organik ürünler sunacak.
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER