SİTE SOL REKLAM ALANI
SİTE SAĞ REKLAM ALANI

ALİAĞA BELEDİYESİ'NİN ÇALTILIDERE'DEKİ ALTYAPI ÇALIŞMALARINDA SONA DOĞRU

ALİAĞA BELEDİYESİ'NDEN ÇALTILIDERE'YE ÜÇ DEV PROJE: HİPPOTERAPİ MERKEZİ, ÇALTILIDERE KÜLTÜR MERKEZİ, BEŞ KİLOMETRELİK PLAJ VE REKREASYON ALANI

24 Mayıs 2018 10:42 aliaga 603
ALİAĞA BELEDİYESİ'NİN ÇALTILIDERE'DEKİ ALTYAPI ÇALIŞMALARINDA SONA DOĞRU
İzmir'in Aliağa ilçesine bağlı Çaltılıdere Mahallesi'nde İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından onaylanan imar planları sonrasında Aliağa Belediyesi'nin köy dışında yaptığı hummalı altyapı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

Aliağa Belediyesi altyapı için ilk şart olarak da bölgedeki imar yollarını 13 Kasım 2017 tarihinde onaylanan yeni plan çerçevesinde uygun hale getiriyor. İmar planlarına uygun bir şekilde yapılan köy dışı yol çalışmalarından hemen sonra ise bölgede doğalgaz, elektrik, telefon/internet, kanalizasyon, içme suyu ve 20 bin nüfusa göre arıtma gibi birçok altyapı hizmeti hızlı bir şekilde kullanılabilir hale getirilecek. Asfalt, taş ve bordür çalışmaları ile de üstyapı düzenlemeleri tamamlanacak.

Altyapının hazırlanmasının ardından Çaltılıdere Bölgesi'nde kesinleşen plana göre; Kültür Merkezi, günübirlik konaklama tesisleri, çeşitli sosyal aktivelerin yapılacağı yeşil alanlar, spor tesisleri, kafeler, restoranlar, plaj, hippoterapi merkezi (TayPark), Türkiye'nin en yetenekli çocuklarının eğitim göreceği ilkokul sonrası ilk sekiz yıllık yatılı güzel sanatlar teknik okulu gibi yatırımlar hızla tamamlanacak. Yine planlara uygun olarak Çaltılıdere Mahallesi'ne birden fazla fakültesi olan üniversite kampüsü kurulacak. 

HİPPOTERAPİ MERKEZİ İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLIYOR
Bölgedeki altyapı çalışmalarını sürdüren Aliağa Belediyesi, engelli bireylere hizmet verecek olan hippoterapi merkezinin temellerini de atmaya hazır hale getirdi. İhale aşaması sona eren hippoterapi merkezi yapım ihalesine çıkacak. 2018 yılı sonuna kadar hizmete girmesi planlanan merkezde; Atla terapi, hobi bahçeleri, çocuk oyun alanları, el sanatları atölyeleri, engelli eğitim atölyeleri, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi, kafeteryalar ve otopark bulunacak. Hippoterapi merkezi sadece ilçemizdeki engelli vatandaşlarımıza değil bakırçay bölgesindeki tüm engelli vatandaşlarımıza hizmet verecek.

TÜRKİYE'DE BİR İLK: ALİAĞA'YA GÜZEL SANATLAR OKULU
Bu çalışmaların dışında Aliağa'ya bir ilk proje daha kazandırılacak. Milli Eğitim Bakanlığı'nın Güzel Sanatlar Teknik Okulu prototip projesi Aliağa'da hayata geçecek. Türkiye'de ilk defa ilkokul sonrası sekiz yıllık yatılı Güzel Sanatlar Okulu Aliağa'da olacak. Türkiye'nin en yetenekli çocukları bu okulda eğitim görecek. Yedi bloktan oluşan teknik okul içinde; tiyatro, sinema ve güzel sanatların tüm atölyeleri bulunacak. Ödeneği çıkan projenin 2018 yılı içerisinde inşaatına başlanacak.

ALİAĞA'YA DEV KÜLTÜR MERKEZİ
Tüm bu yatırımların dışında Çaltılıdere Kültür Merkezi'nin inşaatı da yakın zamanda başlayacak. Aliağa Belediyesi tarafından yapılacak olan kültür merkezi, projedeki son rötuşların ardından yapım ihalesine çıkacak. Aliağa Kültür Merkezi'nde bin kişilik konser ve tiyatro salonu, 300 kişilik konferans salonu, ilk katında da 600 kişilik kapalı düğün salonu olacak.
 
ÇALTILIDERE'YE YENİ PLAJ
Aliağa Belediyesi'nin son aşamaya gelen tüm bu projelerinin dışında yine bu yıl içerisinde tamamlanması beklenen Çaltılıdere plajının düzenlemeleri devam ediyor. Köy dışı mevkiinde piknik alanı olarak kullanılan mesire yerinden başlayan ve Şakran yönüne doğru giden üç kilometre uzunluğunda plaj, gezinti terasları ve bisiklet yolu yapılacak. Aynı kapsamda deniz içi temizliği ile birlikte kum serme işlemi tamamlanacak.

Yapılan projelere ulaşımın sağlanması için köy dışında planlanan imar yoluyla köy çevre yolu yapımı da devam ediyor. Aliağa Belediyesi'nin köy içi mevkiinde herhangi bir çalışması da bulunmamaktadır.
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER