SİTE SAĞ REKLAM ALANI

ALİAĞA, MENEMEN, YENİ FOÇA VE BOZKÖY'DEKİ HAVA KİRLİLİĞİ SEVİYESİ AÇIKLANSIN

İzmir Tabip Odası Aliağa, Menemen, Yeni Foça ve Bozköy'deki hava kirliliği seviyesinin açıklanmasını talep etti.

22 Ocak 2019 12:01 aliaga 544
ALİAĞA, MENEMEN, YENİ FOÇA VE BOZKÖY'DEKİ HAVA KİRLİLİĞİ SEVİYESİ AÇIKLANSIN
İzmir Tabib Odası İzmir Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne gönderdiği yazıda Aliağa, Menemen, Yeni Foça ve Bozköy'deki hava kirliliği seviyesinin açıklanması gerektiğine değindi. 
"Termik santrallerin ve ağır sanayinin yoğun olduğu İzmir'e bağlı Aliağa, Menemen, Yeni Foça ve Bozköy bölgelerindeki hava ölçüm istasyonlarının verileri Haziran 2016 döneminden bu yana, Hava Kalitesi İzleme İstasyonları'nın bilgilerinin paylaşıldığı siteye yüklenmemektedir.” diyen İzmir Tabib Odası  Bakanlık bünyesinde yayın yapan havaizleme.gov.tr sitesinde 2016 yılının sonundaki verilerine göre 249 hava izleme istasyonu bulunduğunu,  Aliağa, Menemen, Yeni Foça ve Bozköy'deki istasyonlarının verilerinin  ise üzerlerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Hava Kalitesi Ölçüm İstasyonu yazmasına rağmen paylaşılmamakta olduğuna dikkat çekti.
"Sonuçların açıklanmaması değerlerin yüksek olduğu şüphesini doğuruyor”
 Konuyla ilgili bakanlığa ulaşan çevrecilerin ve yaşam savunucularının "Yeni yazılım yükledik. Henüz test ölçümleri yapılıyor.” yanıtı aldıklarının altını çizen İzmir Tabib Odası Yönetim Kurulu "18 sivil toplum kuruluşunun bir araya gelerek oluşturduğu Temiz Hava Hakkı Platformu'nun geçen yıl yaptığı basın açıklamasında, Aliağa'daki hava kirliliği seviyesinin, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)'nun sınır kabul ettiği en yüksek düzeyden üç kat fazla olduğu belirtilmiştir. Geçen yıl 8-9-10 Mayıs tarihlerinde Aliağa kent merkezinde yapılan 2581 ölçüm sonucuna göre, PM2,5 düzeyi metreküpte 26,2 mikrogram seviyesinde çıkmıştır. DSÖ'nün PM2,5 sınır değerine göre ise bu düzeyin metreküpte 10 mikrogramı aşmaması gerekmektedir. Termik santral ve sanayi bölgesi yakınında hava ölçüm istasyonu kurulmasına rağmen sonuçlarının açıklanmaması, değerlerin sınırın çok üzerinde olduğu için açıklanmadığı şüphesini doğurmaktadır. İstasyonun kurulduğu yerlerden biri olan Aliağa'da, kanserden ölüm sıklığının diğer yerleşim bölgelerine göre daha yüksek olduğu gözlenmektedir.” dedi. 
Sonuçların bir an önce ulusal ağda paylaşılmasını talep eden İzmir Tabib Odası "İzmir ve çevresinin sağlığını yakından ilgilendiren, Menemen, Aliağa, Bozköy ve Yenifoça Hava Kalitesi  Ölçüm istasyonlarının verilerinin bir an önce halkın görebileceği şekilde hava kalitesi izleme ulusal ağında paylaşılmasını talep ederiz.” ifadelerinde bulundu. 

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER