SİTE SAĞ REKLAM ALANI

ALİAĞA'DA BİZ DE VARIZ

DSP ALİAĞA BELEDİYE MECLİS ÜYESİ ADAYI RUKİYE ÖZOBUT "ALİAĞA'DA BİZ DE VARIZ”

28 Mart 2019 13:18 aliaga 243
ALİAĞA'DA BİZ DE VARIZ
DSP Aliağa Belediye Meclis Üyesi 1. Sıra Adayı Rukiye Özobut'la kent yönetiminde meclislerin, kadın temsiliyetinin önemini konuştuk. 
Kadınların sosyal hayattan koparılıp ev içine sıkıştırıldığı, ekonomik ve sosyal olarak desteksiz ve korumasız bırakıldığı gerçeğiyle yüz yüze olduğumuzu dile getiren Rukiye Özobut "Kadınların haklarını koruyan, gözeten bir anlayışa ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Yerel yönetimler kadınların en yakın ulaşabilecekleri, taleplerini iletebilecekleri birer aracı olmak durumunda. Bu yüzden de Belediye Meclis Üyeliğine aday oldum. Kentte biz de varız demek için aday olmalıyız.” dedi. 
MECLİS ÜYELERİ HALKIN SESİ OLMALI
Belediye Meclis Üyeliğinin önemine de değinen DSP Aliağa Belediye Meclis Üyesi Adayı Rukiye Özobut "Meclis üyesi bulunduğu kentte halkın sesidir. Tüm kademelerde olması gerektiği gibi meclis üyeleri de başkanı, kentte alınan kararları bizim adımıza denetleyecek en önemli mekanizmalardan biridir. Birlikte yaşadığı toplumun isteklerinin yerine getirilmesinde, refah düzeyinin arttırılmasında büyük rolü vardır. Belediye meclis üyelerinin sorumluluğu o bölgede yaşayanların yararına işlere evet diyebilmek aynı zamanda halkın zararına olacak kararlar konusunda da bilgilendirmede bulunmaktır” diye konuştu. 
KADINLAR HAYATIN HER ALANINDA VAR
Kadınların ortak karar aldığı bir belediyecilik anlayışına ihtiyaç olduğunu ifade eden Rukiye Özobut "Aliağa'da bir kadın sığınma evi yok. Belediye kreşi kapatıldı. Çalışan kadınlar ya binlerce lira ödeyip özel kreşlere mahkum ediliyor ya da bir yakınına çocuğunu bırakmak zorunda kalıyor. Hiçbir alternatifi yoksa işi bırakıyor. Böyle bir belediyecilik anlayışı benim düşüncemde yok. Kadınlarla ilgili kararları kadınların temsiliyeti, kadınların ortak karar alacağı zeminler hazırlayarak almalısınız. Benim isteğim böyle bir yönetim anlayışını Aliağa'da gerçekleştirmek. O yüzden belediye meclis üyeliğinde var olmam gerektiğini düşünüyorum. Ancak siyasi partiler kadın adaylara bu alanda bile öncelik tanımıyorlar. Bizlerin enerjisine, birikimine ve yapabilme gücüne inanmıyorlar ya da "Sen bir geri dur bakalım” anlayışıyla vitrin siyasetine mecbur bırakılıyoruz. Oysa biz kadınlar hayatın her alanını yeniden var ettiğimiz gibi yönetimi de en iyi şekilde başarabiliriz” dedi. 
Nasıl bir belediyecilik anlayışı sorusuna da yanıt veren DSP Aliağa Belediye Meclis Üyesi Adayı Rukiye Özobut "Şeffaf, halka hesap veren, yapılacak işi kentin sakinleriyle birlikte kararlaştıran, ben yaptım oldu demeyen bir belediyecilik anlayışına ihtiyaç var. Kaynakları halk yararına kullanan, gençlere, kadınlara, yaşlılara, çocuklara ve doğaya saygılı, rant için kentin öz kaynaklarını satmayı değil değerlendirmeyi düşünen bir belediyecilik… Aliağa'nın en ücra köşesinde yaşayan vatandaşın da belediye yönetiminde söz hakkı olması gerekiyor.” dedi.
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER