SİTE SAĞ REKLAM ALANI

ALİAĞA'DA GENÇLER GELECEĞE BİR ADIM DAHA YAKIN

SOCAR "İnovatif Düşünme ve Girişimcilik Projesi” ile lise öğrencilerini geleceğe hazırlayacak.

04 Aralık 2018 15:25 aliaga 263
ALİAĞA'DA GENÇLER GELECEĞE BİR ADIM DAHA YAKIN
 SOCAR ve İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü öğrencilerin geleceğine imza attı. Türkiye'de ilk kez uygulanacak proje için milli eğitim ile protokol imzalandı.
Türkiye'nin en büyük doğrudan dış yatırımcısı SOCAR, İzmir'de başta meslek liseleri olmak üzere tüm lise öğrencilerinde girişimcilikle ilgili farkındalık yaratmayı ve 21'inci yüzyılın gerektirdiği becerilere sahip girişimcilerin yetişmesini hedefleyen 'İnovatif Düşünme ve Girişimcilik' projesini hayata geçiriyor. Proje, Türkiye'de bir ilk olma özelliği taşıyor.
Hayata geçirdiği dev projelerle Türkiye ve Azerbaycan ekonomisine güç katan SOCAR Türkiye, gençleri yarınlara hazırlamak için yeni bir "İnovatif Düşünme ve Girişimcilik” projesine başlıyor. Gençlerin inovatif düşünme becerilerini geliştirmek için "Dersimiz: Girişimcilik” adıyla başlattığı projeyi duyuran SOCAR Türkiye, mesleki ve teknik ortaöğretimin niteliğini de artırmayı hedefliyor. Türkiye'de ilk defa gerçekleştirilen projeyle öğrenciler, atölye çalışmaları, eğitim ve yarışmalarla yenilikçi projeler geliştirirken iş dünyası ve genç girişimcilerin deneyimlerinden de faydalanabilecekler. İzmir'de iki, Aliağa'da ise tüm lise öğrencilerini kapsayan ve iki yılda 10 okulda 1.600 öğrenciye ulaşılması hedeflenen proje, İzmir Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi ve SOCAR Türkiye Dış İlişkiler Başkanı Murat LeCompte'un imzaladığı bir protokolle hayata geçti.

İZMİR İÇİN BAŞLANGIÇ

Gerçekleştirdikleri sosyal sorumluluk ve sponsorluk projeleri arasında eğitim konusuna ayrı bir önem verdiklerini dile getiren SOCAR Türkiye Dış İlişkiler Başkanı Murat LeCompte, "SOCAR Türkiye art arda faaliyete geçen dev yatırımlarına devam ederken, bir yandan da geleceğin Türkiye'sini yaratacak yenilikçi fikirler geliştirebilen; girişimci ruha sahip gençler yetiştirmek için çalışıyor. Bu doğrultuda hayata geçirdiğimiz bu eğitim programı, tüm projelerimizin bulunduğu İzmir'deki 10 lisenin öğrencilerini kapsıyor. Öğrencilerimizin girişimcilik becerileri ve yenilikçi fikirleri ile büyüyen Türkiye'nin geleceğine katkı sağlayacaklarına ve öncü projeleriyle fark yaratacaklarına inanıyoruz. Geleceğimizin teminatı gençlerimizin bu becerileri, henüz lise çağlarında edinmeleri vizyonuyla başlattığımız projemizde, bize sundukları destek ve katkıdan ötürü İzmir Milli Eğitim Müdürü Sayın Yahşi'ye özellikle teşekkür ederiz. Umarım bu projemiz İzmir'de bir başlangıç olur ve sonradan gelecek daha niceleri için de örnek teşkil eder.”dedi.

"ÖĞRENCİLERİMİZİN BECERİLERİNİ GELİŞTİRECEK PROJELER ÜRETİLİYOR”

Projeye imza atan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi protokolden önce gerçekleştirdiği konuşmasında "Eğitime gönül veren sizlerin katkıları ve çabalarıyla daha fazlası için motive eden bir milletin ferdi olarak inanıyorum ki her engeli aşarız. Çağdaş medeniyet yolunda eğitimimizi kurgularken öğrencilerimizin, girişimci bir vizyonla bilgi, beceri ve donanımlarını aktarabilecekleri ortamları yaratmaktan ve bu ortamları onlara sunacak projeleri gerçekleştirmekten mutluluk duyuyorum. Öğrencilerimize 21 yy becerileri kazandıracak bu çalışmalardan son derece verimli neticeler alacağımıza inanıyorum. ” şeklinde konuştu. 

PROJE 2 YIL SÜRECEK

Tüm dünyada ekonomilerin büyümesi için çıkış yolu olarak görülen 'girişimcilik', üretim ve istihdama katkısından dolayı Türkiye ekonomisi açısından da büyük önem taşıyor. İzmir'de Aliağa İlçe Eğitim Müdürlüğü faaliyet alanı içindeki 8 lise ile Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü faaliyet alanı içindeki 2 lisede öğrenim gören tüm lise öğrencilerini kapsayan SOCAR Türkiye İnovatif Düşünme ve Girişimcilik Projesi'nin, iki eğitim öğretim yılı sürmesi planlanıyor. Proje ile gençlerin sosyal beceri, inovatif düşünme, yenilikçi fikirler ortaya çıkarabilme ve sunabilme potansiyellerinin artırılması hedefleniyor. Bu kapsamda gerçekleştirilecek atölye çalışmaları, eğitimler, yarışmalar ve iş kampları sonucunda ortaya çıkan projeler arasından seçim yapılacak. Sonrasında hayata geçirilecek hızlandırıcı çalışmalarla, seçilmiş projeler için kamu ve özel kurumların hibe programlarından destek bulunması ve bu projelerin hayata geçirilmesi amaçlanıyor.

HEYECAN VERİCİ BİR PROJE

Projenin Aliağa için heyecan verici olduğunu aktaran Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürü Zehra Tuğba Kabakçıoğlu "SOCAR uluslar arası bir firma olarak düşünceleri de buna göre uluslar arası boyutta oluyor. Girişimcilik bizim eksik kalan yanımız. Eğitimde çocuklarımıza vermek istediğimiz bir beceri… Bunu uluslar arası bir firma ile birlikte yapıyor olmak Aliağa adına büyük bir kazançtır. Orta öğretim grubu öğrencilerimize verilecek olan bu eğitim ile yüzlerce girişimcilik eğitimi almış, önünü daha iyi gören hangi problemlere nasıl çözümler üretebileceğini bilen gencimiz olacak. Bu çok güzel ve heyecan verici bir proje…” dedi. 

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER