SİTE SAĞ REKLAM ALANI

ALİAĞA'DA PLANLAMA PROBLEMİ VAR

CHP Aliağa Belediye Başkan Aday Adayı Barış Eroğlu, Gazete Poyraz'ın sunduğu "Gündeme Dair” programında adaylık süreciyle ilgili soruları yanıtladı.

23 Kasım 2018 13:04 aliaga 424
ALİAĞA'DA PLANLAMA PROBLEMİ VAR
Barış Eroğlu konuk olduğu Gündeme Dair programında Gazete Poyraz'ın sorularını yanıtladı. Aliağa'da siyasetin nabzını Aliağalı gazeteciler ile birlikte, onların düzenlediği platformlarda tutmanın doğru bilgi edinmek için önemli olduğunun altını çizerek sözlerine başlayan CHP Aliağa Belediye Başkanı Aday Adayı Barış Eroğlu "CHP'de Belediye Başkan Adayı merkezi olarak belirlenecekse parti meclisinde bir aday onaylanmandan bir açıklama yapılmaz. Ön seçim yapıldığı zaman da bile parti meclisinde tekrar onaylanması gerekir.  Sekiz aday adayı arkadaşımız var, her bir aday arkadaşımın yüzde on iki buçuk seçilme ihtimali var. Bütün arkadaşlarımla ben eşit oranda Belediye Başkanlığına aday gösterilme ihtimalim olduğunu düşünüyorum. Her ne kadar bazen farklı söylemler dolaşıyor olsa da kırılgan bir süreçten geçiyoruz. Bu süreçte herkesin birbirine saygılı olması gerektiğini düşünüyorum” dedi. 

"İlçe başkanının görevi Parti'yi aday etrafında birleştirmek” 

Yeni dönemde İlçe Başkanı olan Gülsen Cirit'in Belediye Başkanlığına aday adayı olmamasının parti içerisinde bir şans olarak değerlendirilebileceğine değinen Eroğlu "Sayın ilçe başkanımız Gülsen Cirit bütün adaylara eşit mesafede olduğunu dile getiriyor. Bu açıklama çok kıymetli. Kırılgan bir süreçte aday adayları arasından bir isim belirlendiği zaman diğer aday adaylarını toparlayıp tek bir isim etrafında birleştirecek olan kişi ilçe başkanı olacaktır. İlçe Başkanının görevi yerel seçim atmosferinde budur.” açıklamalarında bulundu.

"Adayımız parti meclisi tarafından belirlenecek” 

Aday belirlenirken kararı verenin Parti Meclis'i olacağının altını çizen Barış Eroğlu "izmir'in tüm ilçelerinden aday adayları İzmir İl Başkanlığı'nda bir araya gelerek neden aday adayı olduklarını anlatacaklar. Buradan hazırlanan rapor Genel Merkez'e iletilecek. Bunun dışında Genel Merkez'de yaptığımız görüşmelerde kamuoyu yoklamasının yapılacağı dile getirildi. Biz 2014 yerel seçimlerinden sonra yaşadığımız kızgınlıkları kırgınlıkları muhatapları ile görüştük. Bu kişilerle ortak noktada buluştuk. Benim Barış Eroğlu olarak söylediğimden çok, sokağın bana inanıp inanmadığı, beni desteklemesi önemli… Benim yaptırdığım kamu oyu yoklamalarında kendi adıma olumlu dönüşler aldım. Bunu da gerekli yerlere ilettim. Aliağa'nın merkez caddelerinde yürürken esnaf 'Başkan nasılsın' diyorsa, biz yerel seçimlerden bugüne geçen sürede doğru işler yapmışız demektir” şeklinde konuştu. 

"Aliağa'nın en önemli taleplerini biliyorum”

Belediye başkan adayının Aliağa'ya hakim, nelerin eksik olduğunu bilen bir aday olması gerektiğini dile getiren Eroğlu "Geçtiğimiz dönem de aday olduğumdan dolayı sürece hakimiyetim var. Seçmenler için nelerin belirleyici olduğunu gözlemledik ve projelerimizi de ona göre hazırladık. Bir kitapçık da bir araya getirdik. Proje kitapçığımızda yeni eklenen, daha önce tamamlayamadığımız projeler yer alıyor. Aliağa'da insanların beklentilerinin başında ekonomik talepler, sosyal ve kültürel talepler geliyor. İşte biz projelerimizi bu temel beklentiler üzerinden şekillendirdik. Projelerimiz için belediyeye yük olmadan hangi fonları ve hibeleri de kullanacağımız belirli. Aday olmamız durumunda tüm bu projelerimizi Aliağalılar ile paylaşacağız. Halkımızın vergileri ile oluşturulan belediye bütçesini doğru yönetecek ve destek fonları bularak projelerimizi yürüteceğiz.” dedi. 

"Aliağa doğru planlama ile yönetilmeli”

Aliağa'da otopark problemini çözerken Büyükşehir Belediyesi ile koordineli hareket etmek gerektiğini söyleyen Barış Eroğlu "Aliağa'nın en önemli sorunun otopark olduğunu dile getiriyoruz ancak daha önemlisi Aliağa'da planlama problemi var. Geçmişte İmar Planları yapılırken otopark alanları ayrılmamış. 1984 yılında yapılan imar planlarından bugüne ihtiyaçlar değişmesine rağmen yeni bir planlama gerçekleştirilmedi. Daha sonra gelen belediye başkanları da isteseydi yetkilerini kullanarak planlama yapabilirdi. Yine planlama sürecinin getirdiği sıkıntılardan biri de ucuz konut yapılabilecek alanlar mevcut değil. Burası bir işçi kenti, insanların maaşları ortada. Ucuz bir arsa üretirseniz maliyet aşağıya düşer. Günün ihtiyaçlarını ve geleceği doğru planlayıp hızlı hamleler gerçekleştirmek gerekiyor. Tüm bu alanlardaki projelerimizi adaylık sürecinde paylaşacağız” şeklinde konuştu. 

"Sorunların çözümü için koordineli çalışmak lazım”

Barış Eroğlu Aliağa'nın koordineli bir şekilde genişlemesi gerektiğini belirterek "Bu genişleme projesini gerçekleştirirken ve diğer birçok projeye de hayat verirken hem merkezi hükümet ile hem Büyükşehir ile hem de yerel güçlerle birlikte hareket etmemiz gerekiyor. Ak Parti'nin temsilcisi Aliağa'da ilçe başkanıdır. Onunla hayata bakışımız ayrı olabilir ancak birlikte hükümetle görüşmeler sağlanabilmeli. Aliağa'nın sorunlarının çözümünde yetkili bakanlıklarla görüşmeler yerelde kurumlar arası iletişimi kuvvetlendirerek gerçekleştirilmeli. Aliağa'da sorunların doğru belirlenerek öncelik sıralamasının ardından gerekli kamu kurumları ile görüşmelerin yapılması gerekiyor. Aliağa doğru yönetilirse herkese eşit oranda faydası olur.” dedi. 

"Aday her partiden oy alabilecek potansiyelde olmalı”

Aliağa'daki ittifak arayışlarını da değerlendiren Eroğlu "İttifaklar partilerin genel merkezlerinin yaptığı görüşmelerdir. Bizim genel merkezimizin İyi Parti ile ittifak görüşmesi yaptığını biliyoruz. Eğer yerel seçimlerde bir ittifak görüşmesi yapılacaksa bunların görüşmelerini bizim ilçe başkanımınız ve ilçe yöneticilerimiz yapar. Şahsi fikrim, belediye başkanlığına aday gösterilecek kişi her partiden oy alabilecek potansiyelde biri olmalıdır. Genel Merkez de aday gösterirken buna dikkat edecektir. Aliağa'nın gelişimine katkı sunmuş bir ailenin ferdi ve yıllardır Aliağa'da iş yapan biri olarak bu potansiyeli taşıdığımı düşünüyorum. Kamuoyu yoklaması da bunu gösteriyor.” şeklinde konuştu.

"Çaltılıdere'de ihtiyaç köylülerle birlikte belirlenmeliydi”

Çaltılıdere'deki arazi satışına ilişkin de konuşan Barış Eroğlu "Çaltılıdere'de imar planları yapıldıktan sonra yolu açılmadan bazı işlemler yapılmadan satıldı. Çaltılıdere'deki alanların mülkiyeti Çaltılıdere köyüne ait alanlar. Geçen dönem bizim orasıyla ilgili, mülkiyeti belediyeye ait olacağından dolayı, insanların denize de girebileceği bir rekreasyon alanı projemiz vardı. Arsa satılabilir mi? Eğer gerekli ve elzem bir durum varsa ve değerini buluyorsa, oradaki ihtiyacı köylülerle birlikte belirleyerek, sivil toplum kuruluşlarının fikri alınarak satış yapılabilir. Ben yapmaya karar verdim diyerek değil, Aliağa'nın fikri alınarak yapılabilir. Orada sit alanları vardı içerisinde sonra ayrıldı. Eğer Çaltılıdere'de bir alan satılacak ise en yüksek değerden satmanız lazım. Çaltılıdere'de üniversite alanı olan bir yer vardı. Bunun üzerine bir de belediyeye ait olan ve imar planlarında da konut alanı olan yeri neden üniversiteye verdik? Üniversite tabi ki gelmeli buna itirazım yok ama biz arsayı geri almamak kaydıyla verdik. Üniversite orayı TOKİ'ye devretti, biz oradan gelecek ekonomik katkıyla da üniversite yapılacağını öğrendik. Alanı üniversite TOKİ için kullanacak. Beş bin konutu belediye Aliağalı müteahitlere verip Aliağalılara en ucuz şekilde satacağım deseydi. Hem Aliağalı inşaat işinde uğraşan insanlar kazanırdı hem de Aliağa Belediyesi yüzde otuz pay isteyerek Aliağalılar için bin beş yüz konut elde ederdi. Sattığı bin beş yüz konuttan da üniversite için kaynak yaratırdı.” açıklamalarda bulundu.

"İşçilerin çalışma koşulları düzeltilmeli”

Aliağa'daki işçilerin çalışma koşullarını da değerlendiren değinen CHP Aliağa Belediye Başkan aday adayı Barış Eroğlu hayata katkı sunan herkesin önemli olduğunu, kendisinin de bir işçi çocuğu olduğu için işçilerin gözünden dünyaya bakabildiğini dile getirdi. İşçilerin çalışma şartlarını anlatırken Aliağa Belediyesi'nde çalışan işçilerin maaşlarını zamanında alması gerektiğini de vurgulayan Barış Eroğlu "2014 yılında belediyeden işten çıkarılan işçiler oldu. Bu işçilerin birçoğu CHP'liydi. İşçinin performansına bakılmadan siyasi bir karar ile işten çıkarıldılar. Belediye işçilerinin maaşlarının zamanında ödenmediğini de biliyoruz. Kaynakları doğru tespit eder yatırımları ihtiyaçlar doğrultusunda yaparsanız ekonominizi doğru yönetebilirsiniz. Aliağa Belediye başkanının işçisine tokat atması meselesine de değinecek olursak; olayın yaşandığı günün akabinde o işçinin avukatıyla görüştüm, yanlarında olduğunu dile getirdim. Bu olay yargıya taşındığı için siyasilerin konunun önüne geçecek bir hamle yapmaması gerektiğini dile getirdiler. Burada üzerinden siyaset yapılacak bir konu yok. Burada bir mağduriyet var ve biz mağdur olan işçinin yanında olduğumuzu farklı şekilde dile getirmeyi tercih ettik.” 

"Alt yapı ve sosyal yardımlaşma belediyenin asli görevidir”

Milletin Ekibi uygulamasına dair konuşan Barış Eroğlu kamu kurumlarının sosyal yardımlaşma desteklerinin ayrı bir proje olamayacağını ifade etti. "Milletin Ekibi ayrı bir projeymiş gibi sunuldu.” diyen Eroğlu bu tarz uygulamaların zaten belediyenin asli görevlerinden biri olduğunu söyledi. 
Barış Eroğlu Yenişakran'daki alt yapı sorunları ile ilgileneceğine dair de söz verirken "İhtiyaçlarımızı doğru belirleyerek hareket etmemiz gerekiyor. Eğer Belediye Başkanı adayı gösterilir ve seçilirsem sadece Yenişakran'ın değil, bütün Aliağa'nın sorunları ile gerekli çevreleri de harekete geçirerek çözüm olmak için projeler uygulayacağız. " dedi. 

 "Seçmen CHP'de birlik görmek istiyor”

Seçmenlerin CHP'de birlik görmek istediğinin altını çizen Eroğlu "CHP olarak Aliağa'da bu seçimi kazanmak zorundayız. Enerjimizi içeride değil dışarıda doğru olarak kullanırsak, sokak da insanlar da CHP'nin Aliağa'da belediyeyi yönetmesini istiyor” dedi.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER