SİTE SOL REKLAM ALANI
SİTE SAĞ REKLAM ALANI

ALİAĞA'DA RAMAZAN ETKİNLİKLERİ BAŞLADI

Aliağa Belediyesi, Ramazan ayının manevi havasını geleneksel etkinlikler ile yaşatıyor.

18 Mayıs 2018 08:13 aliaga 333
ALİAĞA'DA RAMAZAN ETKİNLİKLERİ BAŞLADI
Avcı Ramadan Çocuk Oyun Rekreasyon Alanı'na kurulan binlerce kişilik iftar sofrası ile on bir ayın sultanı Ramazan'ın manevi duygusunu yaşatan Aliağa Belediyesi, düzenlediği ‘Aliağa'da Ramazan' etkinlikleri ile de Ramazan coşkusunu ikiye katlıyor.

Aliağa Belediyesi, Ramazan ayı boyunca; tasavvuf müziğinden, şiir dinletilerine, geleneksel gösteri sanatlarından sohbetlere kadar onlarca etkinliği vatandaşlarla buluşturacak. İftardan hemen sonra Sanat Sokağı'nda düzenlenen etkinliklerin ilk gününde santur sanatçısı Sedat Anar, Aliağalılarla buluştu. Geleneksel dini müzik formatlarından beslenerek jazz, blues, Ortadoğu, Mezopotamya ve Anadolu müziğini özgün bir şekilde birleştiren Anar, tüm hünerlerini Aliağalılar için sergiledi. Tasavvuf müziğinin içinde önemli bir enstrüman olan santurdan yükselen ezgiler, dinleyenleri mest etti. Semazen gösterisi ile zenginleştirilen dinleti katılımcılara keyifli anlar yaşatırken Anar'a neyde Tolga Saraç, bendir de ise Fazıl Karagöz eşlik etti.

Sanat Sokağı'nda vatandaşlara ve çocuklara pamuk helva, patlamış mısır ve eski ramazan günlerini anımsatan Osmanlı şerbeti ve macunu da ikram edildi.

ÖMER FARUK ÖZCAN YENİ ŞAKRAN'DA SAHNE ALDI

Geleneksel Ramazan etkinlikleri Sanat Sokağı ile de sınırlı kalmadı. Türkiye'nin tanınmış musiki sanatçılarından Ömer Faruk Özcan, Yeni Şakran Düğün Salonu'nda vatandaşlar için sahne aldı. Ömer Faruk Özcan, tasavvuf konseri ve şiir dinletisi ile dinleyenlere unutulmaz bir gece yaşattı. Semazenler ise geceye renk kattı.

“RAMAZAN EBEDİ ÂLEMİ HAK ETME AYIDIR”

Ramazan ayına bu yıl Yeni Şakran'da girmekten mutluluk duyduğunu belirten Musiki Sanatçısı Ömer Faruk Özcan, “Ramazan rahmet, bereket, mağfiret ve ebedi âlemi hak etme ayıdır. Bu seneki ilk iftarı Yeni Şakran'da yapmak nasip oldu. Aliağa Belediyesi'nin teveccühleriyle burada olmaktan çok mutluyuz. “Rahmet” temalı programımızı gerek ilahilerle gerekse günün anlam ve önemine uygun şiirlerle gerçekleştirdik. Ramazan ayının bütün İslam alemine hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Mevlam memleketimize birlik ve dirlik nasip eylesin” dedi.

Aliağa'da Ramazan Etkinliklerinin İlk Hafta Programı Şöyle;
17 Mayıs Perşembe (2.Gün)
Sanat Sokağı: “Rahmet Programı” Ömer Faruk Özcan
Helvacı Düğün Salonu: Hacivat-Karagöz Orta Oyunu, Meddah Gösterisi

18 Mayıs Cuma (3.Gün)
Sanat Sokağı: Santur Konseri, Semazen Gösterisi
Yeni Şakran Düğün Salonu: Marmelat Kukla Şov, Hacivat-Karagöz Orta Oyunu

19 Mayıs Cumartesi (4.Gün)
Sanat Sokağı: Marmelat Kukla Şov, Hacivat-Karagöz Orta Oyunu
Helvacı Düğün Salonu: Hacivat-Karagöz Orta Oyunu, Marmelat Kukla Şov,

20 Mayıs Pazar (5.Gün)
Sanat Sokağı: Hacivat-Karagöz Orta Oyunu, Semazen Gösterisi
Yeni Şakran Düğün Salonu: Santur Konseri, Semazen Gösterisi
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER