SİTE SAĞ REKLAM ALANI

ALİAĞALI KADINLAR ÇOCUK İSTİMARINI KONUŞTU

Aliağalı Kadınlar grubu "çocuk ihmal ve istismarı” konulu bir panel düzenledi.

15 Eylül 2018 14:28 aliaga 652
ALİAĞALI KADINLAR ÇOCUK İSTİMARINI KONUŞTU
DİĞER GÖRSELLER
"Çocuk konuşur sen dinle, istismarı önle” şiarıyla Sanat Sokağı Sergi Alanı'nda bir panel düzenleyen Aliağalı Kadınlar vatandaşları çocuk istismarı hakkında bilgilendirdi.
İzmir Barosu Çocuk Hakları Komisyonu üyesi Avukat Zerrin Şenyıl Kale'nin konuşmacı olarak katıldığı panelde Türkiye'de çocuk istismar ve ihmalinin boyutları, istismarın tanımı ve önlenmesi için alınması gereken tedbirler hakkında bir sunum gerçekleştirildi. 
Av. Zerrin Şenyıl Kale "Çocuk istiamarının tespit edilmesi ve önlenmesinde tüm vatandaşların, kamu çalışanlarının sorumlulukları var. Bizler yetişkinlerin belirleyiciği olduğu bir dünyada çocuklara hak temelli bir yaklaşım sergilemeli, çocukların sınırlarını aşmamalı ve istismar vakalarında çocuklarımızın sesine kulak vermeliyiz.” dedi. 
Çocuk istismar haberlerinde medyanın da dikkatli davranarak istismarcının canavar, pedofili gibi gösterilmemesi gerektiğini, istismarcıların günlük yaşamın içerisinden kişiler olduğunu unutmamak gerektiğini belirten Kale, mağdur olanın çocuk olduğunu, çocukların utanç duyması gerekenmiş gibi yansıtan görsellerden kaçınılması gerektiğinin altını çizdi. 
Av. Zerrin Şenyıl Kale aynı zamanda Türkiye'nin çocuk istismarında 3. ülke olduğunu belirterek Türkiye'de mevcut yasaların yeterli olduğunu ancak uygulamada eksiklikler yaşandığını söyleyerek istismar ile karşılaşıldığında vatandaşların İzmir Barosu ve 183 ihbar hattına ihbarda bulunmaları gerektiğini vurguladı.
ALİAĞALI KADINLAR ÇOCUK İSTİMARINI KONUŞTU
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER