SİTE SAĞ REKLAM ALANI

ALTO EMLAK SEKTÖRÜNDE BELGELENDİRME SINAVLARINA BAŞLADI

ALİAĞA TİCARET ODASI EMLAK SEKTÖRÜNDE BELGELENDİRME SINAVLARINA BAŞLADI

07 Mayıs 2019 13:20 aliaga 382
ALTO EMLAK SEKTÖRÜNDE BELGELENDİRME SINAVLARINA BAŞLADI
Aliağa'da faaliyet gösteren gayrimenkul sektöründeki firma yetkilileri ile çalışanlarının katıldığı sınav, teorik ve uygulamalı olarak iki aşamalı gerçekleştirildi. Yazılı ve uygulamalı sınav sonucunda başarılı olan emlak danışmanlığı, "MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi” almaya hak kazanacak.

Belgesi Olmayanlar Emlak Danışmanlığı Yapamayacak

Emlakçılık ve gayrimenkul sektörünün kurallarını yeniden belirleyen "Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik” kapsamında 5 Aralık 2019 tarihinden itibaren mesleki yeterlilik belgesi olmayan kişilerin, pazarlama ve satış faaliyeti yapamayacağını hatırlatan Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ertürk, "5 Haziran 2018'de Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmeliğe göre emlak danışmanlığı mesleği sadece yetki belgesi olanlar tarafından yapılabilecek ve yetki belgesi olmayan işletmelere ruhsat verilmeyecek. Tapu dairesi de bu belgeleri isteyecek, ilan portalları da. Dolasıyla sektörde faaliyet gösteren firmaların ve çalışanların bu belgeleri alması onları bir adım öne geçirecek. Başarılı olanların alacağı belgeler, 5 yıl süreyle geçerli olacak. Bu hususta firmalarımızın bilgi edinmelerini ve konunun hassasiyetine özen göstermelerini istiyoruz” dedi.

Sınavlar için ALTO'da talep toplanıyor

MEYBEM ile yapılan iş birliği doğrultusunda, inşaat, metal, makine, asansör, kaynakçılık gibi alanlarda mesleki yeterlilik belgelendirme hizmetini üyelerinin ayağına getirdiklerini kaydeden Başkan Ertürk, belge başvurularının MEYBEM'e iletilmek üzere ALTO tarafından alındığı ve gruplandırıldığı, gerekli kontenjanlar tamamlandıkça da sınavların gerçekleştirileceği bilgisini verdi.

Üyelerinin ve çalışanlarının herhangi bir idari yaptırıma ve mağduriyete maruz kalmamaları için mesleki yeterlilik belge başvurularını en kısa sürede tamamlamaları tavsiyesinde bulunan Ertürk, sınav başvurularının ALTO'dan temin edilebilecek formlar aracılığıyla yapılabileceğini kaydetti.
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER