SİTE SAĞ REKLAM ALANI

ATILAN İŞÇİLERLE DAYANIŞMA

İşten çıkarılan işçilerle dayanışma gösteren STK'lar ve siyasi partiler Demokrasi meydanında düzenlenen açıklamaya katıldı.

30 Mayıs 2019 19:48 aliaga 448
ATILAN İŞÇİLERLE DAYANIŞMA
Daha önce görevine son verilen belediye çalışanları için dördüncü madde gerekçe gösterilirken bu kez 18'inci madde işletilerek iş akitleri feshedildi. Personele gönderilen fesih yazısında "Şirketimizde çalışmakta olduğunuz süre içinde; gerek teknolojik gelişmeler nedeniyle insan gücü ile yapılan iş miktarının azalması, gerekse bütünşehir yasası uygulaması ve endüstri bölgeleri uygulaması nedenleri ve belediye gelirlerimizde önemli oranda azalma olması nedeniyle; iş akdiniz 22.05.2017 tarihinde 4857 sayılı İş Kanunu'nun 18. Maddesi kapsamında feshedilmiştir” denildi.
DİSK Genel İş 5 Nolu Şube işten çıkarılan belediye işçileri için basın açıklaması yaptı. DİSK Genel İş 5 Nolu Şube'ye bağlı Karşıyaka, Karabağlar, Buca, Konak, Çiğli, Dikili ve Aliağa Belediyelerinin Şube temsilciler kurulu toplantısını Aliağa'da gerçekleştirdi. Toplantının ardından işten çıkarılan işçilerin Demokrasi Meydanı'ndaki oturma eylemleri devam ederken, örgütlü oldukları Genel-İş Sendikası yöneticileri ve 5 Nolu Şubeye bağlı temsilcilikleri bir basın açıklaması düzenleyerek yaşanılan süreci anlattı.
"Sendikanın barışçıl tavrı belediye yönetimi tarafından geri çevrildi”
İşçilerin oturma eylemini yaptıkları Demokrasi Meydanı'nda gerçekleştirilen açıklamayı okuyan Genel İş 5 Nolu Şube Sekreteri Deniz Şahin Gümüştekin yaklaşık 10 gün önce Aliağa Belediyesi'nde çalışan 200 işçinin Başkanlık genelgesiyle 'asıl işkollarının bulunduğu müdürlüklere gönderildiğini, toplam 22 işçinin de iş akitlerinin fesihlerinin gerçekleştirildiğini aktardı. Yaşanan süreçte sendikanın barışçıl görüşme taleplerinin Aliağa Belediyesi tarafından geri çevrildiğine dikkat çeken Gümüştekin " 22 arkadaşımızın işten çıkarıldığı 200 arkadaşımızın görev yerlerinin değiştirildiği bu süre içerisinde belediye hizmet alanlarının bazı noktalarını toplama kampı gibi kullanıp, çalışma arkadaşlarımızı odalara kapatarak, kendilerine gelecek ikinci bir emre kadar buralarda kalmaları söylenip, mimar-mühendis-vasıflı-vasıfız personel ayrımı yapmaksızın mobbing uygulanarak, eşya taşınmasından, tuvalet ve depo temizliğine kadar birçok iş yaptırılmıştır ve hala yaptırılmaktadır. Arkadaşlarımızın arasında ciddi sağlık problemi olup verilen işi yapamayacaklarını ifade edenlere ise, bu işi yapacaksan yap yoksa kapı orada gibi onur kırıcı sözler söylenerek yıllarca emek verdikleri işlerini bırakmaları noktasında ciddi baskı oluşturulmaktadır.” dedi. 
"Atılan işçiler geri alınsın”
İşten çıkarılan işçilerin bir an evvel işlerine iadelerinin yapılması gerektiği, farklı birimlere gönderilen ve gönderilmek üzere bekletilen işçilerin mevcut görev yerlerinde çalışmaya devam etmesi gerektiğini yineleyen Genel-İş 5 Nolu Şube Sekreteri Deniz Şahin Gümüştekin "Bizler Belediye yönetimine şu taleplerimizle buradan seslenmek istiyoruz. İşten çıkarılan arkadaşlarımız işlerine derhal iade edilsin İşyeri değişikliği yapılan arkadaşlarımız işlerinin başına gönderilsin. Mobbinge dönük uygulamalardan derhal vazgeçilsin. Yaşam standartlarını aldıkları maaşa göre düzenleyen emekliliğine yaklaşmış çalışanların üzerindeki baskı, tehdit ve mobbinge bir an evvel son verilsin. Yürürlükte olan Toplu İş Sözleşmelerimiz üzerindeki gereksiz polemik ve yorumlara son verilsin.” diye konuştu. 
Genel-İş'in işçilerle dayanışma çağrısına sendikalardan, siyasi partilerden ve sivil toplum kuruluşlarından temsilciler destek verdi. Aliağa Demokrasi Meydanı'nda gerçekleştirilen basın açıklaması sloganlar ve alkışlarla sona erdi. 

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER