SİTE SOL REKLAM ALANI
SİTE SAĞ REKLAM ALANI

BAŞKANLARDAN ÇEVRE EYLEMİNE DESTEK ÇAĞRISI

15 Mayıs Pazar Günü Aliağa'da yapılmak istenilen "Kömürden Kurtul, Geleceği Kurtar” Mitinginin basın açıklaması ve Kerem Yücel'in

13 Mayıs 2016 16:16 aliaga 1338
BAŞKANLARDAN ÇEVRE EYLEMİNE DESTEK ÇAĞRISI
Oben ULU - 15 Mayıs Pazar Günü Aliağa’da yapılmak istenilen “Kömürden Kurtul, Geleceği Kurtar” Mitinginin basın açıklaması ve Kerem Yücel’in ‘İsli Gelecek’ adlı fotoğraf sergisi İzmir Mimarlık Merkezi’nde yapıldı.   Yapılan basın açıklamasına Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Dikili Belediye Başkanı Mustafa Tosun, TMMOB İzmir koordinasyon Kurulu Sekreteri Melih Yalçın, Fosil Yakıt Karşıtı İnisiyatifi Yerel koordinasyon Üyesi Bahadır Doğutürk, EGEÇEP eş dönem sözcüsü Sevda Budak ve Temiz Hava Hakkı Platformu adına Prof.Dr.Ali Osman Karababa katıldılar. Toplantıda çevre örgütleri de yer aldı.   KÖMÜR TÜM DÜNYAY TEHDİT EDİYOR   Yapılan basın açıklaması Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ tarafından okundu. Açıklamada; “Kömür tüm dünyayı, şimdiyi ve geleceği tehdit ediyor. Çocuklarımızın bozulan sağlığı ve kısalan yaşamlarımızın bedeli gerçek facia. Türkiye’de planlanan yaklaşık 80 yeni termik santral projesi hayata geçtiğin de en az 200 milyon ton sera gazı emisyonu ortaya çıkacak. Dünya’nın emisyon şampiyonu ülkelerinden birine dönüşecek.   Biz bugün birleşenlerimizle kömürlü santrallere bir kez daha hayır diyeceğiz. 15 Mayıs’ta ki kömür karşıtı eyleme tüm insanlığı davet ediyorum. Buluşma noktamız. Saat 12.00’de Foça Ilıpınar köyü olacak” denildi.   BERGAMA’NIN DİRENİŞÇİ RUHU DEVAM EDİYOR   Daha sonra söz alan Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç; “Bergama’nın çevre duyarlılığı konusunda çok önemli bir yeri var. 90’lı yılların başlarında yapılan mücadele ilklerden birisi. Bergama’nın bu konuda ki duyarlılığı ve direnişçi ruhu hala devam ediyor. Tüm yaşam savunucularıyla birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi. Dikili Belediye Başkanı Mustafa Tosun’da herkesi yapılacak olan etkinliğe davet etti.   İSLİ GELECEK FOTOĞRAF SERGİSİ   Basın açıklaması sonrası Kerem Yücel’in “İsli Gelecek” adlı Fotoğraf Sergisi gezildi. Fotoğraf sergisi ile ilgili bir açıklama yapan Kerem Yücel; “Her yeni kömür yatırımı ile benim geleceğimden, çocuklarımın geleceğinden çaldıklarını farkındayım. Bir adım sonrasını, geleceği görememek acı verici. Kömürlü termik santraller, tıpkı duman gibi, is gibi yavaş yavaş ilerleyerek tüm hücrelerimize sızıyor. Farkına varmadan bizi zehirliyor.  Korkunç olanda bu. Hiçbir şeyin farkında olmamak. İnsanlara isten, dumandan önce fotoğraflarla ulaşmak istedim. Farkına varılsın istedim, çok geç olmadan” dedi.
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER