SİTE SAĞ REKLAM ALANI

Belediyede kadrolu işçi tasfiyesi

Bölgesel yerel gazete haberleri, köşe yazıları, son dakika haberleri, Türkiye ve Ege gündemi, İzmir, İzmir bölgesinin en köklü internet gazetesi Poyraz Gazetesi.

11 Haziran 2019 13:11 aliaga 2205
Belediyede kadrolu işçi tasfiyesi
Aliağa Belediyesi'nde 31 Mart yerel seçimlerinin ardından başlayan işten çıkarmalara bu gün bir yenisi eklendi. Daha önce 22 işçiyi ekonomik sıkıntılar ve teknolojik gelişmeler gibi nedenlerle işten çıkaran Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, önceki gün gerçekleşen meclis toplantısında "işten çıkarma yetkisi Aliağa belediye başkanı olarak bana ait. Ben yetkiyi halktan alırım” sözlerinin ardından bu gün 100 kadrolu işçinin iş akitlerini tek taraflı feshetti. 
Sabah saatlerinde belediye binasına çağrılan işçiler işten çıkarılacaklarını öğrendiler. Genel İş 5 Nolu Şube Yöneticilerinin Aliağa Belediye Başkan Yardımcılarıyla gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından işçilerin ekonomik sıkıntılar nedeniyle çıkarıldıkları kesinleşti. 
Aliağa Belediyesi önünde bekleyen işçilere açıklamalarda bulunan sendika yönetimi yaşanan süreçte belediye önünü terk etmeyeceklerini dile getirdi. 
Genel-İş Aliağa Belediyesi işyeri temsilcisi Doğanşah Aydın "yaptığımız görüşmelerde daha önce olduğu gibi ekonomik krizi gerekçe göstererek 100 kadrolu işçi arkadaşımızın iş akitlerini tek taraflı feshettiklerini ilettiler. Kendilerinin bu yanlıştan bir an evvel vazgeçmelerini, ailelerimizle birlikte yüzlerce kişi olacağımızı söyledik. Buradan ayrılmayacağız. Biz şehrin üreten, kenti güzelleştiren işçileri emekçileriyiz. Buradan ayrılmayacağız. Mücadele edeceğiz. Bu mücadele tüm Aliağa'nın mücadelesidir, herkesi bu haklı mücadelemize destek vermeye çağırıyoruz.” dedi. 
Önceki gün gerçekleştirilen Aliağa belediye Meclis toplantısında grubu adına soru önergesi veren CHP Aliağa Belediye Meclis Üyesi Hakan Turan yaşanan süreci değerlendirdi. Turan "Dün meclis toplantısında belediye başkanı Serkan Acar'a yapılan işlemlerin usule aykırı olduğu, çıkarma işlemlerin borç sebebiyle yapılmasına ilişkin itirazlarımızı dile getirmiştik. Bir tasarrufa gidilecekse bunun işçiler üzerinden değil diğer harcamalar üzerinden yapılması gerektiğini söylediğimizde Başkan Acar kendisinin halktan yetki aldığını ve cevabını halkın sandıkta vereceğini söylemişti. Aliağa bir işçi kenti… Ekonomisi ve sanayi yatırımları sürekli gelişen kentimizde Aliağa belediyesinin ekonomik sebeplerle işçi çıkarması kendi dinamiklerine aykırı bir durum. Şu anda işten çıkardığı tüm işçilerin vebali Aliağa Belediye Başkanı'nın boynunadır. Aliağa halkı bu yetkiyi ona istediği şekilde personel çıkartsın diye vermedi. Kendi özel şirketiymiş gibi belediyeyi yönetsin diye vermedi. İşten çıkarılan tüm işçilerin mücadelesinin sonuna kadar arkasındayız.” diye konuştu. 
Belediye binası önünde toplanan işçilere destek vermek için bulunan Eğitim Sen Aliağa Temsilcisi Alp Kuyumcu ise yaşanan sürecin belediyede sendikasızlaştırma ve muhalefeti yok etme çabalarına denk düştüğünü iletti. Kuyumcu "Geçen ay itibariyle başlayan işten çıkartmalar bu gün itibariyle 100 kadrolu işçinin işten çıkartılması ile devam ediyor. Bu bir sosyal yıkımdır. Çok uzun yıllar buraya emek vermiş, ter akıtmış insanları bir anda kapının önüne koyarak Aliağa'ya bir mesaj verilmek isteniyor. Sendikalılara, muhalif olanlara karşı bir tavırdır. Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu ve Eğitim Sen olarak çıkarılan işçilerle birlikte tavrımızı koyacağız. Sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi. 
İşçiler Aliağa belediye binası önünde oturma eylemlerine devam ederken Genel-İş Sendikası saat: 15.00'da ailelerin de katılımıyla bir basın açıklaması gerçekleştireceklerini duyurdu. 

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER