SİTE SAĞ REKLAM ALANI

BERK'TEN POŞET AÇIKLAMASI

Bölgesel yerel gazete haberleri, köşe yazıları, son dakika haberleri, Türkiye ve Ege gündemi, İzmir, İzmir bölgesinin en köklü internet gazetesi Poyraz Gazetesi.

03 Ocak 2019 17:26 aliaga 328
BERK'TEN POŞET AÇIKLAMASI
Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yapılan düzenleme kapsamında 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle plastik alışveriş poşetleri, tüketicilere 25 kuruş karşılığında verilmeye başladı. Yeni düzenlemeye ilişkin hangi poşetlerin ücretli hangilerinin ücretsiz verileceğine dair Aliağa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Serdar Berk açıklama yaptı.
1 Ocak 2019'dan itibaren satış noktalarında plastik poşetlerin tüketicilere 25 kuruş karşılığında verileceğini, kalınlığı 15 mikronun altında olan, gıdanın doğrudan temas ettiği ve hijyen için ihtiyaç duyulan birincil ambalaj poşetlerinin ücretsiz verilmeye devam edileceğini  belirten Serdar Berk "Plastik alışveriş poşetler en az 25 kuruşa satılacak. Poşet satışı alışveriş fişinde de yer alacak. Yeni üretilen tüm poşetler barkotlu olacak. Ancak firmalara ellerindeki barkotsuz poşetleri kullanabilmeleri için 31 Mart'a kadar süre tanındı. Bu arada kalınlığı 15 mikronun altında olan, gıdanın doğrudan temas ettiği ve hijyen için ihtiyaç duyulan birincil ambalaj poşetleri ücretsiz verilmeye devam edecek. Manav, ekmek ve şarküteri reyonları dışında tüm poşetler para ile satılacak.”dedi.

"Hijyeni koruyan poşetler ücretsiz olacak”

Açıkta satılan gıdaların hijyenini korumak amacıyla kullanılan poşetlerin ücretsiz olduğunu söyleyen  Başkan Berk "Marketlerde ekmek, sebze, meyve, peynir, zeytin, hayvansal gıda gibi açıkta satılan gıdaların hijyenini korumak amacıyla kullanılan çift kat kalınlığı 15 mikron ve altında olan, 500x350 milimetreden küçük poşetler ise ücretsiz olmaya devam edecek. Ayrıca; tekstil alışverişlerinde verilen çok kullanımlık poşetler, petshoplardaki canlı sucul hayvan satışında ve bazı bitkilerin satışında kullanılan sapsız poşetler, kuru temizleme, lostra ve benzeri iş yerleri gibi sadece hizmet verilen fakat ürün satışı gerçekleştirmeyen yerlerde verilen poşetler, kargo poşetleri ile gümrüksüz mağazalarda kullanılan uzaktan satışlar dahil ücretsiz olarak verilmeye devam edecek” şeklinde konuştu.

"15 kuruşu, 'Geri Kazanım Katılım Payı”

Çevre Kanunu'na eklenen plastik poşetlerin ücretlendirilmesi yoluyla  kullanım miktarının azaltılmasının amaçlandığını ve poşet uygulaması ile çevre duyarlılığının artacağına işaret eden Aliağa Esnaf Odası Başkanı Serdar Berk "Marketlerde ve mağazalarda her birimizin üçer beşer tane aldığı ve çoğu zaman gereksiz yere kullandığımız naylon poşetler artık 25 kuruş karşılığında satılacak.” dedi.

 

"Amaç çevre duyarlılığını oluşturmak”

 Plastik poşetlerin yalnızca yüzde 1'inin geri dönüştürülebildiğinin ve doğaya atılan plastik poşetlerin bin yıl boyunca yok olmadığının altını çizen Başkan Berk, "Plastik Atık Yönetmeliği kapmasında hayata geçirilecek olan uygulama, Avrupa'daki gibi bir çevre duyarlılığı oluşturmayı hedefliyor. Plastik poşetlerin satışı, beyanı, geri kazanım katılım payı tahsili ile birlikte izleme, kontrol ve denetimine ilişkin hususları içeren Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usül ve Esaslar Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanarak Bakanlık web sayfasında yayınlandı. Plastik poşetlerin ücretli olarak satışı, faaliyet türü ne olursa olsun uzaktan satışlar da dahil olmak üzere, istisnasız tüm satış noktalarında 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren gerçekleştirilecek ve plastik poşetlere uygulanacak asgari ücret, adet başına vergiler dahil 25 kuruş olacaktır. Satış noktaları bu ücret içerisinden 15 kuruşu, 'Geri Kazanım Katılım Payı' olarak Bakanlık Merkez Saymanlık Müdürlüğü hesabına yatıracaktır. Avrupa'da olduğu gibi bez torba ve file kültürü bizim ülkemize de kısa süre içinde yeniden yerleşmeli. Çevreyi korumak yalnızca bir davranış değil aynı zamanda gelişmişlik göstergesidir" diye konuştu.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER