SİTE SAĞ REKLAM ALANI

BİR ÇOCUĞUN BAKIŞLARINDAN RUHUMUZA

Aliağalı ressam, şair Nalan Öztürk'ün çocuk istismarına dikkat çekmek üzere hazırladığı SES'siz Bakışlar sergisi 17 Haziran Pazartesi günü açılıyor.

14 Haziran 2019 14:29 aliaga 213
BİR ÇOCUĞUN BAKIŞLARINDAN RUHUMUZA
Aliağalı ressam, şair Nalan Öztürk'ün çocuk istismarına dikkat çekmek üzere hazırladığı SES'siz Bakışlar sergisi 17 Haziran Pazartesi günü açılıyor. 
Resimlerinde, şiirlerinde ve sözcüklerinde kadınlık hallerine sıkça değinen Nalan Öztürk ikinci kişisel sergisinde tüm Türkiye'nin gündeminde olan çocuk istismarına tepki vermek için bu defa çocuklara yer verdi.  Öztürk, "SES'siz Bakışlar” adını verdiği sergisinde farklı bir teknik uygulayarak hiper realist çalışmalara imza attı. 
Sosyal medya platformlarındaki çocuk fotoğraflarını ailelerinden alarak tuvaline alarak taşıyan Öztürk "bu sergimde yer alan 26 çocuk portresinde de bakışlar ön planda. Renkli kuru kalem çalışmalarından oluşan resimlerimde hiperrealizm olarak adlandırılan bir teknikle çalıştım. Bu teknikte önemli olan gerçeğe en yakın olarak resmetmektir. Bu tekniği beğenerek takip ediyordum denemek istedim. Sosyal medyada beğeni alan çocuk fotoğraflarını ailelerinden izin alarak çizdim. Resimlerimin üretim aşamalarını hesabım üzerinden paylaştım. Sonuçları açısından olumlu tepkiler alıyorum” diye konuştu.  
Kendisinin de katıldığı eylemlerde çocuk istismarına yükselen tepkileri resimlerine de yansıtmak istediğini dile getiren Ressam Nalan Öztürk "daha önce Aliağa'da kadınlarla birlikte çocuk istismarına dur demek için çeşitli eylemler düzenledik. Bu konu herkesi ilgilendiren ve derinden yaralayan bir konu. Çocukların bakışlarına dokunarak onların bedenlerinden kirli ellerin çekilmesi gerektiğini düşündüm ve portrelerde özellikle bakışları vurguladım. Çocukların masumiyetini anlatabilmesinin aracı bakışlarıdır. İnsanlar büyüse de bakışları değişmez. Ben bu değişmezliği resimlerimle anlatmaya karar verdim. Bir yıllık bir emeğin sonuçlarını 17 Haziran Pazartesi günü Sanat Sokağı'nda gerçekleştireceğimiz açılışla alacağız. Tüm Aliağalıları davet ediyorum” dedi. 
"Bir çocuğun bakışlarından ruhumuza uzanan derin ve anlamlı yolculuk” sözleriyle yola çıkan SES'siz Bakışlar sergisi 17 Haziran Pazartesi günü saat: 18.00'da Sanat Sokağında Aliağalı Sanatseverlerle buluşacak. Nalan Öztürk kişisel sergisi 19 Haziran Çarşamba gününe kadar açık kalacak. 

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER