SİTE SOL REKLAM ALANI
SİTE SAĞ REKLAM ALANI

ÇEVRECİLER HAYKIRDI ''YETER''

"KÖMÜRDEN KURTUL GELECEĞİNİ KURTAR"

21 Mayıs 2016 11:06 aliaga 1212
ÇEVRECİLER HAYKIRDI ''YETER''
Fosil Yakıt Karşıtı İnisiyatif, 4 Mayıs`tan itibaren aralarında Almanya, ABD, Yeni Zellanda, Endonezya, Güney Afrika`nın da bulunduğu 12 ülkede yaptıkları "Kömürden kurtul" protestolarının sonuncusunu, Türkiye`de sembol bölge olarak seçtikleri Aliağa`da yaptı. Foça Ilıpınar bölgesinde toplanan yaklaşık 2 bin beş yüz kişi, 1.5 kilometre uzaklıktaki cüruf sahasına kadar yürüdü.
Aliağa Ege Çelik`e ait kül depolama alanında Çevre örgütleri ve Bakırçay Belediye Başkanların ( Mehmet gönenç-Gökhan Demirağ-Tahir Şahin) katılımları "KÖMÜRDEN KURTUL GELECEĞİNİ KURTAR" "BURADA İNSAN YAŞIYOR" ana fikri ile ses verdi. 
2 Bini geçkin çevrecilerden oluşan insan kortejine CHP`li İzmir milletvekilleri Musa Çam, Zeynep Altıok, Atilla Sertel, Mustafa Balbay, Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm ve Mersin Milletvekili Fikri Saglar destek verdi. Eski Belediye Başkanlarından Osman Özgüven-Hakkı Ülkü Nurgül Uçar da destek için Ilıpınar`a gelenler arasında yer aldı. 
Çeşitli Sivil Toplum Kuruluşlarının da eylem için yerini aldığı korteje Aliaga, Dikili,Foça, Menemen,Ayvalık, İstanbul ve İzmir`den katılımların olması Kömür belasından kurtulma yolunda atılan adımların önemini ortaya çıkardı. 
EGEÇEV-FOÇEV-ALÇEV Dikili-Çandarlı-Bergama-Ayvalık Menemen Çevre kuruluşları, Don Kişot Bisiklet Kolektifi ve Kuzey Ege CHP İlçe Başkanları, Yönetim Kurulu üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri. Emekli-Sen Aliağa ve Aliağa Petrol-İş Şubelerinin Üyeleri taşıdıkları pankart ve dövizlerle günün önemini etkinliği takip eden çok sayıda basın mensubuna göstererek "Neden buradasınız sorularını cevaplamış oldular"
Kömür karşıtlarının şarkılı sloganlı pretostosunda düşüncelerini sorduğumuz Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ : Termik santrallere dur demek için Ilıpınar`daydık. Bölgenin hali perişan. Termik santrale hep birlikte dur! diyeceğiz. Geleceğimiz çocuklarımıza, temiz hava ve temiz bir dünya bırakmak için çaba sarf ediyoruz` dedi.
Çevrecilerin etkinliği sırasında 2 kişi akrep sokması nedeniyle telaş ve acı yaşadılar. Aliağa CHP İlçe Başkanı Özcan Durmaz’ın gayretleriyle çağrılan ambulans ile tedaviye gönderildiler.
Müzik gruplarının dinletilerinin ardından insiyatif adına Foça Çevre Platformu (FOÇEP) üyesi Ezgi Türetken, basın açıklamasını yaptı. "Kömürden Kurtul" demek için Aliağa`da olduklarını söyleyen Ezgi Türetken, "Tüm dünyanın bildiği bir gerçek, gözümüzün önünde duruyor. Fosil yakıtların hepsini yerin altında tutmalıyız. Paris Anlaşması`nın da söylediği gibi küresel ortalama sıcaklık artışını 1.5 derece de sınırlandırmak zorundayız. Tüm dünya bu gerçeğin farkında. Artık, `Fosil yakıtlardan kurtul` diye haykırmanın tam zamanıdır. Gezegenimizi yok oluşa sürükleyen fosil şirketlerine, kömür şirketlerine yaşam alanlarımızı bırakmayacağız. Dünyanın en tehlikeli fosil yakıt projelerini durduracağız. Pervasızca sürdürülen bu sorumsuz sanayileşme rotasının sorumluları fosil yakıt şirketlerini ve enerji politikalarını durduracağız. Yeryüzünü, toptan yıkıma götürecek kritik eşiğe getiren, tüm dünyayı hızla yıkıma sürükleyen anlayışa izin vermeyeceğiz. Ülkelerin sera gazlarını azaltmak için; enerji üretiminde, kömür, petrol ürünleri ve doğalgazdan kurtulmak için, gerekli olan adımları atıyor, mücadelemizde yeni bir sayfa açıyoruz. Dünyanın en tehlikeli projelerini yaptırmayacağız" dedi.
Projelerden dördünün Aliağa`da planlandığını da vurgulayan Ezgi Türetken, "Aliağa ağır sanayi bölgesi, 4 milyon insanın yaşadığı İzmir`in dibinde, halen biri kömürlü dört santral var. Yüzlerce sanayi tesisi, petro kimya tesisi var. Bu tesislerin yarattığı yıkım yetmiyormuş gibi dört yeni termik santral daha yapılmak isteniyor. Buna izin vermeyeceğiz. Kömürden kurtulacağız. Karar vericiler, bölgeyi gözden çıkarmak istiyor olabilir. Biz, burada yaşıyoruz, bu serin suları, balıkları, foklarıyla birlikte tüm hayvanları, zeytini, bağlarıyla birlikte tüm tarımı, ormanları, toprakları savunacağız. Tüm doğal ve kültür varlıklarımızı koruyacağız, yaşam alanlarımızın zehirlenmesine izin vermeyeceğiz" dedi.
Yöre halkının yanıbaşındaki sanayi tesislerinden ve termik santrallerden kaynaklanan ağır kirlilikle birlikte yaşamak zorunda bırakıldığını savunan Ezgi Türetken şöyle devam etti: 
"Bölgedeki rüzgarlar, Aliağa`ya boca edilen pisliği, İzmir`e de taşıyor. Bu kirlilik hepimizi zehirliyor, hepimizi hasta ediyor. Kömür ve fosil yakıtlar hepimizi tehdit ediyor. Bu sorun sadece Aliağa`nın sorunu değil. Ülkemizin dört bir yanında, kömürlü termik santraller yaşam alanlarımızı zehirliyor. Tüm Türkiye`yi, cüruf dağları, kül barajlarıyla donatmak istiyorlar. Böyle giderse, nefes alabileceğimiz bir toprak parçası kalmayacak. Bu sorun,Zonguldak, Çanakkale, Konya, Muğla, Maraş, İskenderun ve tüm Türkiye`nin sorunu. Yaşam savunucuları olarak, bu projelerin hayata geçmesine göz yummayacağız. Bugün, hep beraber mücadelemize, yeni bir sayfa açıyoruz."
Talepleri yerine gelene kadar, Aliağa`daki 4 termik santral projesi iptal olana kadar,Türkiye`de yapılması planlanan 71 termik santralinden vazgeçilene kadar mücadeleye devam edeceklerini dile getiren Ezgi Türetken, "Türkiye`nin enerjisini dönüştürmek zorundayız. Bu yüzden, Kömürlü termik santrallere ve petrokokla çalışan santrallere dur diyoruz. Aliağa bölgesi ve tüm Türkiye`nin termik santrallerden kaynaklanan kirliliğinin araştırılması için TBMM hemen, bugün bir araştırma komisyonu kurmalıdır. Kirlilik sınırlarını aştığını gözlemlediğimiz Aliağa bölgesiyle birlikte etki alanındaki bölgeler için, düzenli hava, su, toprak ve gürültü kirliliği analizlerinin yapılması, çevre kirliliği ölçümlerinin kamuoyuyla paylaşılmasının sağlanması için meclis gerekli adımları atmalıdır. Biz bu taleplerimizin gerçekleşmesi için mücadeleye devam edeceğiz. Hepimiz hep beraber, bu illetten kurtulacağız. Kömür ve tüm fosil yakıtlara yer yok" dedi.
Basın açıklamalarının ve alandaki eğlenceli etkinliklerden sonra cüruf alanına kadar insan zinciri oluşturuldu. Yere katılımcıların bedenleri ile “DUR” yazısı, cüruf dagı eteklerine de “YETER” yazılı pankart asıldı.
Gösteri ve eylemler olaysız bitti.
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER