SİTE SAĞ REKLAM ALANI

CHP YEREL SEÇİM ÇALIŞMALARINI HIZLANDIRDI

24 Haziran Genel Seçimlerinin ardından CHP gündemine yerel seçimleri aldı

30 Ağustos 2018 14:08 aliaga 472
CHP YEREL SEÇİM ÇALIŞMALARINI HIZLANDIRDI
CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, partilerinin belediye başkanlığını kazanamadığı 8 ilçe için harekete geçti. Aralarında CHP Aliağa İlçe Başkanı Özcan Durmaz'ın da bulunduğu İlçe başkanları ile birebir görüşen Yücel, onlardan aldığı fikir ve görüşleri rapor haline dönüştürdü.  Yücel; partisinin Kiraz, Ödemiş, Kemalpaşa, Aliağa, Kınık, Menderes, Torbalı ve Selçuk ilçe başkanları ile tek tek görüştü. 2019'da yapılacak olan yerel seçimlerde, partinin buralarda başarı elde etmesi için neler yapılması gerektiği konuları üzerinde duran CHP'li ilçe başkanları, çeşitli önerilerde bulundu.
İlçe başkanları ile belediyesi CHP'de olmayan 8 ilçeyi kazanmanın yol ve yöntemlerini konuştuklarını belirten İl Başkanı Yücel aday adayı isimlerinin de bilgisini aldıklarını. Ayrıca aday belirleme yöntemi hakkında da fikir alışverişinde bulunulduğu söyledi. 

 "Bazı ilçelerde ön seçim beklentisi var”

Görüşmeler sonucunda hazırlanan raporların parti genel merkezine iletileciğini kaydeden Yücel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı ile görüşecek. Yücel "Yaptığım görüşmelerde bazı ilçelerde ön seçim beklentisinin olduğunu gördüm. Bazı ilçelerde ise anket yönteminin uygulanmasının daha sağlıklı sonuçlar elde edilmesi için faydalı olacağı belirtildi. Yine sivil toplum örgütleri, muhtarlardan fikir alınması yönünde görüşler var. Bir ön seçim değil de eğilim yoklaması şeklinde örgütün görüşünün alınması tarzında öneriler oldu. Bunların hepsini masaya yatıracağız. 8 ilçe için hazırlanan raporun yanı sıra 24 Haziran seçimlerinin sonuçlarına ilişkin ilçe başkanları ve milletvekillerinden aldığımız raporları da, il örgütü ile birlikte görüştükten sonra, tek bir rapor haline getirerek genel merkeze sunacağız.” diye konuştu.

"CHP Aliağa'da açık ara önde olacak”

Partisinin İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ile yaptığı görüşmeleri değerlendiren CHPAliağa İlçe Başkanı Özcan Durmaz ön seçim isteyen ilçelerden biri olduklarını dile getirdi. Durmaz "Belediyesi CHP'de olmayan 8 ilçenin parti başkanları olarak İl Başkanımız Deniz Yücel ile birebir görüşmelerde bulunduk. Aliağa'nın genel seçimlerde aldığı oy potansiyelini ve bir önceki yerel seçimlerde yaptığımız hataları da göz önünde bulundurarak bir rapor sunduk. Bizim kendi ilçelerimize ilişkin yaptığımız gözlemlerimizi, geçen seçimlerden bu yana oluşan tabloyu, geçen seçimin neden kaybedildiği, geçen seçimlerden bu yana yapılan seçimlerde alının sonuçların ne olduğu, bunun yapılacak olan yerel seçimlere nasıl yansıyacağı yönündeki değerlendirmelerimizi sunduk. İl Başkanımız bizlerin hazırladığı raporları ve kendi değerlendirmelerini genel merkeze iletecek.” dedi. 
Aday belirleme sürecinin daha önce seçim kaybedilen 8 ilçeden başlayacağını ön gördüklerini belirten Özcan Durmaz "Son genel seçimler de göstermiştir ki CHP Aliağa'da açık ara birinci partidir. İl Başkanımıza sunduğumuz raporlar genel merkeze iletildikten sonra belli olmasını beklediğimiz takvimle Aliağa'da adayımızı belirleyip çalışmalarımızı hızlandıracağız.” Değerlendirmelerinde bulundu. 

"Dikili'de Yerel seçimlere hazırız”

Dikili CHP İlçe Başkanı İsmail Hakkı Şener mevcut görüşmelere Dikili'nin dahil olmadığını ancak yerel seçimlerin Dikili için umut verici noktada olduğunu aktardı. Şener "24 Haziran Genel Seçimlerinde milletvekili seçimlerinde aldığımız oy oranı ile Karşıyaka'dan sonra en yüksek oyu alan ilçe olduk. Bu sonuçların yerel seçimlere de yansıyacağını biliyoruz. Tabi genel merkezimizden gelen takvim belli olduktan sonra hızla çalışmalarımıza başlayacağız.” dedi. Şener kaybedilen sekiz ilçe başkanları ile de zaman zaman görüş alışverişinde bulunduklarını ancak bunun müdahale eder tarzda görüşmelerden çok bilgi paylaşımı şeklinde gerçekleştiğini belirtti. 

"Foça da ön seçim diyor”

CHP Foça İlçe Başkanı Baran Yıldırım ise Foça İlçe Örgütü olarak yerel seçimlerde adayların ön seçimle belirlenmesi hususunda hem fikir olduklarını iletti. Yıldırım "İlçe kongresinden bugüne çalıştık ve epey mücadele verdik. 24 Haziran Genel Seçimlerinde de belediye başkanımızın çalışmalarımıza katkısı büyüktü. Seçimlerin ardından ise kurultay tartışmalarının partimize zarar verdiğini düşünüyoruz. Bu sürecin atlatılmasının ardından artık gündemimiz yerel seçimler olmalı ve enerjimizi buraya yönlendirmeliyiz. Bu anlamda tüm ilçe örgütümüzün fikrini alarak hazırladığımız raporda aday belirleme yöntemimizin ön seçim olması gerektiğini ilettik. Genel merkezimizin seçim takvimini açıklamasını bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER