SİTE SAĞ REKLAM ALANI

CUMHURİYET İLKOKULU'NA ULUSLARARASI YEŞİL BAYRAK ÖDÜLÜ

Bölgesel yerel gazete haberleri, köşe yazıları, son dakika haberleri, Türkiye ve Ege gündemi, İzmir, İzmir bölgesinin en köklü internet gazetesi Poyraz Gazetesi.

20 Mayıs 2019 17:14 aliaga 571
CUMHURİYET İLKOKULU'NA ULUSLARARASI YEŞİL BAYRAK ÖDÜLÜ
Aliağa Cumhuriyet İlkokulu çevre konusundaki çalışmalarının karşılığı olarak Uluslararası Eko-Okullar Programı Yeşil Bayrak ödülü ile onurlandırıldı.
Bu sertifikayı Uluslararası Eko-Okullar Programı kapsamında 2017-2018 ve 2018-2019 eğitim-öğretim yıllarında çevre konusunda yapılan başarılı eğitim çalışmalarına karşılık olarak alan Cumhuriyet ilkokulunun bu ödülü 2 yıl süresince (2019-2020, 2020-2021) geçerli olacak.

EKO-OKULLAR PROGRAMI NEDİR?
Eko-Okullar Programı okul öncesi ile ilk ve ortaokullarda çevre bilinci, çevre yönetimi ve sürdürülebilir kalkınma eğitimi vermek için uygulanan bir programdır.
Eko-Okullar Programı okul öncesi eğitim kurumlarında ve ilköğretim okullarında çevre bilinci, çevre yönetimi ve sürdürülebilir kalkınma eğitimi vermek için uygulanan bir programdır. Katılımcı yaklaşımıyla okullardaki öğrenciler hem çevresel konularda bilgi edinirler, hem de ailelerini, yerel yönetimleri ve sivil toplum kuruluşlarını (STK) çevresel konularda bilinçlendirmede etkin rol alırlar. Program, okullarda ISO 14001/EMAS üzerine kurulmuş bir çevre yönetim sisteminin uygulanmasını da sağlar.
Eko-Okullar Programı, okullara çevre eğitimi konusunda yol gösterici bir program sunmasının yanı sıra; program dâhilinde yaptıkları çalışmalarda ve verdikleri çevre eğitimiyle üstün başarı sağlamış okullara Yeşil Bayrak ödülü vermesi nedeni ile aynı zamanda bir ödül planı olma özelliğini de taşır. Yeşil Bayrak, uluslararası düzeyde tanınan ve saygınlığı olan, çevreye duyarlı okulu simgeleyen bir eko-etikettir. Ödülün geçerlilik süresi 2 yıldır bu sebeple ödülün her iki yılda bir yenilenmesi gerekir. Eko-Okullar uzun erimli bir programdır. Yeşil Bayrak ödül başvurusu ile ilgili bilgi ayrıca verilmektedir.

PROGRAMIN FAYDALARI

Programın uygulanması, öğrencilere çevre konusunda olduğu kadar, yaşamları boyunca kullanacakları ve başarılarını etkileyecek alışkanlıklar kazandırır.

Öğrenciler;
-Bir grup üyesidir ve yeni bir kimlik geliştirir,
-Grup çalışmasına alışır katılımcı bir yapı oluşturur,
-Sorunları tanıma, çözüm üretme ve tartışma becerisi geliştirir,
-İnisiyatif kullanma, karar verme yeteneği gelişir,
-Plan yapma, rapor yazma becerisi gelişir,
-Tüketim alışkanlıkları değişir, savurganlık önlenir,
-Doğal kaynakları koruma bilinci gelişir.
Bunların yanında programın OKULA faydaları şöyledir;
-Temizlik ve düzenini sürekli kılar,
-Su ve elektrik tasarrufu öğrenci eliyle sağlanır,
-Okul öğrencilerce sahiplenilir,
-Okul, bulunduğu bölgenin merkezi durumundadır,
-Yerel, ulusal, hatta uluslararası boyutta tanınır,
-İsterse iletişim ağımız kanalıyla ulusal ve uluslararası düzeyde etkileşir.
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER