SİTE SAĞ REKLAM ALANI

Ege Üniversitesi'nin Dünya Üniversitesi olmasını istiyoruz

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Ege Üniversitesini ziyaret etti

15 Kasım 2018 17:07 aliaga 302
Ege Üniversitesi'nin Dünya Üniversitesi olmasını istiyoruz
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak'ı makamında ziyaret etti. İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Ak Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır ve Ak Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül'ün de katıldığı ziyarette, Ege Üniversitesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığının desteği ile gerçekleştirilecek olan fiziki değişim ve dönüşümün master planı ve imzalanacak olan protokolün detayları görüşüldü. Rektör Prof. Dr. Budak, "Dünya üniversiteleri arasındaki sıralamamızı 800'lerden 600'lere çıkardık. Ege Üniversitesi olarak kendimizi yenilemek ve 'Dünya Üniversitesi' olmak istiyoruz” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum'u, Ege Üniversitesi Rektörlüğü bahçesinde EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, EÜ Üst Yönetimi, dekanlar karşıladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, "Üniversitelerimiz ve siz değerli hocalarımız bilimin ve milli değerlerimizin gelecek nesillere aktaran elçilerisiniz. Bugün ülkelerin refah seviyelerini bilim ve teknoloji ile artırdığını hepimiz görüyoruz. 206 üniversite arasında dördüncü sırada yer alan Ege Üniversitesi'nin 'Dünya Üniversitesi' olma yolundaki çalışmalarına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak tam destek veriyoruz. Bu projede üniversitemizin bilim, sanat ve kültür faaliyetlerini artırabilmek, bu imkanları proje dahilinde verebilmek adına bir protokol yapacağız. Bu protokol çerçevesinde hem hazineye ait atıl arazileri hem de üniversite mülkiyetindeki arazileri değerlendireceğiz. Şehrin mimarisine ve kültürüne uygun bir proje geliştirip üniversitemizin hastanesini, laboratuvarlarını yenileyeceğiz. Hocalarımızın burada daha iyi eğitim vermesi ve iyi bir yaşam sürdürülebilmesi adına hem Cumhurbaşkanımız hem de Bakanlık olarak biz üzerimize düşeni bu protokol çerçevesinde yapacağız. Bu sayede Ege Üniversitesi'nin bir Dünya Üniversitesi olma yolunda altyapısını hazırlamış olacağız” dedi.

Gelişmişlik seviyesi olarak dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yer alınabilmesi için üniversitelere ve bilim insanlarına önemli görevler düştüğünü ifade eden Bakan Kurum, "Bilgiyi yurt dışına göndermememiz gerekiyor. Bizler Türk Milleti olarak birlik ve beraberlik içerisinde olduğumuz sürece her türlü zorluğun üstesinden geldik. Gezi ile başladık, 15 Temmuz'da milletimiz bir ve

beraber oldu. Milletimiz, bizim iktidarımıza her noktada güvendi. Bizim de üzerimize düşen görev vatandaşlarımıza, öğrencilerimize ve hocalarımıza bu imkanları verebilmektir. Bu yüzden bu protokolü biz çok önemsiyoruz. Bu protokol ile çok kısa zamanda üniversitemizin ihtiyaçlarını gidereceğiz. Master Plan çerçevesinde 2019 yılı içerisinde inşaatlara başlayacağız. Yapılacak olan protokolün üniversitemize ve milletimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

"Araştırma üniversitesi olma yolunda yoğun gayret gösteriyoruz”

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, bir yılı aşan görev süresince Ege Üniversitesi Ana Yerleşkesi başta olmak üzere periferideki yerleşkelerde gerçekleştirilen değişim-dönüşüm ve Ege Üniversitesi'ne Aliağa'da tahsis edilen 1200 dönümlük arazinin en yararlı şekilde dizayn edilmesi konularında yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

Bilgilendirmenin ardından Bakan Kurum ve Rektör Budak Eski Senato Salonu'nda EÜ Senato Üyeleri ve akademisyenlerle bir araya geldi. Cumhurbaşkanın ve Bakanlığın gösterdiği destekten dolayı memnuniyetini dile getiren Rektör Budak, üniversitenin fiziki ve alt yapısının değişim- dönüşümü ile ilgili yapılan çalışmaları Bakan Kurum'a arz etti. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'u Ege Üniversitesinde ağırlamaktan dolayı memnuniyet duyduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Budak, "Ege Üniversitesi Türkiye'nin en köklü üniversitelerinden birisidir. 2019 yılında YÖK nezdinde araştırma üniversitesi olma yolunda inanılmaz bir akademik performans içerisindeyiz. Son 1 yılda en fazla TÜBİTAK projesi yapan ve en fazla bütçe alan üniversiteyiz. Tıp alanında akademik performansta Türkiye birincisiyiz. Organ nakli için Avrupa'dan hastalar üniversitemize geliyor. Ege Üniversitesini tercih ediyorlar. Akademik performansın yanı sıra Sağlık Bilimlerinde de tüm Türkiye'ye hizmet veriyoruz. Çok güzel gelişmelere imza atıyoruz. Ancak bazı sıkıntılarımız var. Binalarımızın çok eski. Bir taraftan da deprem bölgesiyiz. Tüm birimlerimizle fiziki yenilenmeye ihtiyaç duyuyoruz. Özellikle hastane bölgemizdeki altyapı sorunu nedeniyle yağışlı havalarda sıkıntı yaşıyoruz. Bunların tespiti ve altyapının yenilenmesi adına çalışmalar var. Bu anlamda Cumhurbaşkanımızın ve Bakanımızın bize verdiği desteklerden dolayı teşekkür ediyoruz. Devletimizle el ele yapacağımız projelerle ile çok daha iyi yerlere gideceğimize inanıyorum. Bu anlamda Bakanlığımız ile de protokol çalışmalarımız devam ediyor. Ege Üniversitesi olarak kendimizi yenilemek ve 'Dünya Üniversitesi' olmak istiyoruz. Dünya üniversiteleri arasındaki sıralamamızı 800'lerden 600'lere çıkardık” dedi.

Eski Senato Salonu'nda yapılan görüşmenin ardından Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, Bakan Kurum'a Ege Üniversitesi Ana Kampüs ve Hastane Yerleşkesini gezdirerek, hayata geçirilen "Yaya Öncelikli Yeşil Kampüs”

projesi kapsamında gerçekleştirilen rekreasyon ve peyzaj çalışmaları hakkında bilgi verdi.
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER