SİTE SAĞ REKLAM ALANI

EMEKLİ-SEN EMEKÇİLERİN SORUNLARINI TARTIŞTI

DİSK Tüm Emekliler Sendikası Aliağa Şubesi ‘Günümüzde Emekçinin ve Emeklinin Sorunu' konulu söyleşi düzenledi.

02 Şubat 2019 11:21 aliaga 500
EMEKLİ-SEN EMEKÇİLERİN SORUNLARINI TARTIŞTI
DİSK Tüm Emekliler Sendikası Aliağa Şubesi 'Günümüzde Emekçinin ve Emeklinin Sorunu' konulu bir söyleşi gerçekleştirdi. Petrol İş Aliağa Şubesi Necmettin Giritlioğlu Konferans Salonu'nda düzenlenen söyleşiye DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Tüm Emekliler Sendikası Genel Başkanı Veli Beysülen ve Petrol İş Sendikası Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay konuşmacı olarak katıldı. Katılımcılar arasında Emek ve Demorasi Platformu bileşenlerinin yanı sıra Petrol-İş PETKİM ve TÜPRAŞ İşyeri temsilcileri, CHP Aliağa İlçe Başkanı Gülsen Cirit ve yönetimi, İYİ Parti Aliağa İlçe Başkanı Yavuz Adar, CHP Aliağa Belediye Başkan Adayı Özcan Durmaz da vardı. Söyleşinin moderatörlüğünü DİSK Tüm Emekliler Sendikası Aliağa Şube Başkanı Sabahattin Yeşiltepe yaptı.
"2018 yılında örgütlenme  sayısında düşüş yaşandı”
İlk konuşmacı olarak söz alan Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay Türkiye'nin son yirmi yılında çalışan ve örgütlü işçi sayısını paylaştı. Oktay ayrıca 2018 yılında sendikalaşma oranının düşüklüğünden bahsederken, kapitalizmin gelişmesiyle birlikte siyasi iktidarların yandaş sermaye, medya ve sendikaları oluşturduklarını Türkiye'de ki sendikaların %85'nin mevcut iktidara biat eder pozisyona geldiğini vurguladı. Önümüzde bir yerel seçim olduğunu da hatırlatan Ahmet Oktay bu seçimlerde emekçilerin kendisinden yana bir tavır alan adayları desteklemesi gerektiğinin de altını çizdi. 
"Emekliler kayıt dışı ek iş yapıyor”
DİSK Tüm Emekliler Sendikası Genel Başkanı Veli Beysülen ise emeklilerin örgütlenmesinin zorluklarına dikkat çekti. Emeklilerin açlık sınırının altında aylık aldığını söyleyen Beysülen, " Emekliler çalışmak zorunda kalıyor. Bizim ülkemizde emekli gelire ihtiyaç duyduğu için çalışıyor.” dedi. Hükümetin emekliler üzerinde yürüttüğü politikaları eleştiren Beysülen  enflasyonla mücadelenin aslında kamu çalışanları ve emekçilere yapacakları zam oranını düşük belirlemek için yapıldığını vurguladı. 
"Her evde bir üniversite mezunu işsiz”
Son olarak söz alan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ise " Bugün Türkiye açısından konuşursak Türkiye belki de tarihinin en ciddi ekonomik krizlerinden bir tanesine girdiği ve bu ekonomik krizin yıkıcı sonuçlarının daha uzun yıllar bu ülkede emeğiyle geçinen nüfusun dörtte üçünü ciddi bir biçimde etkileyeceği bir ekonomik kriz içerisinde konuşuyoruz. Bu toprakların Cumhuriyet'ten de önce yüz yılı aşkın bir süredir, varolan demokratik sürecin, eksikli gedikli de olsa güçler ayrılığı ilkesinin ortadan kaldırıldığı baskıcı, otoriter, bir yönetim biçiminin, tek adam rejiminin inşa edilmeye çalışıldığı bir dönemde konuşuyoruz. Bugün Türkiye çok ciddi bir krizin içerisinde. Biz bu krizin sonuçlarını çok açık bir şekilde yaşıyoruz. Yüksek enflasyon, her şeyin pahalılaşmasıyla yaşıyoruz. Her birimizin gelirinin çok ciddi anlamda düşmesiyle yaşıyoruz. Artık her evde bir işsiz var. Üstelik her evde üniversiteli ve kadın işsiz var.” dedi.
Söyleşi soru cevap bölümünün ardından sona erdi. 

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER