SİTE SOL REKLAM ALANI
SİTE SAĞ REKLAM ALANI

EMEKLİLER'DEN ÇAĞRI "İKTİDAR BİZİ OYALAMAKTAN VAZGEÇSİN"

DİSK Emekli-Sen Aliağa Şubesi Emekliler Haftası nedeniyle bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

04 Temmuz 2018 16:00 aliaga 490
EMEKLİLER'DEN ÇAĞRI
Sendika binasında gerçekleştirilen açıklamada Şube Başkanı Sabahattin Yeşiltepe Türkiye'de Emeklilerin Durumu isimli raporu sundu.
Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Dairesi tarafından hazırlanan "Türkiye'de Emeklilerin Durumu” raporu, Emekli-Sen Aliağa Şubesi tarafından Emekliler Haftası nedeniyle düzenlenen basın toplantısında açıklandı. Basın açıklamasını okuyan Sendika Aliağa Şube  Başkanı Sabahattin Yeşiltepe emeklilerin yaşadıkları ekonomik sıkıntıları, emekli aylıklarının büyüme ve asgari ücret karşısındaki durumunu ve çalışan emeklileri ele aldığı araştırmanın sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı.
'ÜLKENİN KAYNAKLARI SERMAYEYE PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR'
Sendika binasında gerçekleştirilen açıklamada Yeşiltepe "28 Haziran 4 Temmuz tarihleri arasında kutlanan Emekliler Haftasında ülke yönetiminde söz sahibi kim olursa olsun, emeklilerle ilgili sorulan sorulara emeklilerin bu ülkenin kalkınmasına büyük emek verdiklerini, bu emeklerinin karşılığını fazlasıyla almaları gerektiğini dile getirirler. Yetkililer emeklilerin çok daha fazlasını hak ettiklerini dile getirmelerinin yanı sıra devletin kaynaklarının sınırlı olduğunu da ifade ederler. Ancak biz durumun böyle olmadığını, ülke kaynaklarının iktidar tarafından sermaye ile yandaşlarına peşkeş çekildiğini gayet iyi biliyoruz” dedi. 
DİSK-AR'ın yayınladığı raporu kamuoyu ile paylaşan Yeşiltepe, "16 yıldır ülkeyi tek başına yöneten ve emeklilerin hiçbir sorununa gerçekçi çözüm üretmeyen, AKP iktidarı hamasi nutuklarla emeklileri oyalamaya devam ediyor. İktidarı bu oyalama taktiğini terk etmeye ve sorunlarımızın çözümü için emekli sendikaları ile masaya oturmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.
DİSK-AR'IN RAPORUNDAN ÖNEMLİ BAŞLIKLAR
• Ülkemizdeki emeklilerin yüzde 71'i 56 ve daha yukarı yaştadır. Bu durum Türkiye'nin genç emekliler ülkesi olduğu yönünde yapılan propagandanın temelsiz olduğu göstermektedir. Emeklilik yaşının yükseltilmiş olması nedeniyle emeklilerin yaş ortalaması önümüzdeki yıllarda daha da yükselecektir.
• Emeklilik yaşının yükselmesi ve yıl ve prim gün sayısını tamamlayanların yaş koşuluna takılması nedeniyle büyük mağduriyetler ortaya çıkmaktadır. Bu durumda olan emekliler kıdem tazminatlarını alıp işten ayrılmakta veya çıkarılmaktadır. Emeklilikte yaşa takılanlar emekliliğe kadar daha güvencesiz ve düşük ücretli işlerde çalışmaktadır. Emeklilikte yaşa takılanlar sorununun çözülmesi ve bu mağduriyetin giderilmesi gerekiyor.
• Çalışan ve iş arayan emekli sayısı hızla tırmanmaktadır. 2003 yılında 1,5 milyon olan çalışan ve iş arayan emekli sayısı 2017 itibariyle 4 milyonu aşmıştır. Çalışan ve iş arayan emeklilerin sayısının giderek artmasının temel nedeni emekli aylıklarının insanca yaşamaya yetecek seviyede olmaması ve giderek düşmesidir.
• Emeklileri yaşadığı bir diğer önemli sorun aynı koşulları yerine getirerek emekli olanların sırf farklı dönemlerde emekli olmaları nedeniyle emekli aylıklarındaki büyük farklılıklardır. Aynı hizmet yılı ve prim gün sayısı ile emekli olanlar arasında emekli aylıkları açısından büyük uçurum söz konusu olmaktadır.
• 5510 sayılı yasa ile emekli aylıklarının hesaplanma ve artırılma yönteminin değiştirilmesi nedeniyle emekli aylıkları giderek düşmektedir. Bilindiği gibi 5510 sayılı yasa ile emekli aylıkları güncelleme katsayısı değiştirildi ve daha önce milli gelir artışının yüzde 100'ü hesaba katılırken artık yüzde 30'u dikkate alınmaya başlandı.
• Emekli aylıklarının güncellenmesinde milli gelirin tamamını hesaba katılmasından vazgeçilmesi ve sadece yüzde 30'unun hesaba katılması nedeniyle emekli aylıkları milli gelire göre yüzde 34 geriledi.  Emeklilerin bu ülkenin vatandaşı değilmiş gibi büyümeden pay alamıyorlar. Örneğin ekonomi 2017'de yüzde 7,4 büyüdü diye açıklandı. Bunun emeklilerin ilk aylık hesaplamasına yansıması 2,2 olacak. Böyle adaletsizlik olur mu?
• Emekli aylıklarının ilk hesaplanmasında milli gelirin sadece yüzde 30'u hesaba katılırken, artırılması sırasında hiç dikkate alınmıyor. Örneğin 2017'deki 7,4'lük büyüme emekli aylık artışlarına yansımayacak. Bu kabul edilebilir bir durum değil.
• Emekli aylıklarının bir diğer önemli unsuru olan aylık bağlama oranları da değiştirildi. Emekli aylıklarının alt sınırı ortalama aylık kazancın yüzde 35 ile 40'ı olarak saptandı. Bu durum ortalama emekli aylıklarının asgari ücretin yüzde 35-40'ına kadar gerileyeceği anlamına geliyor. Nitekim ortama emekli aylıkları asgari ücrete göre önemli gerilemeler kaydetti. 2002 yılında ortalama emekli aylıkları asgari cüretin yüzde 32 üstünde iken 2017'de asgari ücretin yüzde 6 altına geriledi. Emekli aylıkları asgari ücret karşısında yüzde 28 geriledi.
• Emeklilerin hak sahiplerine bağlanan aylıkların alt sınırları içler acısı durumdadır. Raporumuzda da görüleceği üzere hak sahiplerine bağlanacak aylıkların alt sınırı 2018 için 225 TL'ye kadar gerilemektedir.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER