SİTE SAĞ REKLAM ALANI

EMEP "TÜPRAŞ İŞÇİLERİNİN TALEPLERİ KARŞILANMALIDIR"

Bölgesel yerel gazete haberleri, köşe yazıları, son dakika haberleri, Türkiye ve Ege gündemi, İzmir, İzmir bölgesinin en köklü internet gazetesi Poyraz Gazetesi.

13 Mayıs 2019 12:37 aliaga 604
EMEP
TÜPRAŞ işçilerinin 4 ay önce başlayan Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinin tıkanmasının ardından işçilerin eylemlerine destek veren Emek Partisi İzmir İl Yönetimi  "TÜPRAŞ işçilerinin talepleri karşılanmalıdır” dedi. 

Emek Partisi İzmir İl yönetim kurulu adına basına bir açıklama yapan İl Başkanı Emine Uyar "Koç Holding Yönetimi, TÜPRAŞ'ın rafinaj kapasitesi ve yarattığı katma değerle Türkiye'nin en büyük sanayi şirketi olduğunu ifade edip bununla övünürken, bu yüksek riskli işyerinde uzun saatler boyu çalışarak bu değerleri yaratan işçilerinin taleplerine ise kulak tıkıyor. Aliağa, İzmit, Kırıkkale ve Batman rafinerilerinde çalışan 4 bin 300 TÜPRAŞ işçisi, patronun sözleşme süresini 3 yıllık yapmak, vardiya sistemini değiştirmek, esnek çalışma yöntemlerini sınırsız biçimde uygulamaya sokmak, bugüne kadar kazanmış oldukları hakları gasp etmek istemesi yüzünden eylemde.” diye konuştu. 

"TÜPRAŞ İŞÇİSİ KAZANIRSA TÜM İŞÇİLER KAZANIR”

İşçilerin talepleri arasında ekonomik krizin ücretlerinde ve alım güçlerinde yarattığı erimelerin telafi edilmesi ve taşeron firmalara verilen iş izinleri dolayısı ile kendilerinin ve iş arkadaşlarının hayatını tehlikeye atacak düzenlemelerin son bulması olduğunu ifade eden EMEP İl Başkanı Uyar "Bu iş izinleri ile TÜPRAŞ'ta çalışan bir taşeron şirketin 4 işçisi, iki yıl önce bakım çalışması yaptıkları tankta meydana gelen patlamada yaşamını yitirmişti. İş kolundaki grev yasağından güç alarak işçilerin her türlü talebine kulak tıkayan, uzun çalışma süreleri ile esnek çalışmayı dayatan TÜPRAŞ patronu, kârlarını ise arttırmaya devam ediyor. TÜPRAŞ işçilerinin, TÜPRAŞ'ın kuruluşundan bu yana kazanmış oldukları haklarını vermemek için başlattığı eylemler bugün artık kritik bir aşamaya girmiş durumda. Yaklaşık 15 gün sonra TÜPRAŞ işçilerinin kaderi, antidemokratik bir kurum olan Yüksek Hakem Kurulu'na teslim edilecek.” diyerek süreci özetledi. 

TÜPRAŞ işçilerinin mücadelesiyle dayanışma çağrısında bulunan Emek Partisi İzmir İl Başkanı Emine Uyar "Bu mücadele 4 bin 300 TÜPRAŞ işçisi ve 35 bin dolayındaki petro-kimya işçisi başta olmak üzere aslında tüm işçi ve emekçilerin mücadelesidir aynı zamanda. Liradaki değer kaybı, temel ihtiyaçlardaki gerçek enflasyonun yüzde 40-50'lerde olması gibi gerçeklikler de göz önüne alındığında bugün TÜPRAŞ işçilerinin verdiği mücadele aynı zamanda krizin yükünü ödememe mücadelesidir. Bu mücadeleye hep birlikte omuz verelim. Onların yalnız olmadığını gösterelim. Emek Partisi olarak TÜPRAŞ işçilerinin mücadelesinin yanındayız.” dedi. 

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER