SİTE SAĞ REKLAM ALANI

ENFLASYON FARKI YANSITILSIN

Genel-iş, belediye şirketi işçilerinin hak gasplarının giderilmesini talep etti.

14 Ocak 2019 15:26 aliaga 322
ENFLASYON FARKI YANSITILSIN
Genel-İş Aliağa Temsilciliği taşerondan belediye şirketlerine geçirilen ve %4 oranında zam artışı ile çalışan işçilerin maaşlarına enflasyon oranının yansıtılmasına dair topladıkları imzaları Aile, Çalışma ve Sosyal  Hizmetler Bakanlığı'na gönderdi.
696 ve 375 sayılı KHK ile taşerondan Belediye şirketlerinin kadrolarına geçirilen Belediye işçilerinin Yüksek Hakem Kurulunca belirlenen yüzde dörtlük maaş zammının  geçimlerini sağlamadığını, işçilerin maaşlarına enflasyon farkının yansıtılması gerektiğini dile getirdi. 
"Ücret farkları verilmeli”
PTT Aliağa Şubesi önünde Aliağa Belediyesi işçileri ve Genel İş Sendikası Aliağa Belediyesi İşyeri Temsilcileri ve Şube Yönetimi ile birlikte gerçekleştirilen basın açıklamasını okuyan Genel İş İzmir 5 No'lu Şube Başkanı Ali Haydar Kara "İşçilerin özgür toplu sözleşme hakkı 696 sayılı KHK ile Türkiye'de Yüksek Hakem Kurulu tarafından süresi en son imzalanan TİS'e mahkum edilmiş olmaları bir yana 2019 yılı içinde belirlenmiş olan asgari geçim indirimi dahil 2.020 TL tutarındaki asgari ücret farkının yansıtılmayacağı belirsizliği halen devam etmektedir.” dedi
Belediye Şirketleri ve Merkezi İdarelerde, asgari ücretin yüzdelik fazlasına göre ücret alan işçilerin daha fazla hak gasbına uğradığının altını çizen Ali Haydar Kara "Taşeronda iken verilen asgari ücret farkları bugün sözde kadro dedikleri ucube sistemde çalıştıkları için verilmeyecek ve hak mahrumiyetleri de çığ gibi büyüyecektir.” diye konuştu. 
Asgari ücret ile yaşam mücadelesi veren işçilerde verginin tamamen kaldırılması gerektiğini belirten Genel İş Sendikası 5 No'lu Şube Başkanı Ali Haydar Kara "Merkezi idareler ve belediye şirketlerine geçişleri yapılan milyonlarca emekçinin ücretleri Ocak ayından itibaren güncellenerek asgari ücrete yapılan %26'lık ücret zamlarının yansıtılarak ödenmelidir. Yine bu işçilerin İlave Tediye Hakları geriye dönük ödenmeli ve Taşeron Şirket Çalışanları  Kamu İşçisi olarak istihdam edilmelidir.” dedi. 
Açıklamanın ardından sendika yöneticileri topladıkları imzaları Aile, Çalışma ve Sosyal  Hizmetler Bakanlığı'na gönderdi.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER