SİTE SAĞ REKLAM ALANI

Esnaflarda poşet 10 kuruş olsun

Başkan Serdar Berk'ten poşet önerisi: "Esnaflarda poşet 10 kuruş olsun"

20 Kasım 2018 10:50 aliaga 277
Esnaflarda poşet 10 kuruş olsun
Aliağa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı  Serdar Berk, gelecek yıldan itibaren poşetlerin tüm satış noktalarından ücretli olarak temin edilecek olmasına ilişkin verilmesini öngören yasa teklifini olumlu bulduğunu esnaf ve sanatkar için pozitif ayrımcılık yapılmasını  dile getirdi.

İnsanların alışveriş merkezlerinden ihtiyaçlarından daha fazla poşet aldığını, bunun hem israfa hem de çevre kirliliğine sebebiyet verdiğini  söyleyen  Başkan Serdar Berk  "Çevremize bakıyoruz yollar, dere yatakları, çöp tenekeleri poşet atıklarıyla dolu. Naylon poşetler parayla satılırsa bunun bir ölçüde önüne geçilebilir. Bir poşetin 25 kuruş olması öngörülüyor.25 kuruş da esnaf için yüksek bir ücret. Esnafa poşette pozitif ayrımcılık yapılması, zincir marketlerde fiyat 25 kuruş olsa bile esnafta 10 kuruşta kalması gerektiğini   düşünüyoruz "dedi

"Kese kağıdı ve File Yaygınlaşmalı "

Gelecek kuşaklara yaşanabilir bir çevre bırakmak ve sağlıklı yaşamak için alışverişlerde kese kağıdı, file ve bez poşet kullanma alışkanlığının tekrar kazanılması gerektiğini vurgulayan Başkan Serdar Berk "Eskiden poşet yerine, tamamen doğal olan kese kağıtları, file kullanılırdı. Pazara hasırdan örülmüş zembille giderdik.Bu sayede insanların yedikleri de içtikleri de sağlıklı kalmaktaydı. Poşetlerin kullanımı çevreye zarar verdiği gibi insanlarımızın sağlığına da zarar vermektedir.Plastikten üretilen ve yaşantımızın her anında kullandığımız sentetik ürünler sağlığımızı, daha sonra da doğayı ve çevremizi tehdit ediyor.Naylonun ham maddesini dövizle ithal ediyoruz. Çok ucuza mal edilen bu poşetler, kalitesine göre gerek kullanım anında gerekse bozulma anında, çevreye ve besinler üzerine yapısındaki kimyasallar sayesinde ciddi etkilere sahip. Ortalama 15 dakika kullandığımız bir naylon poşetin doğada tümüyle yok olması için bin yıl gerekir” diye söyledi

"Teşvik Edilmeli "

İsrafa yol açmaması ve çevre dostu olması nedeniyle file ve kese kâğıdı kullanımının devletçe teşvik edilmesi gerektiğinin de altını çizen Serdar Berk  "Vatandaşlarımızı el birliğiyle poşet kullanımından uzaklaştırmalıyız.uygulama başladıktan sonra file, bez torba gibi ürünler bir defaya mahsus olmak üzere işletmeler tarafından müşterilere hediye edilmeli.Oda olarak  bu konuda katkı sunmaya hazırız” diye konuştu.
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER