SİTE SAĞ REKLAM ALANI

GENEL İŞ İŞTEN ÇIKARMALARLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

Genel İş 5 Nolu Şube Yönetim Kurulu Aliağa Belediyesi'nde yaşanan işten çıkarmalar ve görev yeri değişiklikleriyle ilgili açıklama yaptı.

17 Mayıs 2019 11:44 aliaga 943
GENEL İŞ İŞTEN ÇIKARMALARLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI
Aliağa Belediyesi'nde önceki hafta gündeme gelen 200 kadar personelin asli kadrolarının bulunduğu alanlara gönderilerek görev yerlerinin değiştirilmesi ve üç işçinin işten çıkarılması üzerine bir açıklama yapan Genel-İş 5 nolu Şube Yönetim Kurulu "İşçi çıkarılmasının ise, hele hele bu Ramazan ayında kabul edilebilir hiçbir tarafı bulunmamaktadır… Belediyemizde ciddi mali sıkıntılar yaşandığı herkesçe bilinmekte ve yetkililerce de ifade edilmektedir. Ancak bu durumun sorumlusu kuşkusuz çalışan işçiler değildir.” dedi. 

Genel İş 5 Nolu Şube Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklama şöyle: 
"Örgütlü bulunduğumuz Aliağa Belediyesinde pazartesi gününden bu yana üyelerimiz ve sendikamız açısından kaygı verici gelişmeler yaşanmaktadır.
Önce, ağırlıklı olarak büro personelleri olmak üzere 200'e yakın işçi, Başkanlık genelgesiyle 'asıl  işkollarının bulunduğu müdürlüklere gönderilmiş olup, kendi rızaları dışında fiilen yerine getirmiş oldukları işyeri uygulaması durumundaki işlerinde esaslı değişiklik oluşturacak şekilde çalıştırılmaları yönünde bir karar alınmış ve uygulanmaya başlamıştır.
Salı günü ise, mesai saati bitiminde Temizlik İşlerinde çalışan üç arkadaşımızın iş akitleri hiçbir gerekçe ileri sürülmeden tek taraflı olarak işveren tarafından feshedilmiştir.
Bütün bu hususlarla ilgili şube başkanı, yönetim kurulu üyeleri ve sendika temsilcilerimizle birlikte, Başkan yardımcıları nezdinde idareyle bugüne kadar yapmış olduğumuz görüşmelerde, gelişmeler sonucu üyelerimizin yaşadığı mağduriyetler dile getirilmiş, yapılacak düzenlemelerin yürürlükte bulunan kanunlar ve toplu iş sözleşmelerine uygun olması noktasında görüşlerimiz belgeleriyle birlikte iletilmiştir. Halen daha bu görüşmelerimiz devam etmektedir.
İşçilerin görevlerinde değişiklik ancak çalışma koşullarında bir benzerlik olmasıyla mümkündür. Çalışma koşullarındaki esaslı bir değişiklik konusunda 4857 Sayılı İş Kanununun 22. Maddesinde "İşveren, iş sözleşmesiyle veya iş sözleşmesinin eki niteliğindeki personel yönetmeliği ve benzeri kaynaklar ya da İŞYERİ UYGULAMASIYLA OLUŞAN ÇALIŞMA KOŞULLARINDA esaslı bir değişikliği ancak durumu işçiye yazılı olarak bildirmek suretiyle yapabilir. Bu şekle uygun olarak yapılmayan ve İŞÇİ TARAFINDAN 6 İŞGÜNÜ İÇİNDE YAZILI OLARAK KABUL EDİLMEYEN değişiklikler işçiyi bağlamaz.” denmektedir.
Burada açıkça belirtildiği üzere; 'asıl iş'ten kastedilen uzunca bir süredir işçi tarafından yerine getirilen ve işyeri uygulamasına dönüşen iştir ve burada esaslı bir değişiklik ancak işçinin rızası ile mümkün olabilmektedir.  İşe girdikleri günden bu yana büro vb işlerde çalışan özellikle kadın arkadaşlarımızın hiçbir iş güvenliği eğitimi ve tedbiri alınmadan yazılı bir görevlendirme yapılmadan temizlik, park bahçe ve bayındırlık işlerinde çalıştırılmaya zorlanması yukarıda belirtildiği üzere başta İş Kanunu ve 6331 Sayılı İş Sağlığı ve İş Güvenliği yasaları olmak üzere kanunlara aykırıdır.
İşçi çıkarılmasının ise, hele hele bu Ramazan ayında kabul edilebilir hiçbir tarafı bulunmamaktadır.. Belediyemizde ciddi mali sıkıntılar yaşandığı herkesçe bilinmekte ve yetkililerce de ifade edilmektedir. Ancak bu durumun sorumlusu kuşkusuz çalışan işçiler değildir. Eğer arkadaşlarımız ekonomik sıkıntılar nedeniyle işten çıkarıldılar ise, bunun çerçevesi usul ve esasları da kanunlarda ve Yargıtay kararlarında çizilmiştir. İşten atılanlar bu arkadaşlarımız 10 yıldan fazla bir süredir Belediyemize hizmet etmekte, yaşadığımız bu kentin sokak ve caddelerinin temizlenmesinde alın terlerini dökmüşlerdir. Bu arkadaşlarımıza yapılan haksız muameleden bir an önce geri dönülmelidir. 
Sendikamız, işyerinin geleceği, sorunlarının çözümü ve huzurlu bir çalışma ortamının sağlanması konusunda her türlü diyaloğa ve desteğe hazırdır. Ancak, üyelerimizin mağdur edecek, onların aile yaşamlarını olumsuz etkileyecek ve kanunlardan ve yürürlükteki toplu iş sözleşmelerinden doğan haklarına halel getirebilecek her türlü uygulamanın da karşısında olacağımızı tüm kamuoyuna saygıyla duyururuz.
Belediye yönetimiyle sürdürdüğümüz görüşmeler doğrultusunda kamuoyu tekrar bilgilendirilecektir.” 

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER