GREV KHK İLE SONLANDI

İZBAN'a bağlı işyerlerinde 10 Aralık'ta başlayan grev, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararla 60 gün ertelendi.

08 Ocak 2019 13:05 aliaga 12518
GREV KHK İLE SONLANDI
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla yayınlanan metinde, "İZBAN'a bağlı iş yerlerinde Türkiye Demiryolu İşçileri Sendikası tarafından uygulanmakta olan grevin "şehir içi toplu taşıma hizmetlerini bozucu nitelikte görüldüğünden 60 gün süreyle ertelenmesine, 6356 Sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu'nun 63. maddesi gereğince karar verilmiştir" denildi.
İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TCDD'nin ortak kuruluşu olan İzmir Banliyo Ağı'nda (İZBAN) otuzuncu gününe girecek grevle ilgili dün gece yeni bir gelişme yaşandı. Türk İş'e bağlı Demiryol İş Sendikası'na üye İZBAN işçileri tarafından sürdürülen grev Resmi Gazete'de yayınlanan Cumhurbaşkanı kararı ile ertelendi.

Seferler düzenlemelerin ardından başlayacak

İZBAN Yönetimi basına ve kamuoyuna yaptığı açıklamada "Demiryol-İş Sendikası tarafından 30 gündür sürdürülen grev, 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu'nun 63. maddesi gereğince, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 60 gün süreyle ertelenmiştir.” diyerek seferlerin en kısa sürede başlayacağını duyurdu. 

60 gün sonra ne olacak?

Grevin  Bakanlar Kurulu tarafından ertelenmesinin ardından 60 günün sonunda greve tekrar aşlanması yasal olarak mümkün değil. Kanuna göre Bakanlar Kurulu tarafından 60 gün süreyle ertelenen grevlerde tarafların 60 gün içinde anlaşamaması halinde toplu iş sözleşmesi Yüksek Hakem Kurulu tarafından sonuçlandırılacak. Bu yapılmazsa sendikanın toplu iş sözleşme yetkisi düşecek. 

İşçiler ne istiyordu?

10 Aralık'ta başlayan ve 343 işçinin katılımı ile devam eden İZBAN grevinde işçilerin talepleri  çıplak maaşlarına yüzde 28 zam, ikramiyelerinin 112 güne, sosyal haklarında artış ve sürüş, vardiya tazminatlarının toplu sözleşmelerine girmesiydi. 

Aliağalı sendikacılardan açıklama

30. gününe yaklaşan İZBAN işçilerinin grevinin Cumhurbaşkanlığı imzası ile ertelenmesinin ardından açıklamalarda bulunan Aliağalı sendikacılar işçilerin yanında olduklarını dile getirdi. 

Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay "Emekçilerin bu hak mücadelesini (grevlerini) yasaklayan zihniyeti bir kez daha şiddetle kınıyorum. Bu yapılan tamamıyla emek düşmanlığıdır. Ama ne demişti; "Biz geldik grevler ortadan kalktı.” Yaşasın izban işçisinin onurlu mücadelesi. İzban işçisi yalnız değildir.” dedi. 

Eğitim Sen Aliağa Temsilcisi Alp Kuyumcu "Bugün İzban işçilerinin grevinin 60 gün süreyle ertelendiği bilgisini aldık. Akp iktidarı son dönemde hemen hemen bütün grevleri daha başlamadan bitiren tutumunu nihayet İzmir içinde gösterdi. Süreç artık 60 gün içinde sonuçlandırılırsa bitecek. Yok olmazsa Yüksek Hakem Kurulu adındaki 'demokratik' kurum son kararı vererek, toplu sözleşmeyi bağıtlayacak. Biz İzmir'in, başta belediyesi olmak üzere, işçilerin hak arama, grev, daha iyi çalışma  şartları ve daha insani ücret talebine yeterli destek vermediğine üzülerek şahit olduk.” şeklinde konuştu.

Genel-İş İzmir 5 nolu Şube Yönetim Kurulu Üyesi Sinan Uğur "Bu kararı talep edenler ve altına imza atanlar işçi düşmanları olarak tarihe geçeceklerdir. İzban işçilerinin taleplerini karşılamak yerine gerçeği saptıran açıklamalarıyla İzmir halkını grevcilere karşı kışkırtanlar yasakçı politikalarla işbirliği halinde şimdilik amaçlarına ulaştılar. Ama  her yönüyle öğretici olan bu süreç daha bitmedi. Sonunda kazanan yine mücadele eden işçiler olacak.” dedi.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER