SİTE SAĞ REKLAM ALANI

HALKIN GÜNDEMİ GEÇİM DERDİ

CHP Aliağa Belediye başkan Aday Adayı Ümit Devran; " Halkın gündemi; seçim değil, geçim derdi" dedi.

17 Aralık 2018 11:59 aliaga 400
HALKIN GÜNDEMİ GEÇİM DERDİ
Alan çalışmalarını sürdüren CHP Aliağa Belediye Başkan Aday Adayı Ümit Devran; halkın gündeminin seçimden çok geçim derdi olduğunu söyledi. Aliağalı hemşerileri ve esnafla sık sık biraraya geldiğini belirten Devran; " Evet, bir yerel yönetim seçimine hazırlanıyoruz. Buna yönelik hummalı bir çalışma yürütüyoruz. Ama, gittiğim her yerde görüyorum ki; halkın gündeminde seçimden çok geçim derdi var. Asgari ücret tartışmaları, konkordato ilan eden şirket sayıları, esnafın da vatandaşlarımızın da önceliğinde. Hak vermemek mümkün değil. Yoksulluk sınırı 6 bin 300 TL; eğer hedeflenen olursa asgari ücret 2 bin 338 TL olacak. Yani, yoksulluk sınırının sadece üçte birine yakın. Yaptığımız görüşmelerde; sosyal demokrat belediyeciliğin yerel çözümler üretebileceğini anlatıyoruz elbette. Ama; İnsanlarımız mutsuz ve umutsuz." diye konuştu.

İlk koşul kalkınma

Aliağa için yapmak istediklerini anlattığı her platformda karşısına ekonomik krizin çıktığını belirten CHP Belediye Başkan Aday Adayı Ümit Devran sözlerini şöyle sürdürdü; " İnsanların, aslında hepimizin gündemi bu. Çünkü, refahın ilk koşulu ekonomik olarak kalkınabilmek. Pazarına giderken bozuk parasını tek tek sayan bir noktada dar gelirli. Esnaf, siftah yapmadan kepenk kapatıyor ya da tamamen işini sonlandırıyor. Borcunu ödeyemeyeceğini açıklayan şirket sayısı sadece İzmir'de yüze yakın. BOTAŞ elektrik şirketlerine indirim uygulayacağını açıklıyor ama vatandaş ve esnaf için tık yok. Son bir yılda elektrik ve doğal gaz zamları kara kara düşündürüyor zaten. Aliağa'da girdiğim kahvehanelerde, esnafın dükkanında, evlerde konuşulanların ana başlığı bu. 4 kişilik bir ailenin gıda masrafı yaklaşık 2 bin TL olarak açıklanırken ki bunun içinde su, elektrik, kira, doğal gaz ve diğer insani giderler yok. Gündemin geçim sıkıntısı olmasını anlamak hiç zor değil. Üretim ekonomisini tarihe gömen politikalar, halkı karanlık bir tünelin ortasında bıraktı. Bize düşen ise; yerel yönetimleri halkçı ve kalkınma temelli bir zeminde ele almak. Halkı buna ikna ederek, onlarla birlikte yerel çözümler üretmek."

Yerel kurtuluş reçetesi...

"Belediyelerin halka vermekle yükümlü olduğu hizmetlerin yanı sıra kakınma temelli, istihdam artıran üretim projelerini hayata geçirmek, kentlerin cazibesini artırarak, halkın geçim sıkıntısına da çözüm üretmek durumundadır." diye konuşan CHP Aliağa Belediye Başkan Aday Adayı Ümit Devran; açıklamasına şu ifadelerle devam etti; " Aliağa; büyük bir sanayi kenti, nüfumuzun ise büyük bölümü, çalışanlar, yani emekçi kesim oluşturuyor. Ağır koşullarda çalışıyorlar. İş güvenliğinden, sağlığına pek çok sorunları var. Bir yerel yönetim, ekonomik krizlerin yaratıcısı değildir elbette ama açtığı yaraları saracak adımlar atmayı da bilmelidir. Şaşalı işlerle, temizlik, park bahçeyle sınırınlı değil hizmet alanımız. İşçimizin sanayici ile arasındaki soruna, sanayicinin belediye ile arasındaki soruna kadar her konu bir belediye başkanını ilgilendirir. Dolayısı ile; yerelde istihdam yaratacak, yerel üretimi teşvik edecek projeler hayata geçirmeliyiz. Aliağa'da bunu yapmak hiç zor edğil. Çünkü, oldukça güçlü dinamikleri var. Ne yapılması gerektiğini biliyoruz ve hazırız."
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER