SİTE SAĞ REKLAM ALANI

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İÇİN BİRLİKTE HAREKET ETMELİYİZ

Aliağa'da kurulan İSGARD işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda ilçede arşivlendirme, bilgilendirme faaliyetleri ve iş kazalarına önlem alınması için çalışıyor

08 Mart 2019 12:03 aliaga 351
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İÇİN BİRLİKTE HAREKET ETMELİYİZ
İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Araştırma Derneği yönetim kurulu üyeleri Mutlu Baykal ve Ünal Kebeli'yle derneklerinin kuruluş amaçlarını, Aliağa'da yürüttükleri faaliyetleri konuştuk.

İş kazalarının neredeyse olağan hale geldiği Aliağa'da işçi sağlığı ve iş güvenliği farkındalığını her alanda yaratmak için kurulan İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Araştırma Derneği, bu konuda arşivleme, bilgilendirme ve önlem almaya yönelik çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Aliağa'da yaşanan iş kazalarının, işçi ölümlerinin neredeyse hiç yankı bulmadığını ve bunların bir istatistiğinin tutulmadığını belirten İSGARD Başkanı Mutlu Baykal "Aliağa gibi ağır sanayinin yer aldığı ve farklı riskler içeren iş kollarının bir arada olduğu bölgede, İş Sağlığı ve Güvenliği alanında çalışan İş güvenliği uzmanlarının mesleki bilgi ve becerilerini artırmak, çeşitli sanayi kollarında ve farklı sektörlerde çalışan iş güvenliği uzmanlarının birbirleri ile bilgi alışverişini sağlamasına yönelik bir platform oluşturmak, toplumun, işverenlerin, kamu kurum ve kuruluşlarının, çalışanların iş güvenliği anlamında ihtiyaç duydukları konularda destek sağlamak ve rehberlik etmek, iş güvenliği ile ilgili farkındalığı ve bilinci artırmak, iş sağlığı ve güvenliği alanının tüm taraflarına projeler üretmek, Aliağa bölgesinde meydana gelen iş kazaları ile ilgili araştırmalar yaparak araştırma raporları hazırlamak, eğitim faaliyetleri düzenlemek, sektör ve bölge bazlı ihtiyaç duyulan sorunlu alanlara ilişkin kongre, sempozyum, panel gibi etkinlikler düzenlemek için derneğimizi kurduk” diye konuştu.

İŞ GÜVENLİĞİ BİLİNCİ KÜÇÜK YAŞTA OLUŞTURULMALI

İş kazalarının yalnızca iş yerlerinde gerçekleşmediğine değinen Baykal "Okulda bir çocuk bile bir kaza geçirse biz bunu önemsiyoruz. Ev içinde emek veren kadınlardan, okullara yaşamın her alanında yaşayan insanların iş güvenliğinin farkına varmaları için çalışıyoruz. Bu eğitim, farkındalık küçük yaşlarda verilirse toplumda bu konuda bir bilinç oluşturulursa o zaman iş kazalarının önlenmesi yönünde adım atılmasının kaçınılmaz hale geleceğini düşünüyoruz. İş güvenliği kültürünün oluşturulması gerekiyor. Bu eğitim işe girilmeden önce verilecek bir eğitim değil. İş güvenliği iş yerinde başlamaz. Devletin ilköğretimden başlayarak farklı seviyelerde bu eğitimi müfredata sokması gerekiyor.” dedi.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KÜTÜPHANESİ KURULACAK

Toplumun her kesimine yönelik eğitimler vereceklerinin altını çizen İSGARD Başkanı Mutlu Baykal "Eğitimlerimizin kimi işçilere yönelik kimi herkesi kapsayan eğitimler olacak. Aliağa'nın eksiklerine yönelik projeler belirledik. İş güvenliği uzmanları olarak bu konuda eğitim alırken en büyük sıkıntılarımızdan biri kaynak sıkıntısıydı. Bakanlığın verileri kısıtlı. Türkiye'de bir ilki yapalım, iş sağlığı güvenliği kütüphanesi oluşturalım diye düşündük. Yaklaşık altı aydır çeşitli alanlardan kaynak topluyoruz. Yakın süreçte gerçekleştireceğimiz proje ile Aliağa'da herkesin kullanımına açık iki farklı kütüphane projemiz hayata geçmiş olacak.” ifadelerinde bulundu.

HER İŞVERENİN İŞ GÜVENLİĞİ ANLAYIŞI FARKLI

Aliağa'da bütün iş kollarından farklı alanlarda çalışan iş güvenliği uzmanları ile birlikte hareket ettiklerine değinen Mutlu Baykal iş güvenliğinde hukuki boyutun da önemli olduğunu söyledi. Baykal "İşverenin devletten önce iş güvenliği konusunda bir bilince sahip olmalı. Kendisinin taahhütte bulunması gerekir. Yasalar asgari şartları söyler. Önemli olan işverenin bu yasalarında üzerinde bir anlayışa sahip olmasıdır. Aliağa bölgesinde her işveren aynı durumda değil. Her şirketin bu konuda mesleki anlamda bir notu var. Kimi işveren iş güvenliği konusunda gerekli çalışmaları yapıyor buna bir bütçe ayırıyor, kimi işveren ise iş güvenliğine kesinlikle inanmıyor, bu konuda hiçbir tedbiri almıyor, işçisine gerekli donanımı sağlamıyor ve eğitimini bile kağıt üzerinde gerçekleştiriyor. İşte bu konuda devletin yasalarıyla denetimlerini arttırması gerekiyor. Ama önemli olan iş yerinde SIFIR İŞ KAZASI politikasının yürütülmesidir. İş güvenliğinde işverenin tüm önlemleri almasının yanı sıra çevre koşullarının buna göre belirlenmesi, işçilerin gerekli bilince ulaşması, toplumun bu konuda farkındalığının arttırılması ve devletin denetleme ve yasa koyma mekanizmasını doğru olarak ilerletmesi ile gerçek bir güvenlik sağlanabilir.” dedi.

TAŞERON SİSTEMİ KALDIRILMALI

Taşeron çalışma sisteminin iş kazalarının önünü açan bir sistem olduğunu vurgulayan Mutlu Baykal "Türkiye'de asgari şartlar dahi sağlanabilmiş değil. Sadece kanun ile iş kazalarının ve meslek hastalıklarının önüne geçemezsiniz. Örneğin şu an 50 ve daha az işçi çalıştıran iş yerlerinde iş güvenliğiyle ilgili hiçbir yatırımları yok. Ayrıca kamuda iş güvenliği üzerine devletin bir politikası yok. Taşeron çalışma sistemi ve kuralsız çalışma anlayışı işçilerin örgütsüz olmasından kaynaklı iş güvenliğinin ihlal edilmesinin önünü açıyor. Kanun işçiye işten kaçınma hakkı veriyor. Ancak örgütsüz bir işçinin işverene karşı işten kaçınma hakkını kullanması mümkün değil çünkü işten çıkarılma tehdidiyle karşı karşıya. Türkiye'de taşeron işçilerden hangisi 'Ben işten kaçınma hakkımı kullanıyorum' diyebilir? Sendikalı işçi daha güçlüdür. Haklarını bilir ve buna göre hareket edebilir.” diye konuştu.

ALİAĞA'DA RİSK ANALİZLERİNİN YAPILMASI GEREKİYOR

İSGARD Başkan Yardımcısı Ünal Kebeli iş güvenliği uzmanlarının doğru bir karar verebilmesi için bağımsız bir şekilde çalışması gerektiğini vurgulayarak "Ben iş güvenliği uzmanı olarak işi durduğum zaman başıma bir şey gelmeyeceğini bilmem lazım. Çünkü ben işi durdurmazsam az sonra bir işçi kaza geçirecek. Aliağa'da risk analizinin çok ciddi bir şekilde yapılması gerekiyor. Aliağa'da tüm kurumların ciddi bir eğilim göstermesi gerekiyor. Yaklaşık iki aydır bir sürü kurum ve kuruluşlarla görüştük.

Bakanlıklarla toplantılar yaptık. Biz öncelikle makineyi ekipmanı kapitali korumaktan önce onu harekete geçiren, her sabah işin başına giden işçiyi korumakla başlamamız lazım. Meslek hastalıklarına maruz kalan işçi… Çok önemli ağır sanayi kuruluşlarının olduğu havzada tek tek analizlerin yapılması gerekiyor.” dedi.

İLK EĞİTİM 13 MART ÇARŞAMBA GÜNÜ

İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Araştırma Derneği olarak Aliağa'da yaşayan herkesi birlikte hareket etmeye çağıran Dernek Başkanı Mutlu Baykal 13 Mart Çarşamba günü saat: 20.00'da Aliağa Belediyesi Meclis Salonu'nda gerçekleştirecekleri "İSO 45001 iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemleri farkındalık eğitimi” vereceklerini, eğitime katılımın ücretsiz olduğunu duyurdu.
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER