SİTE SAĞ REKLAM ALANI

İSGARD'DAN İŞ KAZALARI İSTATİSTİĞİ

İSGARD Aliağa'da yaşanan ölümlü iş kazaları istatistiklerini açıkladı.

16 Mart 2019 15:31 aliaga 240
İSGARD'DAN İŞ KAZALARI İSTATİSTİĞİ
Aliağa'da kurulan İş Sağlığı ve Güvenliği Araştırma Derneği yaşanan iş kazaları istatistiklerini açıkladı. İSGARD'dan iş kazaları istatistiği 
İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Araştırma Derneği (İSGARD) Aliağa Bölgesi'nde son dokuz yıla ait ölümlü iş kazaları araştırma ve istatistiklerini Aliağa'daki basın mensuplarıyla paylaştı. İSGARD Aliağa'daki basın mensuplarıyla  kahvaltı etkinliği ile buluşarak Aliağa Bölgesi'nde son dokuz yıla ait ölümlü iş kazaları araştırma ve istatistiklerinin paylaştı. Kahvaltıya İSGARD Başkanı Mutlu Baykal, İSGARD yönetimi ve Aliağa'da çalışan basın mensupları katılım gösterdi. 
"ÖLÜMLÜ İŞ KAZALARI 8 YILDA 3 KAT ARTTI"
İSGAR Başkanı Mutlu Baykal, "Aliağa' da son dokuz yıl içerisinde ölümlerin en çok 2017 ve 2018 yıllarında olduğu görülmektedir. 2010 yılı ile 2018 yılı arasında ölümlü iş kazalarının 3 katı bir artış gösterdiği görülmüştür. Türkiye' de her yıl, nüfusa oranla her 100.000 kişide yaklaşık 2 kişi iş kazalarında ölürken, Aliağa' da her 100.000 kişide; 2015 yılında yaklaşık 5 kişi, 2016 yılında yaklaşık 7 kişi, 2017 yılında yaklaşık 13 kişi, 2018 yılında ise yaklaşık 12 kişinin iş kazalarında öldüğü görülmüştür. Aliağa'nın her 100.000 de iş kazasında ölenlerin sayısı Türkiye ortalamalarının çok üzerindedir" bilgisini verdi.
"YÜZDE 82'Sİ SENDİKASIZ"
9 yılda iş kazasında ölen çalışanların %32'sinin bir malzeme veya ekipman altında kalmak suretiyle ezilerek öldükleri, %24'ünün ise yüksekten düşmek suretiyle oluştuğunu aktaran Baykal, "Sektörlere göre değerlendirmek gerekirse; Aliağa' da ölümlü iş kazalarının %34 ile metal/demir çelik sektöründe, %22 ile Gemi geri dönüşüm sektöründe, %20 ile Kimya sanayisi izlemektedir. Bu oranları %16 ile inşaat/yol sektörü izlemektedir"  İfadelerini kullandı. Baykal, Aliağa'da iş kazaları sonucu son 9 yılda ölen çalışanların %82'si sendikasız çalışanlardan, %18'inin ise sendikalı çalışanlardan oluştuğunu aktardı.
"İŞ GÜVENLİĞİNİN TÜM TARAFLARINA GÖREV DÜŞÜYOR"
İş kazalarının yaşanmaması için iş güvenliğinin tüm taraflarına görevler düştüğünü vurgulayan Baykal, "Bakanlık, işverenler, çalışanlar, iş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimleri ile toplum unsurları (STK'lar, sendikalar) birlikte hareket ederse iş kazaları gerçek anlamda önlenecektir" dedi.  Konuşmasının sonunda Aile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İşverenler, çalışanlar, iş güvenliği uzmanları, sivil toplum kuruluşları ve sendikaların iş kazalarını önlemek konusunda önerilerini sıraladı

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER