SİTE SAĞ REKLAM ALANI

İZMİR İÇİN İTİRAZ ET

İZDEMİR Termik Santrali için hazırlanan ÇED raporunun, Karadeniz Bölgesi için hazırlanmış başka bir rapordan kopyala yapıştır olduğu ifade edildi.

19 Aralık 2018 14:53 aliaga 464
İZMİR İÇİN İTİRAZ ET
İZDEMİR Termik Santrali için hazırlanan ÇED raporunun Karadeniz Bölgesi için hazırlanmış başka bir rapordan kopyala yapıştır olduğu çevre mücadelesi yürüten sivil toplum kuruluşları tarafından ifade edildi.
İZDEMİR Termik Santrali için hazırlanan ÇED raporunun, Karadeniz Bölgesi için hazırlanmış bir rapordan kopyala yapıştır yöntemiyle hazırlandığı ortaya çıktı. Öte yandan santralin dördüncü ÇED dosyasına da çevresindeki zeytinlikler ve santralde kullanılacak radyoaktif maddeler gerekçe gösterilerek itirazda bulunuldu. Dördüncü kez onaylanan raporun 321. Sayfasında "Proje sahası olan İzmir İli, Aliağa İlçesi'nin içerisinde bulunduğu Karadeniz Bölgesi'nde toprak pH'ı genellikle 7-8 arasında değişiklik göstermekte olup, Türkiye topraklarında bölgelere göre pH dağılımı Tablo V.2.19.1'de verilmiştir" ifadeleri yer alıyor.
350.org ekibi raporda yanlış bilgilerin yer aldığını ifade ettiği açıklamasında "İnceleme Denetleme Komisyonu (İDK) tarafından uygun bulunup nihai kabul edilen İzdemir Termik Santrali ÇED raporunda bir çok eksik ve yanlış bilgi göze çarpıyor. İtiraz etmek için son tarih 20 Aralık.” dedi. 
Rapora itiraz sunmak için  https://350turkiye.org/aliaga-icin-iklim-icin-itiraz-et/ adresinden örnek dilekçe edinilebileceğini duyuran ekip "Aliağa'da ve dünyanın dört bir yanında yerellerde devam eden fosil yakıt mücadeleleri gün geçtikçe daha önemli hale geliyor. Küresel ısınmayı, bilim insanlarının tehlikeli sınır olarak addedikleri 1,5 Santigrat dereceyle sınırlandırmak için 12 sene gibi kısa bir süremiz kalmış durumda. Bu sebeple, adımlarımızı hızlandırmamız ve fosil yakıtlara karşı geleceğimiz için her fırsatta sesimizi yükseltmemiz elzem. Arzuladığımız değişim tepeden değil, Aliağa'dan, Yatağan'dan, Dakota'dan, Hambach'tan, Lamu'dan, ön saflardaki topluluklardan yükselecek.” açıklamalarında bulundu.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER