SİTE SAĞ REKLAM ALANI

KADINLAR 8 MART'TA ÖZGÜRLÜK İÇİN ALANLARDA

Aliağa'da Emek ve Demokrasi Platformunun çağrısıyla bir araya gelen kadınlar "Krize, yoksulluğa,savaşa, tacize ve tecavüze karşı özgürlüğümüz için alanlardayız

09 Mart 2019 10:55 aliaga 136
KADINLAR 8 MART'TA ÖZGÜRLÜK İÇİN ALANLARDA
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde Aliağa'da kadınlar Emek ve Demokrasi Platformu'nun düzenlediği yürüyüşte taleplerini haykırdı. Demokrasi Meydanı'nda bir araya gelen kadınlar basın açıklamasının ardından bir yürüyüş gerçekleştirdi. 
Platform adına basın açıklamasını okuyan Deniz Gültekin "8 Mart kadınların asırlardır verdiği özgürlük ve eşitlik mücadelesinin sembolüdür.
Bugün Türkiye 'de ve dünyada kadınlar olarak hep bir ağızdan eşitlik, adalet, özgürlük, emek, barış ve demokrasi talepleriyle alanları doldururken, kadın hakları mücadelesinde bedel ödemiş tüm kadınların bıraktığı mirasa sahip çıkıyor, ataerkil sistemin bir sonucu olarak kadın cinayetine kurban giden tüm kadınları bir kez daha yad ediyoruz.” dedi. 
FLORMAR İŞÇİLERİNE SELAM 
Aynı gün direnişlerini kazanımla sonuçlandıran Flormar işçisi kadınlara selam gönderen Gültekin "direnişlerinin 297. gününde anlaşma sağlayarak direnişlerine son veren Flormar işçisi kız kardeşlerimize de buradan selam gönderiyoruz.” diye seslendi. 
KADINLARA GÜVENCESİZ ÇALIŞMA DAYATILIYOR
Ekonomik, siyasal ve sosyal olarak kadınların haklarına ve kazınımlarına dönük cinsiyetçi politikalar izlendiğini ifade eden Deniz Gültekin "Ülkemizde kadın cinayetlerindeki, çocuk istismarındaki, kadına yönelik her türlü şiddet ve tacizdeki artışı, kriz ekonomisiyle beraber kadın istihdamındaki düşüş takip ediyor. Bir yandan iyi hal, haksız tahrik gibi indirimler, çocuk istismarı sonucu açılan davalarda çıkan kararlarla kadın ve çocuklara yönelik şiddetin  / istismarın önü açılırken, diğer yandan krizin de etkisiyle kadınlara güvencesiz, niteliksiz, esnek ve eşitsiz çalışma koşulları dayatılıyor.” dedi. 
8 Mart ücretli izin günü sayılana, eşit işe eşit ücret alana , evde sokakta kamuda iş yerlerinde erkek şiddeti tüm boyutlarıyla yok olana kadar mücadelenin süreceğini dile getiren Gültekin "Yaşasın 8 Mart Yaşasın Kadın Dayanışması” diyerek açıklamayı sonlandırdı.
Basın açıklamasının ardından kadınlar kortej oluşturarak Aliağa'da bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş esnasında kadınlar ellerinde bulunan marakaslarla, düdüklerle krize, yoksulluğa, şiddete ve eşitsizliğe karşı birlikte mücadele çağrısı yaptı.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER