SİTE SAĞ REKLAM ALANI

KIDEM TAZMİNATIMIZ GASP EDİLEMEZ

Aliağa işçileri 1 Mayıs'ta "Kıdem tazminatımız gasp edilemez” dedi.

02 Mayıs 2019 12:40 aliaga 212
KIDEM TAZMİNATIMIZ GASP EDİLEMEZ
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde Aliağalı işçiler emekçiler talepleriyle alanlardaydı. Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu'nun düzenlediği mitingde sendikalı işçiler, emekçiler, emek örgütleri, STK'lar ve siyasi partiler Petrol-İş Aliağa Şubesi önünde toplanarak, Demokrasi Meydanı'na doğru bir yürüyüş gerçekleştirdi. Petrol-İş, Genel-İş, Liman-iş üyesi işçiler, Eğitim-Sen, Eğitim-İş üyesi öğretmenler, Emekli-Sen üyeleri, EYT mağdurları ve basın emekçileri yürüyüş boyunca "Kıdem tazminatımız gasp edilemez”, "Yaşasın 1 Mayıs alanlardayız” sloganları attı. Demokrasi Meydanı'na gelen işçileri karşılayan Emek ve Demokrasi Platform, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından ortak metni okudu. 
"KRİZİN SORUMLUSU DEĞİL MAĞDURUYUZ”
Platform adına basın açıklamasını okuyan DİSK Genel-İş 5 Nolu Şube Yöneticisi Sinan Uğur "Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu Bileşenleri olarak her yıl olduğu gibi bu yılda 1 Mayıs'ta taleplerimizi haykırmak üzere alanlardayız. 2019 1 Mayıs'ına gelirken, ülkemiz sınırsızca uygulanan neo-liberal, dışa bağımlılığı artırıcı ekonomik politikaların sonucu olarak derin bir ekonomik krizin girdabına girmiştir. Türk lirasını aşırı değer kaybına uğramış, ekonomik büyüme yerini küçülmeye bırakmış ve resmi işsiz sayısı 5 milyona dayanmıştır. Bu krizin sorumlusu değil mağduru olduğumuz halde, fatura yine bizlere ödetilmek istenmektedir. Açıklanan krizden çıkış programının en öne çıkan maddesi, kıdem tazminatının kaldırılarak Bireysel Emeklilik Sistemine entegre edilmiş bir kıdem fonunun kurulmasıdır. Öncelikle iş güvencemizi ortadan kaldıracak olan kıdem fonunu asla kabul etmiyoruz. İşsizlik fonunun ne şekilde kullanıldığı ortadayken ve geçmişte de kurulan bütün 'fon'ların akıbeti biliniyorken, kimse bize kıdem fonunu allayıp pullamasın! Kıdem tazminatımızı gasp eden, kamusal emekliliği ortadan kaldıran bu saldırıya dur demek boynumuzun borcudur. 83 yıllık kazanımımızı kimseye yedirmeyiz.” dedi. 
"HAKLARIMIZA SAHİP ÇIKACAĞIZ”
Soma Faciası'nın yıl dönümünün yaklaştığını hatırlatan Sinan Uğur iş kazalarının artarak devam ettiğini, işverenlerin krizi bahane ederek, işten atma tehditleriyle birlikte işçileri daha uzun saatler çalıştırarak iş cinayetlerine davetiye çıkardıklarını belirtti. Uğur, 1 Mayıs'ta EYT mağdurlarının, belediye şirketlerine geçirilen işçilerin, kadınların, emekçilerin talepleriyle alanlarda olduğunu söyleyerek "Aliağa'da Petrol-İş Sendikamızın örgütlü olduğu Tüpraş ve Ravago işyerlerinde devam eden Toplu Sözleşme görüşmelerinde işverenlerin uzlaşmaz tutumu iş barışını tehdit eder hale gelmiştir. Çarşı pazardaki enflasyon ortadayken, işçilerin taleplerini kabul edilemez bulan Tüpraş ve Ravago işverenlerine sesleniyoruz. Esnek çalışma ve 3 yıllık sözleşme dayatmalarınızdan bir an evvel vazgeçin ve işçilerin ekonomik sosyal taleplerini karşılayın. Bilmelisiniz ki, her yıl açıkladığınız rekorlar kıran ciro ve kar oranları biz işçilerin alın teri sayesindedir. Bizler sadece emeğimizin karşılığını istiyoruz. Ve siz vermeseniz de, birliğimiz ve örgütlü gücümüz sayesinde hakkımız olanı alacağız. Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu, bu mücadelesinde Petrol-İş sendikamızın daima yanında olacaktır. Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri olarak bir kez daha haykırıyoruz. Ekonomik krizi biz yaratmadık ve faturayı da bize ödetemeyeceksiniz. Başta kıdem tazminatı olmak üzere, babalarımızdan dedelerimizden bize miras haklarımıza sahip çıkacak, insanca yaşanacak, barış içinde bağımsız, demokratik bir Türkiye mücadelemizden asla geri durmayacağız. 1 Mayıs'ta meydanları dolduran ülkemiz ve dünyanın bütün işçilerine selam olsun. Yaşasın 1 Mayıs. Yaşasın işçilerin birliği.” sözleriyle açıklamayı sonlandırdı. 
Açıklamanın ardından Aliağa işçileri düzenlenen konserle halaylar çekerek 1 Mayıs İşçi Bayramını kutladı. 

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER