SİTE SAĞ REKLAM ALANI

KIDEM TAZMİNATIMIZDAN ELİNİZİ ÇEKİN

Petrol İş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay: "Kıdem Tazminatımızdan Elinizi Çekin" dedi.

11 Nisan 2019 13:30 aliaga 203
KIDEM TAZMİNATIMIZDAN ELİNİZİ ÇEKİN
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Ekonomide reform paketini önceki gün düzenlediği basın toplantısında açıkladı. "Reform paketi"nde işçilerin kıdem tazminatı hakkı için atılacak adımlar ilan edildi.
Albayrak'ın  vurgularından biri, zorunlu bireysel emeklilik sistemine (BES) zorla dahil etmenin yaygınlaşacağı bilgisi oldu. Albayrak, emeklilik sisteminde toplanan fonların milli gelirin yüzde 10'unu bulmasını hedeflediklerini söyledi. Kıdem tazminatı fonunu hayata geçireceklerini belirten Albayrak, "Kıdem tazminatı fonu ile BES'in entegrasyonu planlanıyor. Yeni yapıyla birlikte 5 yılda sistemde biriken fonların milli gelirin yüzde 10'unun üstüne çıkacağını öngörüyoruz” dedi. 
Bakan Albayrak'ın reform paketinde kıdem tazminatının fona devredileceğini söylemesi üzerine bir açıklama yapan Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay "Artık bıçak kemiğe dayandı. Kıdem tazminatımızdan elinizi çekin!” uyarısında bulundu. 
"YAĞMA VE TALAN DÜZENİNE SESSİZ KALMAYACAĞIZ”
Oktay açıklamasında "17 yıldır iktidarda olan hükümet, işçi düşmanı uygulamalarına bir yenisini eklemek istemekte ve emekçilerin en temel kazanımı olan kıdem tazminatını tasfiye etmeye hazırlanmaktadır. Yıllardır emekçilerin birçok hakkını gasp edenler, şimdi kriz döneminde emekçilerden fedakarlık talep etmekte ve bazı haklarımızdan feragat etmemizi beklemektedir. Ücretlerin baskılanması ile alım gücümüzün düşmesi, adaletsiz vergi uygulamalarıyla hakkımızın yenmesi, "mezarda emeklilik” düzenlemesi ile emeklilik hakkımızın ötelenmesi, emekli aylık bağlama oranlarının düşürülmesi, vergi dilimlerinin ücretliler aleyhine belirlenmesi, esnek çalışma ve kiralık işçilik düzenlemelerinin getirilmesi yetmiyormuş gibi kıdem tazminatımıza da göz dikilmiştir. Hükümetin icraat döneminde her zaman bir eli emekçilerin cebinde olmuş, emekçiden aldığını sermayedarlara aktarmıştır. Kıdem tazminatı gasbı, emeğe saldırı politikalarının son halkası durumundadır. Kıdem tazminatı fona dönüştürülecek, zorunlu BES ile entegre edilecek ve bu yolla kıdem tazminatı hakkından yararlanma koşulları imkansız hale getirilecektir. Kıdem tazminatında gün sayısı düşürülecek, ücretle bağı koparılacak, iş güvencesi sağlama işlevi ortadan kaldırılacaktır. Kıdem tazminatı hakkımız elimizden alınırken, BES ise tümüyle zorunlu hale getirilecek, işçinin ücretlerinden kesinti yapılarak oluşturulan devasa fonlarla sermayenin zararları kapatılacaktır.
Hiç kimse, bizlerden bu yağma ve talan düzenlemelerine sessiz kalmamızı beklemesin. İşçinin cebindekini alan ve haklarını gasp eden bu organize hırsızlığa karşı artık uyanma ve ayağa kalkma vakti gelmiştir. 17 yıl boyunca hakkı yenen emekçiler açısından artık bıçak kemiğe dayanmıştır. Hakkımızın daha fazla yenmesine göz yummayacağız! 2019 yılı sonuna kadar hayata geçirilmesi planlanan kıdem tazminatı reformundan derhal vazgeçilmelidir. Kıdem tazminatı sendikaların ve emekçilerin kırmızı çizgisidir! Konuya ilişkin bir düzenleme, bilindiği üzere genel grev nedenidir.” İfadelerine yer verdi. 
"UYARIYORUZ!”
Hükümete uyarıda bulunan Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay "Eğer hükümet, sendikaların ve işçi sınıfının itiraz ve tepkilerini dikkate almaz, bu düzenlemede ısrar ederse, bu ısrarının sonuçlarına katlanmak durumunda kalacaktır. Petrol-İş Aliağa Şubesi olarak, kıdem tazminatı reformuna ilişkin bir adım atıldığı takdirde üretimden gelen gücümüzü kullanmaktan çekinmeyecek, hakkımızı savunmak için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Tüm konfederasyon, sendika ve emek örgütlerini, son kalemiz olan kıdem tazminatı hakkını savunmak için ortak bir mücadele hattı örmeye ve bir eylem programı ilan etmeye çağırıyoruz. İşçi sınıfının bugün hiç olmadığı kadar dayanışmaya ve birliğe ihtiyacı bulunmaktadır. Yıllardır işçinin-emekçinin cebine göz dikmiş, yağma ve talana dayanan düzenlemelere imza atan emek düşmanı zihniyet, kıdem tazminatımıza dokunmaya niyetlenerek bu kez ateşle oynamaktadır. Elimiz şalterdedir... Kıdem tazminatı hakkımızı sonuna kadar savunacağız.” diye konuştu. 

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER