SİTE SAĞ REKLAM ALANI

MYRİNA VE GRYNEİON'DA YÜZEY ARAŞTIRMALARI BAŞLIYOR

Bölgesel yerel gazete haberleri, köşe yazıları, son dakika haberleri, Türkiye ve Ege gündemi, İzmir, İzmir bölgesinin en köklü internet gazetesi Poyraz Gazetesi.

09 Temmuz 2019 13:50 aliaga 281
MYRİNA VE GRYNEİON'DA YÜZEY ARAŞTIRMALARI BAŞLIYOR
Aliağa sınırları içerisinde yer alan Myrina ve Gryneion antik kentlerinde 2019 yılı yüzey araştırmaları 11 Temmuz 2019 Perşembe günü başlıyor. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi tarafından yürütülecek çalışmalar 25 Temmuz 2019 Perşembe günü sona erecek.

 

Kendi sınırları içerisinde Kyme, Myrina, Gryneion ve Tisna gibi antik kentlere ev sahipliği yapan Aliağa, aynı zamanda Elaia, Aigai, Larisa gibi antik kentlerle de yakın komşuluk yapıyor. Çevresindeki antik kentlerle birlikte tarih turizminde önemli bir noktaya sahip Aliağa, bu özelliği ile arkeoloji dünyasının ilgi odağı olmaya devam ediyor.

 

ANTİK KENTLER ZENGİNİ ALİAĞA

Akademi dünyası tarafından antik kentler zengini olarak adlandırılan Aliağa, yaz aylarında akademik arkeoloji araştırma gruplarına da ev sahipliği yapıyor. 2015 yılından bu yana Myrina ve Gryneion'da arkeolojik yüzey araştırmaları Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün izinleriyle aralıksız devam ediyor. Aliağa Belediyesi'nin destekleriyle yapılan çalışmalar Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Çekilmez başkanlığında yürütülüyor.

 

ARKEOLOJİ DÜNYASINA IŞIK TUTACAK

2015 yılından bu yana her yaz döneminde yapılan yüzey araştırmaları bu yaz döneminde de devam edecek. Bu kapsamda 11-25 Temmuz 2019 tarihlerinde 15 gün süresince 15 kişilik akademik heyet Myrina ve Gryneion antik kentlerinde yüzey araştırması yapacak. Yapılacak olan arkeolojik yüzey araştırmaları gelecek dönemdeki kazı çalışmalarına da ışık tutacak.

 

KİTAPLAR TARİHSEVERLERİN BEĞENİSİNE SUNULDU

Aliağa Belediyesi kültür yayınları kapsamında son beş yılda 11 kitabı ücretsiz olarak okuyucu ile buluşturdu. 11 kitap içerisinde Myrina ve Gryneion hakkında 320 sayfalık "Myrina ve Gryneion Arkeolojik Yüzey Araştırmaları, Belgeler ve Yeni Araştırmalar, 1.Cilt”, 446 sayfalık "Myrina ve Gryneion, Arkeolojik Yüzey Araştırmaları, Son Araştırmalar ve Disiplinler Arası Çalışmalar, 2.Cilt” ile 200 sayfalık "Aliağa ve Çevresindeki Antik Kentler, Kyme, Myrina, Gryneion, Tisna, Elaia, Aigai, Larisa” kitaplarını tarihseverlerin beğenisine sundu.

 
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER