SİTE SAĞ REKLAM ALANI

ÖZEL ÖĞRETİMİN VE DİNİ EĞİTİMİN ÖNÜ AÇILIYOR

Eğitim-Sen İzmir 2 Nolu Şube Petrol-İş Aliağa Şubesi'nde biraraya gelerek yeni eğitim öğretim yılının sıkıntılarına ilişkin basın toplantısı düzenledi.

15 Eylül 2018 14:51 aliaga 1107
ÖZEL ÖĞRETİMİN  VE DİNİ EĞİTİMİN ÖNÜ AÇILIYOR
2018-2019 Eğitim öğretim yılının başlamasına sayılı günler kala Aliağa'da bir basın toplantısı gerçekleştiren Eğitim-Sen 2 İzmir Nolu Şube'ye bağlı ilçe temsilcileri yeni eğitim sürecinde yaşanan sıkıntıları aktardı.

'Gerici ve ticari bir eğitim anlayışı teşvik ediliyor'

Basına açıklamalarda bulunan Eğitim-Sen İzmir 2 nolu Şube Başkanı Hasan Ali Kılıç "Milli Eğitim Bakanlığı'nın 9 Eylül 2018 tarihinde yayınladığı 2017-2018 eğitim öğretim yıl sonu örgün eğitim istatistikleri, eğitim sisteminin iktidar eliyle nasıl tehlikeli bir uçuruma doğru sürüklediğini açıkça göstermektedir. MEB'in resmi verileri, kamusal eğitimin adım adım tasfiye edilerek, özel öğretimin ve dini eğitim veren okulların teşvik edildiğini, eğitimde yaşanan ticarileşme ve dinselleştirme uygulamalarının nasıl artarak yaygınlaştığını bütün yönleriyle ortaya koymaktadır.” dedi. 

'Çelişkiler yeni eğitim yılında da artarak devam edecektir'

Hasan Ali Kılıç eğitimde yaşanan nitelik kaybının en temel nedenleri arasında Eğitim Sen'in ve bilim insanlarının bütün eleştiri ve itirazlarına rağmen eğitimde 4+4+4 dayatması ile Türkiye'de yaşanan 'piyasa merkezli' ve yoğun 'inanç sömürüsüne' dayanan adımlar atılması olduğunu belirtti.  
2018-2019 eğitim-öğretim yılında kamu kaynaklarının özel okullara aktarılması uygulamalarının artarak devam edeceğini vurgulayan Kılıç "Bu durum iktidar ve MEB açısından büyük bir övünç kaynağı olarak görülürken, eğitim hakkından eşit koşullarda yararlanamayan, eğitimin giderek paralı hale gelmesi nedeniyle okul dışına itilen çocukların sayısının artmasına neden olmakta ve toplum içindeki sınıfsal çelişkileri daha da belirgin hale getirmektedir. Türkiye'de okul ve derslik sayısı öğrenci sayısına paralel ve ihtiyaca yanıt veren düzeyde değildir. Okullarda ikili eğitim, birleştirilmiş sınıf ve taşımalı eğitim uygulamaları sürmektedir. Kalabalık sınıflarda eğitim hem öğretmenler hem de öğrenciler açısından önemli bir sorundur. Okulların fiziki yapı ve donanım açısından yaşadığı eksiklikler sağlıklı bir eğitim hizmetinin verilmesini güçleştiren önemli bir unsurdur.” ifadelerinde bulundu.

Eğitim-Sen İzmir 2 nolu Şube Başkanı Hasan Ali Kılıç'ın açıklamalarının ardından Bergama, Kınık, Dikili ve Aliağa'dan katılan ilçe temsilcileri de yeni eğitim öğretim yılına okulların alt yapı yetersizlikleri ile girdiğini buna ilişkin alınmayan önlemlerin öğrenci, veli ve öğretmenleri etkileyeceğini belirtti. Temsilciler velilerin devlet okullarındaki yetersizlikler nedeniyle çocuklarını özel eğitim veren okullara göndermek zorunda kaldığını, durumu olmayan öğrencilerin ise İmam Hatip okulları ve meslek okulları dışında bir alternatiflerinin kalmadığını söyledi. 

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER