SİTE SAĞ REKLAM ALANI

PLATFORMDAN ASGARİ ÜCRET ÇAĞRISI

Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu insanca yaşanabilir bir asgari ücret için imza kampanyası başlattı.

07 Aralık 2018 18:30 aliaga 461
PLATFORMDAN ASGARİ ÜCRET ÇAĞRISI
Dün itibariyle başlayan Asgari ücret görüşmeleri sürerken Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri Demokrasi Meydanı'nda imza kampanyası başlattı. 
"Türk-İş ve DİSK olmak üzere bütün Konfederasyonları emekçilerin acil talepleri için birleşmeye ve mücadeleye çağırıyoruz.” diyen Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu'nun başlattığı kampanya haftasonu boyunca devam edecek. 

"Komisyonda işveren temsilcilerin olmasına karşıyız”

Asgari ücret görüşmeleri hakkında Demokrasi Meydanı'nda gerçekleştirilen basın açıklamasında platform adına açıklamayı okuyan Genel-İŞ 5 Nolu Şube Aliağa Belediyesi İşyeri temsilcisi Sinan Uğur "Ülkemiz bir ekonomik kriz darboğazına girmişken ve son üç ayda emekçilerin gelirleri fiyat zamları ve döviz dalgalanmalarıyla birlikte yarı yarıya azalmışken milyonlarca emekçinin gözü kulağı Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun 2019 yılı için açıklayacağı asgari ücret rakamında. İşverenlerin asgari ücretin hep en 'asgari' düzeyde tutulmasını istediklerini biliyoruz. Zaten komisyonda işveren temsilcilerinin bulunmasına da şiddetle karşıyız. Devleti yönetenlerin yaptıklarına bakıldığında da maalesef ki emekçiden değil hep işverenlerden yana kararlara imza atıyorlar.” dedi. 

"Asgari ücret bütün işçileri, memurları ve emeklileri etkiliyor”

İşsizlik fonunun yağmaya açılmadığını, Bireysel Emekliliğin zorunlu hale getirildiğini ve elektireğe, doğalgaza, temel tüketim mallarına zam peşpeşe zam yapıldığını ifade eden Uğur "Peki ya sofrasındaki ekmeği yarı yarıya azalan biz işçiler, emekçiler, emekliler ve yoksullar için ne tür önlemler alındı. Hiçbir şey. Tam tersine açıklanan bütün önlemler krizin faturasını biz emekçilere ödetme niyetinden başka bir anlama gelmiyor. Bizler tüm bunlara sessiz kalamayız. Asgari ücret temel bir ücrettir. Tüm çalışma yaşamında çıtayı belirler. On milyonu bulan asgari ücretle çalışanların yanı sıra, daha yüksek ücret alan sendikalı sendikasız bütün işçilerin ve memurların ve emeklilerin de çalışma koşullarına asgari ücret doğrudan etki etmektedir.” diye konuştu. 

"Asgari ücret en az 2500 TL olmalı”

Gerçek enflasyon rakamlarının yüzde elliyi bulduğunun altını çizen Sinan Uğur, "Enflasyon ve dövizdeki artışın gelirimizde yarı yarıya bir düşüş yaşattığı ortada. O halde; Asgari ücret acilen vergi dışı bırakılmalı ve en az 2500 TL olarak açıklanmalıdır. Artan gelir vergisi uygulaması işçilere değil patronlara uygulanmalı, işçilerden kesilen gelir vergisi oranı yüzde 15'te sabitlenmelidir. Emekli maaşında katsayı tekrar eski seviyesine yükseltilmeli, en düşük emekli maaşı da 2500 lira olarak açıklanmalıdır. Temel tüketim mallarındaki ÖTV benzeri vergiler kaldırılmalı, çok kazanandan çok az kazanandan az vergi alınarak vergide adalet sağlanmalıdır. Çalışma saatleri haftada 35 saate düşürülerek, yeni istihdam olanakları yaratılmalı, işsiz kalan herkese çalışma sürelerine bakılmaksızın bu süre boyunca işsizlik maaşı ödenmeli, işsizlik fonu bunun dışında hiçbir yere kaynak olarak aktarılmamalıdır. Eğitime, sağlığa ayrılan bütçe şimdi yapıldığı gibi kısıtlanmamalı, tam tersine halkın ihtiyaçlarını önceleyen bir bütçe hazırlanmalıdır” şeklinde taleplerini sıraladı.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER