SİTE SAĞ REKLAM ALANI

Rahmet Ayı Ramazan

Bölgesel yerel gazete haberleri, köşe yazıları, son dakika haberleri, Türkiye ve Ege gündemi, İzmir, İzmir bölgesinin en köklü internet gazetesi Poyraz Gazetesi.

31 Mayıs 2019 12:02 aliaga 183
Rahmet Ayı Ramazan
Aylarca beklediğimiz başı rahmet, ortası mağfiret, sonu da cehennemden kurtuluş ayı olan Ramazan'ı Şerifin sonlarına yaklaştık. İnşallah birey olarak, toplum olarak, insanlık alemi olarak bu kutlu misafiri en güzel şekilde ağırlayabilmişizdir. Ki bizden memnun olarak ayrılabilsin. Daha dün hoş geldin Ya Şehri Ramazan derken, bu gün elveda Ya Şehri Ramazan diyoruz. Kim bilir belki de gelecek Ramazan'a kavuşamayacağız. O nedenle bize verilen bu nimetin kıymetini bilelim. Oruç bir nimettir. İftar bir nimettir. Teravih bir nimettir. Sahur bir nimettir. Mukabele bir nimettir. Zekatlarımızı ve fitir nafakalarımızı paylaşmak bir nimettir. Kardeşliğimizi paylaşmak bir nimettir.

Ramazanın kelime manalarından biri de "yakan” demektir. Bu ayda Rabbimize olan kulluğumuzu en güzel şekilde yapalım ki yanmadık yok olmadık hiçbir günahımız kalmasın.

Alemlere Rahmet olarak gönderilen peygamber efendimiz bir hadis-i şeriflerinde "Kim inanarak ve sevabını sadece Allah'tan umarak ramazan orucunu tutarsa geçmiş bütün günahları affolunur.” buyuruyor. Yüce Rabbimiz bu ayda cennetin bütün kapılarını açıp cehennemin bütün kapılarını kapatıyor ki hiç kimse bu rahmet ayında cehenneme girmesin. O halde bize düşen hepimizin sahibi olan ve hepimize sonsuz nimetler bahşeden Rabbimizin cennet kapılarını sonsuza kadar açtığı gibi biz de gönül kapılarımızı eşlerimize çocuklarımıza akrabalarımıza komşularımıza dolayısıyla herkese açalım. Kırgınlıklarımızı ve dargınlıklarımızı bir kenara bırakarak Rabbimizi ve Peygamberimizi sevindirelim. Öfke ve nefretle hareket ederek şeytanı sevindirmeyelim. Orucu anlamı tam da bu değil mi? Şayet kötülüklerden dedikodudan, fitneden ve yalandan uzak duramıyorsak oruçlarımızı tekrar gözden geçirelim.

Bir de bu ay oruç ayı olduğu kadar Kur-an'ın nazil olmaya başladığı bir ay. Kur-an ayı bunu da unutmayalım. Her zamankinden daha fazla Kur-an'ı okuyalım, konuşalım, düşünelim, yaşayalım. Kur-an'a sarılalım ki; o kitap bizim dünya ve ukba huzur kaynağımız. Rabbimizle bizi birbirine bağlayan en güçlü bağ... Bu bağı koparmayalım.

Aynı zamanda infak ayı, paylaşma ayı… Zenginlerimiz fakir fukarayı gözetecek ki toplumda denge olsun, barış olsun, huzur olsun, hiçbir çocuk aç kalmasın, hiçbir anne çocuğuna ne yedireceğim, ne giydireceğim diye kara kara düşünmesin. Şayet toplumda bayramı buruk geçiren insanların sayısı artarsa, bayram bayram olmaktan çıkar. Onun için hep birlikte bayramı bayram gibi yaşayabilmek için sevgimizi, kardeşliğimizi, ekmeğimizi paylaşalım. Anne babalarımızı kesinlikle ihmal etmeyelim. Yetimleri ve öksüzleri kesinlikle unutmayalım. Bu duygu ve düşüncelerle tüm halkımızın ve İslam aleminin Kadir gecesini ve Ramazan Bayramını tebrik ediyorum.
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER