SİTE SAĞ REKLAM ALANI

SENDİKA TÜPRAŞ İŞVERENİNE SESLENDİ

Sabah saatlerinde TÜPRAŞ Rafinerisi önünde açıklama yapan Petrol- İş ". İşveren cesareti varsa basına, biz işçilerimize bu dönem 0 zam teklif ettik desin"dedi.

22 Mayıs 2019 11:04 aliaga 198
SENDİKA TÜPRAŞ İŞVERENİNE SESLENDİ
TİS sürecinin tıkanması sonucu eylemlerine devam eden TÜPRAŞ işçileri sabah saatlerinde rafineri önünde bir açıklama gerçekleştirdi. Açıklamada konuşan Petrol-İş Sendikası Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay "Bir Ocak 2019 tarihinde başlayan TİS sürecimiz beş ayı doldurmak üzere. Birbiri arkasına yayınlanan sirkülerlerde, daha öncekilerde olduğu gibi toplu sözleşmenin bu noktaya gelmesinde Petrol-İş Sendikasının sorumlu olduğunu söylemişler. Defalarca bu sürecin tıkanmasının tek sebebinin şirket yönetiminin kazanılmış haklarımıza saldırısı olduğunu belirttik. Sendikanın toplu sözleşme zammında toplam yüzde 75 oranında zam istediğini söylüyorlar. Eğer bu süreci bilmiyorlarsa bir kez daha anlatalım. Biz bu sözleşme taslağını Ekim- Kasım ayları içerisinde hazırladığımızda enflasyon oranlarını göz önünde bulundurduk. Bu ülkede yaşayan, üreten emekçileriz. O dönemde bu ülkede enflasyon oranları yüzde 26'ya dayanmıştı. Biz de sendikanın genel anlayışı çerçevesinde bu rakamlara göre bir taslak hazırladık” dedi. 

TÜPRAŞ işvereninin sendikayı sorumlu tutmasını eleştiren Oktay "Hepimiz aldıkları ücretler bellidir. Bizler yasa gereği bu rakamları bu güne kadar paylaşmadık. Genel müdür işçilerin 5,2 katı maaş aldığını söyledi. Bu brüt olarka 13 bin 303 lira yapar. Bunu versinler biz bu sözleşmeyi imzalamaya hazırız. İşveren cesareti varsa basına, biz işçilerimize bu dönem sıfır zam teklif ettik desin. Kendi istatistiklerinde de var. TÜPRAŞ işçilerinin çıplak brüt maaşı 5 bin 139 liradır. Eğer bizim söylediğimizin yanlış olduğunu iddia ediyorlarsa gelsin burada işçilere ve basına beraber açıklayalım.” diye konuştu.

Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay'ın açıklamalarının ardından, TÜPRAŞ işyeri baş temsilcisi Veysel İnce, Petrol- İş Genel Merkezi ve döst bölgenin önceki gün hazırladıkları açıklamayı okudu.  
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER