SİTE SOL REKLAM ALANI
SİTE SAĞ REKLAM ALANI

STAR RAFİNERİ'DE ÜRETİM EKİMDE BAŞLIYOR

CARİ AÇIĞIN AZALTILMASINA 1,5 MİLYAR DOLARLIK KATKI

24 Mayıs 2018 16:16 aliaga 437
STAR RAFİNERİ'DE ÜRETİM EKİMDE BAŞLIYOR
6,3 milyar dolarlık yatırımla Türkiye'de özel sektörün tek noktaya yaptığı en büyük yatırım olma özelliği taşıyan STAR Rafineri'nin yüzde 99,1'i tamamlandı. Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi'ndeki en büyük petrol operasyonlarından biri olan STAR Rafineri, ekim ayında üretime geçecek. STAR Rafineri Genel Müdürü Mesut İlter, “Yıllık 10 milyon ton ham petrol işleme kapasitesiyle Türkiye'nin ithal etmek zorunda kaldığı dizel, LPG ve jet yakıtı gibi ürünleri üreterek, ekonomideki cari açığın azaltılmasına yıllık 1,5 milyar dolarlık katkı sağlayacağız. Ayrıca, Petkim'in hammaddesi olan naftanın tamamına yakını da STAR Rafineri'de üretilecek” dedi.

SOCAR Türkiye tarafından İzmir Aliağa'da 6,3 milyar dolar tutarında yatırımla inşa edilen; Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi'ndeki en büyük petrol operasyonlarından biri olan STAR Rafineri'de sona yaklaşıldı. Yüzde 99,1'i tamamlanan projede, ekim ayında üretim başlayacak. Yıllık 10 milyon ton ham petrol işleme kapasitesi bulunan STAR Rafineri, Türkiye'nin ithal etmek zorunda kaldığı dizel, LPG ve jet yakıtı gibi ürünleri üreterek, ekonomide cari açığın kapanmasına katkı sağlayacak.


CARİ AÇIĞIN AZALTILMASINA 1,5 MİLYAR DOLARLIK KATKI
Projeyle ilgili bilgi veren STAR Rafineri Genel Müdürü Mesut İlter, Türkiye akaryakıt piyasasında talebin ithalatla karşılanan kısmının yüzde 45-50 bandında seyrettiğini dile getirerek, “Türkiye akaryakıt pazarında son on yılda ortalama yüzde 4 büyüme gerçekleşiyor. Tek başına dizele baktığımızda buradaki büyümenin yüzde 7 seviyesinde olduğunu görüyoruz. Türkiye'nin 2017'deki dizel tüketimi 24,2 milyon ton oldu ve bu miktarın 13,5 milyon tonu ithal edildi. Türkiye'de 2019'da ise dizel tüketiminin 26 milyon ton seviyesine çıkacağı öngörülüyor. STAR Rafineri'deki 5 milyon tonluk dizel üretimi bu rakamın yüzde 20'sini karşılamış olacak. Ayrıca, Türkiye turizmi ve ekonomisi için önemli bir yatırım olan üçüncü havalimanından sonra jet yakıtı tüketiminde de bir artış bekliyoruz. Ülkemizin yüzde 7-8 oranında bir jet yakıt ithalatı var. STAR Rafineri devreye girdikten sonra bu jet yakıtı ithalatına gerek kalmayacak. LPG pazarında ise şu anda yüzde 79 seviyesinde olan ithalat, bizim LPG üretimimizle yüzde 70 seviyelerine inecek. Sonuç olarak, Türkiye'nin, cari açığının azaltılmasına yıllık 1,5 milyar dolarlık katkı sağlayacağımızı öngörüyoruz” dedi.

Petkim'in hammaddesi olan naftanın tamamına yakınının da STAR Rafineri'de üretileceğini söyleyen İlter, böylece Petkim'in de hammaddesini Türkiye'den almaya başlayacağını kaydetti. SOCAR Türkiye'nin bir diğer iştiraki olan Petkim'in artık en iyi kalitede hammaddeyi komşusu STAR Rafineri'den karşılayabileceğini ifade eden İlter, “Bu, Petkim'in verimini de artıracak. Çok önemsediğimiz bu sinerjiyle rafineri-petrokimya entegrasyonunu sağlamış olacağız” diye konuştu.


ALİAĞA İLK ÖZEL ENDÜSTRİ BÖLGESİ OLACAK
STAR Rafineri'de projenin en yoğun döneminde istihdamın 19.500 kişiye kadar çıktığını kaydeden İlter, üretim aşamasında bu rakamın, 1.100 kişi civarında olacağını belirtti. İlter, şöyle devam etti: “Türkiye'nin ilk stratejik yatırım teşvik belgesine sahip projesi olan STAR Rafineri, Türkiye'de özel sektörün tek noktaya yaptığı en büyük yatırım olması nedeniyle de büyük önem taşıyor. STAR Rafineri dizayn edilirken, Türkiye'nin gelecekteki petrol ürünleri ihtiyacına ilişkin projeksiyonları dikkate alınarak, ülkenin hammadde arz güvenliğine katkı sağlanması, akaryakıt ürünlerinde ve petrokimya sektöründe ithalatın ve dolayısıyla dışa bağımlılığın azaltılması hedeflendi. Diğer taraftan, Aliağa'da STAR Rafineri dışında SOCAR Türkiye'nin iştirakleri olarak, Petkim, Petlim Konteyner Terminali ve Akaryakıt Depolama ve Dolum Tesisi gibi yatırımlar da bulunuyor. Bu kapsamda, Aliağa Yarımadası'na ilk özel endüstri bölgesi statüsünü almayı hedefliyoruz. Bu statüyle birçok ortak altyapı sistemi kurulabileceğiz ve bu konuda bir ilk olmayı planlıyoruz.”

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER